Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka w technikum, nauka historii, WOS-u, WOK-u, itp.

Michal19881 06 Jan 2008 22:41 9550 39
Computer Controls
 • #1
  Michal19881
  User under supervision
  Czy jest sens uczyć się w technikum elektronicznym przedmiotów typu Historia, WOS, WOK, Biologia, Geografia itp?
  Jestem w IV klasie i strasznie mnie wkurza to że jeszcze muszę męczyć historię czy WOS.
 • Computer Controls
 • #2
  BJJ
  Level 20  
  Podstawowe fakty z historii trzeba znać i koniec.
  Ale ciągnięcie takich przedmiotów do końca technikum sensu nie ma żadnego!
  Nie ma nad czym dyskutować.

  Poza tym pierwsze słyszę, że w technikum elektronicznym jest biologia?
  Ja kiedyś miałem chemię, geografię, WOS, PO, ochronę środowiska - tylko pierwsze 2-3 lata.
  Historia była chyba dłużej, do 4 roku(technikum 5-letnie).
 • #3
  Michal19881
  User under supervision
  biologia jest i masa innych w ogóle niezwiązanych z zawodem przedmiotów np. PO, Wiedza o kulturze i inne !!!
  na szczęście większość ogólnych nie jest przez całe technikum, ale wg mnie 10000 razy lepiej byłoby dać w to miejsce matmę, fizykę albo jakąś pracownie komputerową !!!!!

  Jestem happy że w tym roku kończę szkołę pójdę na polibudę i będę się uczył tylko tego co mnie interesuje (no może poza matmą i fizą)
 • #4
  BJJ
  Level 20  
  Na studiach też są tzw. przedmioty ogólnouczelniane, obowiązkowe: humanistyczne(języki obce + inne bzdury do wyboru) i WF-y(najczęściej 4 semestry, ale przynajmniej dyscyplina do wyboru).
 • #5
  drooidex
  Level 15  
  Tez jestem w 4 klasie i tez mam WOS, biologie miałem przez 2 lata i tak mnie wkurzała że szok, bo zamiast kuć elektre, to trzeba było sie uczyć jakis jeszcze pierdół, a na WOK-u to już parodia wogule.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A powiedzcie mi koledzy jak to jest na polibudzie, bo przedmioty techniczne to lubie , tylko z matma i fizą jest gorzej u mnie i nie wiem czy sobie poradze, gdybym sie zdecydował .
 • #6
  Michal19881
  User under supervision
  z tego co wiem to tam z maty jest wyższa szkoła jazdy: całki, różniczki, pochodne, macierze itp, z fizyki to pewnie rozszerzenie z technikum
 • #7
  forte39
  Level 18  
  Mnie też się to kiedyś nie podobało... Ale dziś nie żałuję a nawet uważam, że z tych przedmiotów jeszcze wiele wiedzy mi brakuje... Ale czasu już nie cofnę :( "Nauka to potęgi klucz"!!!
 • #8
  BJJ
  Level 20  
  Michal19881 wrote:
  z tego co wiem to tam z maty jest wyższa szkoła jazdy: całki, różniczki, pochodne, macierze itp, z fizyki to pewnie rozszerzenie z technikum

  Zobacz przykładowo jak to wygląda na PWr, jaki jest program przedmiotów matematycznych(oczywiście z całej tej listy na studiach masz 3-5 przedmiotów, nie wszystkie): http://w3.im.pwr.wroc.pl/opisy/catalogue.php?flt=ucz
  Dowiesz się m.in. że funkcja kwadratowa jednak ma rozwiązania dla delty < 0. :D
  A w szkole średniej kłamali, że nie ma.

