Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

małe kolumienki + tanie głośniki - co polecacie?

Hubi Pe 17 Gru 2003 21:38 2330 18
  • #1 17 Gru 2003 21:38
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Witam!
    Na początku zaznaczam, że jeśli chodzi o elektronikę/akustykę - jestem zupełnie zielony. Skombinowałem od kumpla dwie skrzynki z płyty wiórowej (grubość ok 20 mm) o wymiarach zewn. 350x200x150mm (WxSxG). Są to stare unitrowskie kolumienki. Seryjnie siedział w nich GDN 16/15/?? i GWT 9/15/??. Głośniki jednak się rozsypały (zawieszenie w basach, gwizdki też do pupy). W obudowach są zwrotnice i to bardzo mnie ucieszyło. Chciałbym wsadzić tam w miarę tanie głośniki (mogą być Alphardy) o średnicach 16 cm bas i 9 cm wysokotonowy. Moc w granicach 40 wat. Pytanie - czy mogę wstawić tam głośniki 4 ohm (bo taki mam wzmacniacz w wieży), skoro seryjne były 8 ohm? Czy zwrotnica będzie równie dobrze współpracować z głośnikami 4 ohmowymi? I wreszcie - co najlepiej wstawić do skrzynak o tak małej objętości? Dysponuję skromnym budżetem ok. 100 zł. Słucham głównie muzyki technicznej, trance - a od czasu do czasu cięższego rocka. Nie musi to grać badzo głośno, zależy mi na w miarę mocnym basie. Obudowy są typu zamkniętego - ew. mogę dodać rurkę b-r. Czy będzie to grało w miarę przyzwoicie? Wybaczcie niektóre pytania, ale jestem ZIELONY:)

0 18
  • #2 17 Gru 2003 22:07
    Kwaczor

Spec od akustyki

przy głośnikach 4ohm, zwrotnica przestroi sie na inna częstotliwosc podziału wiec nie polecam takiego rozwiazania. głośniki 8ohm na pewno nie zaszkodzą wiezy, ktora toleruje 4ohm. wazne zeby nie było mniej niz 4. nie osiagnie wtedy jednak pełnej mocy. nie miałem stycznosci z 16cm głosnikami alpharda, wiec nie wiem jaki dzwiek sie z nich wydobywa. na elektrodzie alphard nie cieszy sie wielkim uznaniem. ma jednak wyjatkowo korzystna cene. na giełdzie np. we wrocławiu 16cm głośnik alpharda mozna kupic juz za 15zł/szt. (seria EW). warto dołozyc kilka groszy do serii LW. maja lepsze parametry. oba maja moc 40W.

0
  • #3 17 Gru 2003 23:43
    Talib
    Poziom 14  

ja uzywam alphardów. mialem kilka szesnastek tej firmy...ale jesli zalezy ci na basie to mozesz zaryzykowac z EW650A jak na ta cene daje nawet niezly basik....Ja obecnie słucham na kolumienkach z SW650 graja calkiem ladnie...no moze nie na poczatku ale jak sie dobrze pokombinuje ze zwrotnica i wytlumieniem kolumny to mozna uzyskac zaskakyjace efekty ceny obu nie przekraczają 45 zł..Ale jesli chcesz jeszcze taniej to wyjsciem mogąbyc HW650 i EW650..oczywiscie ten pierwszy nisko nie zejdze ale jes to glosnik moim zdaniem dobry(twarde zawieszenie, solidny),hymmm ten drugi sugerowany jest do bass reflex ale tez nie nalezy sie duzo spodziewac..mozesz takze poszykac jakis zamienników z Tesli..na pewno znajdziesz odpowiedniki tych glosnikow ktore byly w tych kolumnach wczesniej co nie znaczy wcale ze bedzie tanio..Tesla jest tania ale przy 100zł nie starczy ci na wysokotonowe...i tu znowu z pomoca przychodzi alphard :( maja w ofercie gwizdki po okolo 20 zł szt. ale lepiej jak masz dobre te w kolumienkach bo Gwizdki Tonsila to jest to...nie zaden alphard Stx czy inna tania firma..

