Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technik mechatronik - czyli z cym to się je?

Staszic91 06 Jan 2008 13:24 25364 42
SterControl
 • #1
  Staszic91
  Level 10  
  Witam wszystkich
  Jestem w I klasie mechatronicznej. Jeszcze bezstresowo podchodzę do szkoły ale wiadomo egzamin zawodowy sie zbliża... jeszcze troche czasu pozostało ale... I tu mam pytanie: czy ktoś zdawał egzamin z mechatroniki? Jakie miał pytania: z elektroniki czy z mechaniki?
  Pozdrawiam
 • SterControl
 • #2
  Michal19881
  User under supervision
  mechatronika to połączenie mechaniki, elektroniki, automatyki i programowania, wiec na tym sie skup :)
 • #3
  Staszic91
  Level 10  
  To wiem:D ale czego najwięcej pytają bo nie ma sensu wszystkiego wkuwać :wink:
 • SterControl
 • #4
  tomasz102
  Level 11  
  powiedz nauczycielowi żeby dał ci testy z poprzednich lat, nam pokazał. Najlepsze jest to, że jest niezła szopka bo nikt nie wie dokładnie co będzie i co roku jest wszystko zmieniane a test praktyczny zależy od wyposażenia szkoły.
 • #5
  Staszic91
  Level 10  
  A to spoko. U mnie w szkole jestem dopiero 3 rocznikiem który uczy sie na mechatronika :) A wyposażenie szkoły jest dość bogate, chociaż nie byłem jeszcze na pracowni.
  Dzięki za info. Jak będziecie coś wiedzieć to piszcie:)
 • #6
  wtk123
  Level 11  
  W roku 2007 w Polsce po raz pierwszy odbył się test dla Technika Mechatronika więc niewiele jest tych "testów z poprzednich lat". Zdawalność wyniosła 20%. A w Krakowie praktycznego nikt nie zdał. Sam uczęszczam do technikum mechatronicznego i jeśli ktoś ma test z 2007 jak i inne będę bardzo wdzięczny za udostępnienie. Pozdrawiam Wojtek;)
 • #7
  szocik
  Level 10  
  Ja jestem w II klasie technikum mechatronicznego i materiał, który przerabiamy jest dla niektórych trudny. Facetka od UiSM-ów (Urządzeń i Systemów Mechatronicznych) sama przyznaje, że materiału jest za dużo, a czasu za mało. Jednak to nie wyklucza tego, aby uczyć się dalej, wręcz motywuje.
  Co do egzaminów z poprzednich lat, to jeśli ktoś ma, to niech wstawi.
 • #10
  szocik
  Level 10  
  Wiem, że na stronie CKE jest informator, ale nie chodzi mi o niego, tylko o egzamin, który odbył się rok temu :) Co do poprzednich postów, to to wszystko już mam.
 • #11
  wtk123
  Level 11  
  Właśnie, tego jest wszędzie pełno. Nikt nie aktualizuje tych plików. O egzamin w podstawówce i gimnazjum dbają, a o nas? Nie! Jak tak można? To jest najważniejszy okres w naszym życiu, bo od tego zależy nasza praca i przyszłość. Mimo powrotu do kształcenia zawodowego w naszym kraju wszystko stoi na głowie. Zamiast zdrobić selekcję w podstawówce i gimnazjum, to nie pomagają dorosłym jednostkom. My chcemy sami się doskonalić, i co? Nie dają nam szans przygotowania się. Powinno się o nas bardziej dbać skoro chce się mieć wykształconych specjalistów.
 • #12
  szocik
  Level 10  
  Przekopałem wszystkie strony organizacji rządowych itd. Nigdzie nie potrafią mi podać testu zawodowego :/
 • #13
  #Tomek#
  Level 17  
  Witam. Egzamin zawodowy sie już zbliża. Może ktos ma jakieś nowe pomoce? arkusze egzaminacyjne z roku 2006 i 2007
 • #14
  DPosk
  Level 10  
  I jak kolegom poszedł egzamin z mechatroniki? Mi się udało zdac:)
 • #16
  kt838a
  Level 23  
  na egzaminie zawodowym na pewno będą pytania z sterowników PLC, może się zdarzyć, że na części praktycznej ptrzeba napisac jakiś program, albo zaprojektować jakis układ sterowania
 • #17
  MacGyver.
  Level 21  
  kt838a wrote:
  może się zdarzyć, że na części praktycznej ptrzeba napisac jakiś program, albo zaprojektować jakis układ sterowania

  Ja to widzę z naszą udaną "Technologią Informatyczna" (w cudzysłowiu bo tak na prawdę w Gim potrafili nas coś nauczyć a tu...)