  Z fizyki rozszerzenie tego co w szkole średniej. Dowiesz się np. że proste wzory z fizyki wyglądające np. tak: A=B/C, to nie prawda, bo to tylko uproszczone wersje wzorów na całkach lub równań różniczkowych(i w takiej postaci wszystko będzie liczone na studiach)!
  Opisy ćwiczeń z laboratorium(kilkanaście z tej listy się robi na studiach): http://www.if.pwr.wroc.pl/LPF/index.php?menu=opisy

  Tak wyglądają studia! :D
  Przedmioty elektryczne też nie będą lekkie i przyjemne(będą naładowane matmą).
 • Computer Controls
 • #9
  Michal19881
  User under supervision
  o lol ja wymiękam, mam tylko pytanie: czy na polibudzie długo jest mata i fiza czy cały czas?
 • #10
  BJJ
  Level 20  
  Na pierwszych 2 latach występuje matma i fiza. Jest wtedy największy "odsiew".
  Cwaniaki i imprezowicze odpadają. Także nie chlej wódy za często.
  Później(3-4 rok) może się trafić jeszcze jeden(max.2) przedmiot matematyczny(zależy od typu studiów, kierunku, itp), ale łatwiejszy niż te na początku.
 • #11
  jarekgol
  Level 29  
  Hehe dobry temat. Ja kończyłem 5letnie tech. stara matura. Rok przede mną miał 3 lata historii 1 geo. My już mieliśmy 3 geo 5 hist. Ogólnie nic nie wiele pamiętam, tak samo jak większość dorosłych ludzi. Którzy jeśli coś pamiętają to głownie dlatego że ileś lat po szkole się zainteresowali, przeczytali czasopismo lub discovery ;)
  A co do studiów panowie to się rozczarujecie, mówię o tych co mieli lutownicę w ręku. Ja na WAT po roku zrezygnowałem. Studia techniczne, jakiekolwiek polegają na zapisie matematycznym otaczającego świata. Zaczyna się od tego że wymagają od was opisywania wszystkiego całkami/pochodnymi których na matmie jeszce w pełni nie było, ale na fizykę trzeba umieć. Są też odhamiacze jak: filozofia, prawo gospodarcze, jakaś ekonomia, wf na dziennych. Od uczelni zależy czy wykładowcy mają dobre podejście i nei utrudniają, czy też ich filozofia tudzież inny shit okazuje się najważniejszy na elektronice lub informie. Na 1ym semestrze jest jeden przedmiot zawodowy. na 2gim trochę więcej. Ludziom z techników na studiach udowadnia się że nic nie wiedzą. Niektórzy (ćwiczeniowcy) mówią wprost że będą mieli tacy trudniej. Na pracowniach jest tak: nie włączać, nie ruszać, najlepiej samemu nie łączyć bo zepsujecie. Są przestrzegane wejściówki , czyli teoria. Ćwiczenie polega na kręceniu jedną gałką i przepisywaiu woltomierza , teorii trzeba znać na 2 strony A4. + sprawozdanie potem :D
  Na studiach macie wykłady gdzie gość pokazuje wzór, z zasady zapisany niezrozumiałym (jeszcze) działaniem matematycznym i mówi że tu wszystko widać - np. działanie tranzystora, opisanego macierzą A czwórnika <lol>.
  Większość ludzi 3 roku elektroniki nie jest w stanie kupić elementów w sklepie (wychowankowie liceum) w ramach cewki pójdą kupić dwójnik o impedancji 3+2j :D , nie mówiąc o kitach AVT itp.
  W ramach nauki półprzewodników słucha się o dyfundacji, domieszkowaniu co niewiele wyjaśnia, a już na plaster jest potrzebne by coś zaprojektować, no chyba ze ktoś ma nadziej na pracę w Unitra Cemi, i domieszkowywanie :P
  Autentyczna rozmowa ćwiczeniowca z profesorem metrologii, laborka: oni za dużo czasu tracą na pomiary. Moglibyśmy dawać im serię wyników, a oni liczyli by błąd i odchylenie standardowe.
  Na studiach są wykładowcy - z zasady profesorowie i ćwiczeniowcy z zasady doktoranci. Profesorowie to ludzie starzy, najczęściej najmądrzejsi, mający studenta za ... debila zawracacza dupy i zło konieczne żeby im płacili. Doktoranci natomiast są jeszcze gorsi - świeżo zrobili magistra i są super z tego powodu, i dręczą ludzi. Autentyczne teksty: wy nie macie czasu? nie rozumiecie? ja musiałem robić to to i tamto i siedzieć tyle i tyle w bibliotece i zaliczać X razy przedmiot Y u profesora Z , więc i wy możecie. Ludzie ogólnie skończyli studia, nie ogarneli pracy w zawodzie i zostali na uczelni, pastwić się nad innymi. I nie dlatego robią doktorat że ich to interesuje, tylko dlatego że są teoretykami i nie wiele więcej mogą, tak im najłatwiej, żyją w sztucznym świecie uczelni i jest fajnie, a mieszkają wieku lat 26 z rodzicami.