0
  • #4 18 Gru 2003 12:51
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Dzięki za porady. Po świętach wezmę się za te kolumienki - muszę je jeszcze okleić żeby ładnie wyglądały, bo stara, drewnopodobna okleina już nie wygląda ciekawie:) 8 ohmowe głośniki chyba nie wykorzystają w pełni mocy 4 ohmowego wzmacniacza, prawda? Ale wiadomo, że za małą kasę dużo nie dostanę... Mógłby mi ktoś napisać, jak zmiana głośników na 4 ohmowe (skoro seryjnie były ósemki) wpłynie na częstotliwość podziału na zwrotnicy? Czy dużo się skaszani, czy efekt będzie do przyjęcia? Seryjne gwizdki Tonsila były bardzo słabe, gdyż te kolumny miały moc 15 W!!! Jak kumpel podłączył te kolumienki pod wieżę (2x30 W na wyjściu), to zawieszenie od basu poszło jak trociny:) Ale gwizdki są jeszcze sprawne (no prawie - jeden ma przebitą membranę z celulozy, ale to sprawa do "załatania"), tylko słabe - magnes wielkości naparstka... Dzięki raz jeszcze! :)

0
  • #5 18 Gru 2003 13:29
    Talib
    Poziom 14  

w wysokotonowych moc jest zawsze mala...ale maja duza efektywnosc...a wysokie tonu nie pozeraja takich ilosci mocy jak niskie..a jesli miales 8 omowe a terz dasz cztero to napewno bedzie glosniej i pewnie tez nizej zejda

0
  • #6 18 Gru 2003 16:40
    Sound Wave
    Spec od akustyki

teoretycznie przy 4 ohmach zwrotnica przestroi się na około 1/3 w dół i zabuzy się krzywa cięcia.... nie polecam takich rozwiązań...

0
  • #7 19 Gru 2003 08:41
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Witam wszystkich ponownie! Widziałem dziś w sklepie głośniczki basowe Boschmana za 78
    zł/2 szt. Średnica - 16 cm, moc RMS 70 W, niestety 4 ohm, ale w wersji 8 ohm chyba też są (jak będą miały faktycznie 40 W, to wystarczy - rzadko można znaleźć prawdziwe parametry na tanich głośnikach). Niestety, sprzedawczyni była niezbyt obeznana z materią, bo nie miała pojęcia o istnieniu (!!!)
    takich parametrów jak Qts, Qms czy Vas. Wydaje mi się, że do obudowy zamkniętej Qts może
    być dość wysoki, z kolei przy bass - reflexie nie powinien przekraczać 0,5 - 0,6. Jednak
    pozostanę przy skrzynkach zamkniętych, boję się wiercić dziury w dwudziestoletniej
    płycie wiórowej:) Jeśli głośniki 8 ohm przy wzmacniaczu 4 ohm mają stosunkowo niewielkie straty mocy (kilka/naście procent), to chyba na takie się zdecyduję. Wtedy odpadnie
    problem zwrotnicy, która jest przystosowana do ósemek. Na basy Boschmana jestem prawie
    zdecydowany, ewentualnie (jak znajdę w okolicy) kupię któreś z polecanych przez Was
    Alphardów (i tu kolejne pytanie - która marka lepsza?). Pozostaje kwestia wysokotonowców
    - widziałem całkiem miłe Alphardy - 8 ohm (nie szokują jakością, ale mi zależy
    na cenie), może dorwę jakieś starsze Tonsile. Ważne, żeby wysokie tony były dość mocne,
    byle nie siekły po uszach jak Altuski. Jak już zbuduję kolumienki to pochwalę się
    (pożalę) efektem, który udało mi się osiągnąć. Pewnie za dobre to nie będzie, ale na mój
    skromny pokoik i drewniane ucho wystarczy:)
    PS. Wiem, że to nie na temat, ale ostatnio widziałem głośniczki do komputera o mocy
    kosmicznej (albo jak kto woli muzycznej PMPO) 180 W. Ich faktyczna moc to... 2 x 1,5 W:)
    Nieźle, co? Ja na szczęście mam Samsungi SMS5100 (40 W RMS) i bardzo je sobie chwalę:)