  Wiecie może co to jest Word?
  A co to jest ECDL? (pytanie nauczycielki TI do kumpla gdy ten rzucił hasłem iż zyskał takowy certyfikat)
  Prezentacje w PowerPoint na 6 slajdów (w Gim było na 30 jak nic a przynajmniej nie było krytyki i każdy miał 5 a nawet 6)
  Excel - przepisywanie tabel z kartki (dosłownie mozolna praca a każdy musiał zrobić)

  Już nie mówiąc iż nauczyciele mają jakieś tam instruktaże z którymi się nie rozstają (z pamięci by nie poprowadzili lekcji).

  Też jestem 2 rok w zawodzie technik mechatronik:
  -w szkole faszerują nas czystą teorią
  -do klasy trafiło kilka muminów którzy pomylili się z ogólniakiem
  -nie wiem czy prócz mnie i 3 innych osób ktoś potrafiłby chwycić poprawnie lutownicę gdyby im dano do ręki
  -z przedmiotów niezawodowych gnębią nas tak, jakbyśmy mieli iść z nich na studia (przy rozbieraniu samochodu ich znajomość nie poprawi nam roboty)
  -siedzimy po 8 godzin w szkole ziewając a jeszcze PKSy to jakieś 45min x 2 + 40min = 2h 10min + 8h = 10h 10min nie mówiąc o rzekomych opóźnieniach i awariach (nie mam prawka i wozu)

  Ogólnie jestem niezadowolony, wysłuchało się opowiadań rodziców i wujków którzy za komuny chodzili do szkoły (wtedy było normalnie i nie było Romka w MEN) a teraz wielkie rozczarowanie. Nie dziwię się że młodzież coraz bardziej ćpa i pije bo przy tak nudnym i stresującym tempie życia można wybuchnąć, dosłownie na lekcjach część klasy zasypia bo nic ciekawego nie ma w programie nauczania, zresztą sam jestem coraz bliższy takiemu ideału, zaś bezrobocie i zacofanie 100 lat za murzynami w PL nasuwa pytanie czy jest jakikolwiek sens się uczyć dla marnych 1500zł (a inflacja rośnie)? Czy przed czy po studiach wszyscy są jednakowo traktowani (chyba że znajomości...). Niedawno podjąłem wstępną decyzję o tym że przy dalszym trwaniu PL w ciemnocie zakończę moją edukację (oby) z tytułem technika.
 • #18
  kt838a
  Level 23  
  też jestem w 2 klasie technikum mechatronicznego w chocianowie. Na przedmioty zawodowe zabardzo nienażekam, ale dziwi mnie poco przedmioty typu WOS,biologia, 2 godziny w tyg. religi. Matmy mamy tylko 2 godziny, gdzie juz mój rocznik (91) zdaje obowiązkową mature z matmy.
 • #19
  Staszic91
  Level 10  
  Chodzę z MacGyverem do klasy i popieram jego słowa! I jeszcze najlepsze: UiSMe mamy w klasie od polskiego! to już jest przesada!
 • #20
  kt838a
  Level 23  
  u mnie naszcześącie przedmioty zawodowe mam w klasach do tego przeznaczonych, w 2 kl. mam tylko jeden przedmiot PPUiSM, który uczy dwóch nauczycieli, 1 rzeczy elektronicznych a 2 hydraulika i pneumatyka.
 • #21
  MacGyver.
  Level 21  
  To my mamy:
  -Podstawy Mechatroniki - najbardziej sensowny nauczyciel z zawodowego, tu oczekuję cudu
  -Mechanika Techniczna (Technologie i Konstrukcje Mechaniczne)
  -Urządzenia i Systemy Mechatroniczne (jak na początki sama teoria, tu powinna być klasopracownia dla przykładów urządzeń)
  -Pracownia - jakieś tam ćwiczenia, ale więcej w tym matmy niż ćwiczeń

  Nie wiem po co są Podstawy Przedsiębiorczości, u nas średnia klasowa z tego przedmiotu wyniosła ponad 5. Jesteśmy już na tyle cwani by wiedzieć jak zrobić dobry interes w życiu.