  Ogólnie studia nie polegają na uczeniu się elektroniki, projektowaniu realnych układów i wogle nie są fajne. Fajne są akademiki i to że większość dzieciaczków wyrywa się z wiosek, spod oka rodziców i chleją na umór w akademikach - wtedy jest wesoło, ale niewiele to ma wspólnego ze zdobywaniem praktycznej wiedzy i poszerzaniem zainteresowań. No chyba ze ktoś po liceum niewiele wie i to że da się podłączyć opornik do zasilacza, i się wychyli amperomierz będzie dal niego wielkim halo. Bo tyle na początek zobaczy.
  Ciekawostka: po studiach elektrotechnika PW nie masz uprawnień elektrycznych i nie możesz se oficjalnie gniazdka w domu zmienić. (oczywiście można je na uczelni łatwo i taniej zrobić, ale...)
  Nauczą was że nie opornik, tylko rezystor (politechnika - informatyka na elektrycznym) nie hub tylko koncentrator i nie router tylko trasownik :D
  Po technikum , jeśli nie jesteś włazidupem i coś w domu robisz, trzeba być bardzo twardym lub lać na wszystko w okół żeby pierwsze lata przetrwać. Ewentualnie super znać i lubić matmę, wtedy przy odrobinie pamięci / ściąg powinno iść gładko.
 • #12
  drooidex
  Level 15  
  No to juz mi wystarczy, hehe, studia.
  Ja mam takiego nauczyciela w technikum od mikroprocesorów, który ciągle mówi na pracowni z mikro i lekcji ,że to przeciez wszystko łatwe i potem jak zrobi zaliczenie to masakra.
 • #13
  BJJ
  Level 20  
  Studia to tylko taki trening dla mózgu. Ćwiczysz matematykę, fizykę, bez konkretnego celu.
  Studia dają jakieś ogólne podstawy teoretyczne do rozpoczęcia pracy w zawodzie.
  Nie dają żadnych umiejętności praktycznych(o to trzeba zadbać samemu, majsterkować).
 • #14
  Michal19881
  User under supervision
  jak zdaję maturę podstawową z matmy to dostanę się na dzienną polibudę?
 • #15
  BJJ
  Level 20  
  Oczywiście, tylko powstaje pytanie na którą Polibudę i na jaki Wydział...
  Na Elektronikę możesz mieć problemy, ale np. na Elektryczny będzie łatwiej(bo tam zawsze jest mniej chętnych - nie to, że dziedzina "gorsza").
 • #16
  wewer
  Level 11  
  Ja tam miałem historie i inne głupoty, dodatkowo pare technicznych na których mieliśmy niezły sajgon, ale mata to była rzeznia. Miałem całki rózniczki i inne badziewia choc w programie tego nie było. Najlepsze było to że gdy dył sprawdzian z maty były banalne zadania a 4 klasy równorzędne po 30 osób ich nie ruszyły. Były wyjątki ale jak ruszyli to tylko coś tam niewiele. Udawało się czasem trafić wynik, ale obliczenia były kosmiczne i nie miały sensu, ale człowiek próbował jak mógł. Zadania były tak dobierane, że mialy tylko jedno jedyne rozwiązanie. Te z podręczników były dla nas za łatwe tak twierdziła pani profesor (70 letnia, stara panna, która odchodziła już chyba z 15 lat na emeryturę) i mówiła że to powinny rozwiązywać dzieci w przedszkolu. Ale gdy powiedziała 2 słowa zadanie rozwiązywaliśmy w głowie w ciągu 5 sekund. Wszyscy którzy poszli dalej na studia z mojej klasy z maty nic się nie uczą, dzięki opanowaniu podstaw, których wszystkim brakuje. Do czego zmierzam otóż mówienie że np historia Ci jest niepotzrebna czy jakikolwiek inny przedmiot jest lenistwem i uwstecznieniem się w rozwoju. Otóż jęsli nie będziesz znac podstaw nie będziesz sobie dawał rady w życiu. A np. taka historia czy geografia pojedziesz gdziekolwiek i zgubisz orientację, bez tego ani rusz i nie wmawiaj sobie, że w takim technikum Ci jest to zbędnę. Bo to kształci Twój umysł i rozwój. A czy ty jesteś pewny, że będziesz pracować akurat w swoim zawodzie, czy znajdziesz taką pracę.
 • #17
  luke_power
  Level 11  
  Znam twój problem- też jestem w technikum elektronicznym. człowiek ze średnim wykształceniem musi, MUSI sie orientowac we wszystkim na srednim poziomie... nawet w tej głupiej historii. kto to Jan lll Sobieski itp. to niestety ważne...
 • #18
  wewer
  Level 11  
  Popatrz w przyszłość trafisz np. do teleturnieju w telewizji pójdzie Ci ekstra, a tu padnie pytanie w którym roku byla bitwa pod Grunwaldem czy jakaś inna i klapa przegrałeś wszystko. Więc nie narzekaj tylko się ucz bez podsaw sobie nie poradzisz. Ludzie Cię zniszczą. Tak jak nas niszczyła nauczycielka z maty bo rozwiązywaliśmy zadania z * a zaginała nas na podstawach. Bez podstaw ani rusz.
 • #19
  Michal19881
  User under supervision
  mam nadzieję że na politechnice nie ma tego typu bzdetów?
 • #20
  robball
  Level 21  
  Takich nie będzie, ale pewnie nie raz byś zamienił to co ci tam zaserwują na te "bzdety".
 • #21
  revolt
  Level 34  
  Michal19881 wrote:
  jak zdaję maturę podstawową z matmy to dostanę się na dzienną polibudę?