0
  • #8 19 Gru 2003 15:56
    Sound Wave
    Spec od akustyki

tych boschmanów nie polecam juz lepiej alphard stx albo tesla mają parametry i wiesz co ci mniejwięcej z tego wyjdzie tu kupujesz w ciemno

0
  • #9 19 Gru 2003 16:44
    Kwaczor

Spec od akustyki

osobiscie wole alphardy od boschmanna. jezeli jednak rzycic okiem na cewke w tych drugich to budzi wiecej zaufania niz alphard. kupiłem ostatnio kopułki alharda i da sie tego posłuchac, nie wiem jednak jak nisko moga zejsc, zeby to nie skonczyło sie ich przedwczesna smiercia

0
  • #10 19 Gru 2003 20:33
    Hubi Pe
    Poziom 12  

OK, zamówię sobie Alphardy (któryś z polecanych przez Taliba przetworników), które przynajmniej mają podane jakieś konkretne parametry. Może po świętach będę miał nieco (naprawdę tylko NIECO) więcej kasy, więc na tanie głośniczki starczy. Nie orientuję się jeszcze zbytnio w tym temacie, więc dzięki za wszystkie opinie i rady. Więc jednak Alphard a nie Boschmann... Gdybym miał więcej kasy to nie byłoby problemu. Tonsil i po kłopocie:) Myślę, że gdybym zdecydował się na głośniki 4 ohmowe, żeby w pełni wykorzystać moc wzmacniacza (co wiązałoby się z obniżeniem częstotliwości podziału), to musiałbym poszukać jakiegoś wysokotonowego, który przeniesie także część średnich tonów... Znacie może jakieś w miarę tanie modele głośników, które sprostałyby temu zadaniu? A jeśli wezmę głośniki 8 ohm, to ile - mniej więcej - mocy stracę? Co jest lepszym wyjściem - "ósemki" (i nie ma problemów ze zwrotnicą, tracę jedynie xx% mocy), czy "czwórki" (i trzeba szukać wysokotonowego, który podoła niższej częstotliwości podziału - może jakiś używany Tonsil...)? Dzięki wszystkim raz jeszcze za pomoc! Właśnie dzięki forum Elektordy zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem zrobić pierwsze "pierdzibąki"!

0
  • #11 20 Gru 2003 00:53
    Sound Wave
    Spec od akustyki

daj te 4 ohmowe alphardy i puść je bez zwrotnicy... a sopranówki to ja bym zreanimował te co masz... membrany są po 6 zł w warszwie na wolumenie podejzewam że w innych rejonach tez je mozna dostać... najaniej i najlepiej... regeneracja tuby czy kopułki jest dziecinnie prosta...

0
  • #12 20 Gru 2003 00:55
    Talib
    Poziom 14  

wysokotonowy i tak musisz miec bo inaczej nie bedzie sie tego dalo sluchac..ceny zaczynaja sie od 13zL/szt. wzwysz...kup jakies tanie kopolki a z alphardani bedzie git...chciaz przydalby sie jakis tonsil zeby troche w jakosci nadrobił...

0
  • #13 20 Gru 2003 10:51
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Nie no, to jasna sprawa, że wysokotonówki muszą być! Przecież nie będę słuchał dźwięków tylko do 3 kHz:) :) :) Coś na pewno wykombinuję, dam lepsze wygłuszenie (seryjnie był płat gąbki wsadzony luzem przed tylną ścianką) - mam trochę czegoś, co wygląda jak szara wata - myślę, że się nada:)

0
  • #14 20 Gru 2003 15:15
    sauron9
    Poziom 21  

Z tanich Alphardów możesz wziąć sw607 (30 zł na Allegro), jednak średnicę maja nienajlepszą. Poza tym raczej żadne głośniki niskotonowe w tej cenie średnicą nie grzeszą. Na wysokotonowe możesz wziąć jakiegoś stx'a, miom zdaniem są lepsze od tweeterów alpharda. Jednak i tak za taką cenę nie osiagniesz zbyt wiele.