  Natomiast jest paru wyrozumiałych nauczycieli z reszty przedmiotów, którzy wiedzą, że te przedmioty nie przydadzą się technikowi i nie katują nas ostro :) (liceum ma u nas rzeźnię)
 • #22
  rubin145
  Level 1  
  Czy chodzi ktoś do technikum mechanicznego nr. 3 w Krakowie na technika mechatronika?
 • #23
  bobi13
  Level 14  
  poszukaj na stronach centralnej komisji czy nie dają jakiś przykładów i wytycznych link: cke.edu.pl
 • #24
  MacGyver.
  Level 21  
  I jak się dowiedziałem w tym tygodniu że oficjalnie średnia zdawania egzaminu zawodowego wynosi zaledwie 15% dostałem załamania i żałuję że nie wybrałem mechanika lub elektronika. Miałem w ręce testy praktyczne i tyle co wywnioskowałem to że drugie tyle ile trzeba napisać nie obejdzie się bez lania wody. Ładny prosty schemacik ale niektóre pytania musiał jakiś baran tworzyć bo na prawdę niektóre wartości jedynie brać z kosmosu. Zresztą jeden z nauczycieli powiedział że domyślnie mechatronika miała trwać 5 lat bo nasz kochany MEN przesadził z materiałem.

  Zacytuję słowa kolegi mającego te same myśli: "pomyśl 6 razy zanim się zdecydujesz ukierunkować swoją Przyszłość"
  Przy czym podpisuję się pod tym oboma rękoma.

  Mijajcie mechatronika!
 • #25
  kt838a
  Level 23  
  No egzamin zawodowy to całkowita porażka, szczególnie część praktyczna, niby praktyczna, bo wszystko na papierze. Miejmy, że zmienią trochę zasady egzaminów zawodowych.
 • #26
  cassius17
  Level 17  
  Jestem w trzeciej klasie Technikum Mechatronicznego, o egzamin się nie obawiam. Podobno w przyszłym roku egzamin praktyczny ma być praktyczny w dosłownym tego słowa znaczeniu.
 • #27
  MacGyver.
  Level 21  
  Znając nasz kochany MEN i CKE to pewnie za 10 lat...
 • #28
  kt838a
  Level 23  
  j222 wrote:
  Jestem w trzeciej klasie Technikum Mechatronicznego, o egzamin się nie obawiam. Podobno w przyszłym roku egzamin praktyczny ma być praktyczny w dosłownym tego słowa znaczeniu.


  Oby był praktyczny, ja jestem w 2 klasie.
 • #29
  djdark4
  Level 10  
  Witam wszystkich w tym roku w czerwcu zdałem egzamin zawodowy Technika Mechatronika, 31 sierpnia odebrałem dyplom i ten certyfikat europass i co ???i nic do tej pory nie moge znalezc pracy ani w Rzeszowie ani za granica, bylem w biurach posrednictwa w WArszawie, Krakowie Opolu i nic- wiecie co mi zaproponowali- pakowanie i-podow albo robienie bulek w piekarni - u nas Irlandii chyba nigdy nie bedzie a dyplomy i jakies europassy za granica nie znacza nic- tylko doswiadczenie sie liczy tylko jak ja mam je zdobyc jak nikt mnie nie chce zatrudnic na start- na studia nie poszedlem bo kierunku mechatronicznego na politechn ice rzeszowskiej jescze nie ma - a na mieszkanie i studia w krakowie nie mam kasy

  Moze ktos cos doradzi- widze ze kilka osob tez zdawalo w tym roku - tylko ze oni pewnie sa z krakowa i na agh studiuja.

  Jedyna oferta na portalach pracy ktora by mnie interesowala w mojej sytuacji byla praca technika automatyka ( bez doswiadczenia) w tychach i na tym koniec-gdyby to bylo za granica jechalbym bez zastanowienia a tak nadal szukam po portalach i gazetach----hehe aaa takie byly obiecanki w pierwszej klasie ze to zawod przyszlosci - dobre sobie.
 • #30
  Kałamarz
  Level 14  
  MacGyver. wrote:
  Zresztą jeden z nauczycieli powiedział że domyślnie mechatronika miała trwać 5 lat bo nasz kochany MEN przesadził z materiałem.

  Hahahahahahahahahahhahaha
  ....
  ....
  ...
  ...hahahahahahah

  Idź na politechnikę to zobaczysz co znaczy stwierdzenie "dużo materiału w krótkim czasie", a tymczasem poużalaj się jeszcze troszkę nad sobą. :)