  No teraz powoli już starczy podstawowy polak chyba. Liczba chętnych wciąż spada.
 • #22
  Michal19881
  User under supervision
  Jednej rzeczy jestem ciekaw.
  Na renomowanej uczelni AGH w Krakowie na Informatyce są 4 semestry matematyki, a na elektronice tylko 2 i o wiele mnie godzin.
  Czym to jest spowodowane?
 • #23
  robball
  Level 21  
  Nie patrz ile jest godzin przedmiotu "Matematyka". Na takich studiach prawie każdy ciężki przedmiot mógłby mieć drugą nazwę Matematyka ( ot choćby taka telekomunikacja albo wszystko związane z przetwarzaniem sygnałów). Prawie wszystko opiera się na nieustannym liczeniu. Męczę piąty semestr Elektroniki i Telekomunikacji na POLSL to wiem...
 • #24
  wewer
  Level 11  
  Widze kolego że kombinujesz jak koń pod górę. Idz na studia przekonasz się jak je skończysz po co Ci był ten czy tamten przedmiot i dlaczego tyle godzin.
 • #25
  Michał_Kaszuba
  Level 11  
  Wg mnie powinno być mniej tych bzdurnych przedmiotów ogólnych a więcej pracowni, praktyki w technikum.
 • #26
  heynow
  Level 19  
  Racja - biologia, WOK w technikum to porażka. Ale historia, geografia - to wg mnie jest OK. Chodziłem do 5-cio letniego technikum i nie narzekałem na te przedmioty. Kilku kupli (tych co w technikum byli z przypadku) dzięki historii studiują teraz stosunki międzynarodowe, jeden prawo.
  Na pierwszym roku studiów szok - całki itp., ale jakoś poszło. Trzeba było przysiąść nad tym, porobić zadań. Trochę osób na roku jest po technikum i dobrze sobie radzą. Ja już jestem na 4-tym roku studiów na PW. Teoria, teoria i jeszcze raz teoria - jak sam nie będziesz coś majsterkował (jak będziesz miał czas), to na studiach w zasadzie nic nie robi się oprócz liczenia zadań.
 • #27
  włuczykij
  Level 27  
  W technikum w 4 klasie miałem WOS, historię, chemię i biologię (z tych mało potrzebnych).