0
  • #15 20 Gru 2003 16:26
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Seryjne kolumienki od mojej wieży są trójdrożne i dają twardy, stukotliwy bas. Gdy słucham muzyki dość cicho, to bas jest zdecydowanie za słaby, nabiera na mocy dopiero na średnim poziomie głośności. Dlatego właśnie chciałem zbudować coś swojego. Jeśli dobrze zrozumiałem, to proponujecie puścić 4 ohmowy głośnik basowy z ominięciem zwrotnicy i do tego 8 ohmowy gwizdek przez zwrotnicę. Czy jednak w takim przypadku (gdy basowy będzie generował także częstotliwości w granicach kilku kHz) nie straci on nieco mocy i nie dostanie "po pupie"? Chyba nie będę regenerował oryginalnych gwizdków (choć to tanie rozwiązanie), ponieważ były one przystosowane do głośnika basowego 15 W. Gdy dam bas ok. 40 W, i podkręcę głośność na wieży to chyba wysokotonówki się spalą, prawda? Jeśli nie, poprawcie mnie. Co do wygłuszenia, to zostawię seryjną gąbkę, a boczne ścianki dodatkowo wyłożę "szarą watą" i ewentualnie gąbką ze starego tapczanu:) Teraz czekam na kasę, która powinna posypać się z okazji świąt!

Więc jakie wyjście najlepsze:
    - głośniki 4 ohm puszczone przez zwrotnicę (czyli niższa częstotliwość podziału i konieczność zamontowania gwizdka, który obsłuży część tonów średnich)
    - głośniki 8 ohm i straty mocy
    - głośnik basowy 4 ohm z ominięciem zwrotnicy + gwizdek 8 ohm przez zwrotnicę
    Oczywiście odrzucam możliwość puszczenia przez zwrotnicę 4 ohm basu i 8 ohm gwizdka, bo chyba miałbym jakieś "dziury" w paśmie przenoszenia, prawda?
    Z góry dzięki za pomoc.

0
  • #16 24 Gru 2003 11:05
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Uj, widzę, że temat umiera:( Czy będzie ktoś tak miły i wyjaśni moje wątpliwości z ostatniego postu? PS Przepraszam za pisanie postu pod postem!
    Wesołych Świąt i szczęśliwego, dobrego Nowego Roku!!!

0
  • #17 24 Gru 2003 12:15
    Ptolek
    Poziom 36  

Dużo lepiej jest puścić gwizdek przez kondensator a niskotonowy bez niczego, niż puszczać niskotonowy 4 ohm przez zwrotnicę 8 ohm. Oczywiście najlepiej byłoby zrobić nową zwrotnicę, ale jak nie czujesz się na siłach...
    Lepiej by było, gdybyś kupił głośnik niskotonowy 4 ohm i gwizdek też 4 ohm, wtedy masz zapas głośności i możesz eksperymentować z rezystorem szeregowo z gwizdkiem (tak, żeby ładnie grało :) ). Wtedy podłącz gwizdek przez kondensator, albo lepiej zrób zwrotnicę 4 ohm.

0
  • #18 24 Gru 2003 13:04
    Magi
    Poziom 13  

Dlaczego głośnik wysoko tonowy też 4ohm? niezgadzam sie z tym!!! ja dał bym 8ochm dlatego ze jest większa pewność ze sie nie spali a róznicy i tak nie usłyszy a jezeli niechcxesz stosować zwrotnicy tylko głośnik nisko tonowy podłączyć normalnie to z pewnością polecam tesle
    arn165-05/4

0
  • #19 24 Gru 2003 16:12
    Hubi Pe
    Poziom 12  

No właśnie... mam mało kasy i myślałem, że ta zwrotnica na coś się nada:) Trudno, coś wykombinuję. Dzięki za odpowiedzi!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo