Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha RX-385RDS problem z załączaniem

06 Jan 2008 13:46 1904 5
 • Car audio specialist
  Yamaha model RX-385RDS, ktoś naprawiał pękniętą płytę przedniego panela. Po połataniu nie włączał się - całkowicie martwy był. Uszkodzona była zenerka D306. Nie mogłem się zorientować co to za zenerka - oznaczenia bardzo kosmiczne C, coś jakby przewrócona na bok 5 i na końcu jeszcze 3 po przejrzeniu aplikacji stwierdziłem, że będzie to coś ok. 5V i podstawiłem 5,1V. Reakcja była taka, że na klawisz włączania zaczęła reagować dioda STAND BY. Po przemierzeniu okazało się, że wystawiany jest sygnał POWER ON o wartości ok. 0,6V co jest za mało aby wysterować tranzystor załączający przekaźnik zasilający drugi transformator. Czasem to napięcie wynosiło ok. 0,8V przez co przekaźnik już zaczynał reagować ale napięcie było za małe do załączenia przekaźnika (rzędu 6V zamiast 12V). Pomogłem mu ręcznie załączyć przekaźnik i wtedy już napięcie 6V wystarczyło aby podtrzymać stan załączenia. Jednak wyłączenie i próba ponownego załączenia dawała efekt jak poprzednio. Odłączyłem wyprowadzenie 58 procesora podające stan załączania i okazało się, że wystawia w miarę prawidłowe napięcie 4,71V. Na gałęzi tego napięcia znalazłem jeszcze 2 tranzystory, po odłączeniu jednego z nich Q308 (opisany jako C144 i na dodatek ma rezystorki w środku bo nie można go zmierzyć) napięcie po załączeniu wyniosło ponad 1V i teraz amplituner załącza się (chociaż nie jest jeszcze idealnie - napięcie na przekaźniku ma ok. 9V).
  Teraz pytania:
  1. Jaką wartość ma zenerka D306 (nie mogłem namierzyć schematu w bazie a i podobnych modeli też nie ma)
  2. Jaką funkcję pełni tranzystor Q308 na panelu przednim (jest odłączony a wszystko zdaje się pracować poprawnie - chyba, że jest to jakiś układ protect).
  3. Co jeszcze wisi na napięciu załączania i jaka powinna być prawidłowa wartość napięcia na tej linii.
  Mam jeszcze 2 usterki (nie wyświetla jednego znaku na wyświetlaczu i nie trzyma pamięci po odłączeniu z gniazda sieciowego) ale one nie są raczej bezpośrednio związane z załączaniem.
 • Car audio specialist
  No dobrze - drugie pytanie już wykombinowałem jaką ma odpowiedź. Ten tranzystor rozjaśnia i ściemnia diodę STBY. Tak sobie pomyśleli, że jak jest w czuwaniu to ma świecić słabiej a jak włączony to mocniej. Ale ciągle brak mi odpowiedzi na pozostałe pytania.
 • Level 2  
  Ja mam RX-396 RDS. Na panelu przednim o ile się nie mylę jest spory kondensator (duża pojemność) i wygląda prawie jak bateria (0.22mF/5V lub coś podobnego i myślę że to on może być odpowiedzialny za pamięć. Ale głowy nie dam... ;)
 • Car audio specialist
  Też tak myślałem, że jest odpowiedzialny za podtrzymanie pamięci. Ale z drugiej strony wcale nie powinien wpływać na załączanie. Wygląda to jednak na typową dolegliwość Yamahy czyli problem z procesorami. Jak na razie zostało tak jak opisałem - do tej pory test przeszło i działa.
 • Level 24  
  Witam!

  Podałby mi któryś z kolegów wartości wymienionych elementów z przedniego panela? q308, q305, d301 oraz wartośc kondensatora z środka amplitunera c132.

  Pozdrawiam!
 • Car audio specialist
  Ja już swojego amplitunera nie mam. Zrobiłem i odsprzedałem.