  Teraz jestem na politechnice poznańskiej. Jutro zaczyna sie sesja, i egzamin z TO (już wiem, że polegnę). Fizyka na pierwszym semestrze nie jest zła, Mi się ja udało zaliczyć, mimo, że w technikum fizykę miałem na nędznym poziomie.

  Z kolei 'leżę' na TO i matmie (z matmy ćwiczenia zdały tylko 2/30 osób, z TO nikt)
 • #28
  ks_fenix
  Level 23  
  Ja teraz chodzę do 2 klasy liceum kierunek politechniczny. Tępią nas szczególnie z matmy i fizyki, ale także ciężko było z biologi. Na szczęście mam to jakoś w miarę rozłożone. historia w 2 i 3 roku. Biologia tylko w pierwszym podobnie chemia. Geografia tylko w 2 roku. Za to w 3 roku tak jakby luzik do przygotowań do matury: mam wtedy WoK WOS i historię a z innych to jedynie wf i infe a reszta to kierunkowe przedmioty czyli polski fiza i matma.
  Ale nie ma tak łatwo coś za coś pierwszy rok 4 godz fizy w tygodniu w drugim 4 a w trzecim 3. Matma to w pierwszym 5 w drugim 6 w trzecim 5 plus godziny wychowawcze(kolejne matematyki). Ostatnio mieliśmy 10 godzin wykładów z matematyki o liczbach zespolonych prowadzonych przez wykładowcę z uczelni(w ramach jakiegoś programu). Do tego 15 godzin polskiego przez 3 lata.
  Do czego zmierzam, chodzi o to że rozkład przedmiotów zależy od szkoły. W tym roku wychowawca czyli nasz matematyk ma na zrobić kilka wykładów z całek i pochodnych, w 1 klasie zrobił z nami macierze. Chodzi o to że zależy tu też wiele od nauczycieli, jeśli chcą edukować młodzież to to robią jeśli nie to odprawią codziennie te kilka lekcji i tyle.
  Jeszcze dodam że mamy n auczycielkę z polskiego która tak przynudza, że wszyscy śpią i nikt nic nie umie. Natomiast nauczyciel z matmy węszy wszędzie spisek na nie ukstwo czyli np odpisywanie zadań. A z fizyki to mamy taki młyn że szok. Dostajemy teorię i mamy ją umieć razem ze wszystkimi przekształceniami. Każdy jest pytany co najmniej 6 razy w semestrze z fizy. Do tego dochodzą dziwne zadania które potrafi rozwiązać niewiele osób w mieście :D.
  Pozdrawiam
 • #29
  revolt
  Level 34  
  Całki, macierze, pochodne - to się przyda i to bardzo.
 • #30
  Michal19881
  User under supervision
  A z fizyki co się przyda powtórzyć ewentualnie uzupełnić przed politechniką?