Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dawny sprzęt oświetleniowy na dyskoteki

patryk123427 06 Jan 2008 10:33 2567 8
    patryk123427
    Level 10  
    Założylem ten temat po to żebyscie powiedźielei jaki mieliscie dawny sprzet oswietleniowy na dytskoteki.przesyłajcie zdęcia tego sprzętu (jeżeli go macie).pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    boguslaw robak
    Level 21  
    Ja posiadałem stroboskop zrobiony z puszki 5L po piwie z przodu była lampa z starego poloneza która pasowała wymiarowo z tyłu był wentylatorek z zasilacza od komputera ktury chłodził radiatir w miejsce żarówki wstawiłem niebieskom diode dawało to fajny efekt puszka była pomalowana na czarno i z zaczepem nikt się nie domyślał że to jest własnej konstrukcji pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

dioda była wstawiona w miejsce żarówki postojowej migająca.
    Qbuś
    Level 38  
    Opiszę jedno z pierwszych"dawnych urządzeń oświetleniowych".
    Początek lat "80",duże pudło kartonowe z wyciętym kołem w jednej ścianie,zaklejone kalką techniczną,w pudle żarówka 100W (zwykła) połączona szeregowo ze starterem do świetlówki i to działało.W "tamtych czasach" dostęp do jakiejkolwiek elektroniki był bardzo ograniczony. :cry:

Ps.Kolorofon C23b Posiadam do dzisiaj od.......nie pamiętam :D
    patryk123427
    Level 10  
    A jaki był sprzęt oświetleniowy w latach 80-90.
    Doktor5
    Level 19  
    Witam !

Z lat 80-90 to nie wiem jak wyglądało oświetlenie ale prezentuję tutaj bardzo ciekawy opis oświetlenia teatralnego itp. z lat 30 40 :D

Moje oświetlenia jedne z pierwszych mnie nie straszyły nigdy tak jak to robi mój pierwszy mikser (lepiej nic nie mówić na ten temat )

Fragment tego tekstu to cytat z Elektroniki Praktycznej 4/2003 Opis artykuł zawiera Dimmera sterowanego kodem DMX 512.

Słyszałem że dawniej w klubach królowały sterowniki na EPROMACH :D

Pozdrawiam :!:
    Abili
    Level 20  
    gumiś_ch wrote:
    Witam
    Zamieszczam zdjęcia stołu oświetleniowego :D jaki zastałem w teatrze we Lwowie. Oczywiście na chodzie.

Kto wie co to jest :?:

Witam

Jest nastawnia do sterowania oświetleniem typu Bordonii, tego typu urządzenia produkowała między innymi firma Siemens. W Polsce spotykana jeszcze w latach 70 XXw. przeważnie w domach kultury.
    Urządzenie to składało się z szeregu autotransformatorów o pionowych rdzeniach na których nawinięto uzwojenia, po których przesuwały się szczotki węglowe w formie kółek. Przesuw szczotek zapewniały stalowe linki napędzane kluczami umieszczone na walcach w kabinie oświetleniowej, widać je na zdjęciach z Lwowa. Autotransformatory były umieszczone przeważnie pod sceną a nad nimi już na poziomie sceny, a bardzo często nad nią umieszczona była kabina oświetleniowa. Stąd konieczność stosowania linek do połączenia wałów nastawni ze szczotkami autotransformatorów. Było to dość skomplikowane urządzenie elektromechaniczne, umożliwiało zaprogramowanie scen świetlnych oraz płynne ich wprowadzanie. Jednak aby działało niezawodnie wymagało dbałości od obsługi, a głównym narzędziem do konserwacji była oliwiarka. To tak parę słów wyjaśnienia co to jest, bo dokładny opis zająłby co najmniej kilkadziesiąt stron.

AB
    gumiś_ch
    Level 11  
    Akurat ja wiem co to jest. Chodziło o pokazanie sterownika o którym jest mowa w artykule z EP.

Tak to jest dokładnie Bordoni. Tylko autotransformatory znajdują się za nastawnią.

Miałem okazje podziwiać te cuda techniki w kilku teatrach na Ukrainie i to nadal w użytku.

Pozdrawiam