Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże zakłócenia - ant. siatkowa

Cornelius 07 Sty 2008 00:06 6478 9
 • #1 07 Sty 2008 00:06
  Cornelius
  Poziom 12  

  Witajcie.
  Od dłuższego czasu mam problem z odbiorem kanałów. Zmiana płytek w antenie na mocniejsze nie przynosi zmian i już nie wiem co mogę zrobić by poprawić odbiór TV. Proszę więc o pomoc.
  Mieszkam w miejscowości oddalonej o 25km na północ, od najbliższej stacji nadawczej.
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4C - jedynie TVP1 - jeśłi wogóle "ten szum" można nazwać odbiorem.
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4E - z tej stacji mam wmiarę dobry odbiór TVP1, TVP2, TVN, Polsat

  Proszę poradźcie mi jaką instalację zastosować, by mieć dobry odbiór TV. Jestem w tym zielony, więc ciężko mi cokolwiek wybrać. Obecna antena siatkowa znajduje się na wysokości około 6-7m i wyżej nie ma możliwości montażu.
  [/url]

  0 9
 • Sklep HeluKabel
 • #2 07 Sty 2008 00:18
  rgb
  Poziom 28  

  Zastosuj antenę z pod tego linku http://www.dipol.com.pl/pict/a1911+.gif i wzmacniacz antenowy ,a wyniki będą napewno znacząco lepszę niż z anteny siatkowej - antena wymaga bardzo precyzyjnego ustawienia ze względu na swoją charakterystykę nerkową.
  Przykład instalacji w oparciu o taką antenę znajdziesz pod tym linkiem http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_w_domu_jednorodzinnym_schemat01.htm

  0
 • #3 07 Sty 2008 01:04
  Cornelius
  Poziom 12  

  Dziękuję za radę.
  Czy płytkę i wzmacniacz mogę wykozystać te, które obecnie stosuję przy antenie siatkowej?
  W domu mam kilka zwrotnic antenowych, kupionych kilka lat temu przez mojego tatę. czy warto je zastosować?
  Jeśli tak to czy warto wykożystywac jeszcze antenę siatkową - którą posiadam? bo skoro już jest to czemu nie? Chyba nic przez to nie stracę?

  Mam jeszcze jedne problem, a o którym zapomniałem wspomnieć wcześniej. Otóż podczas oglądania TV (jest to dosc uciążliwe kiedy chce cokolwiek nagrywać sobie) pojawiają mi się zakłucenia (mignięcia białego paska) wywoływane działaniem innych urzadzeń. NAjgorzej jest kiedy ktoś włacza/gasi światło. Czy jest jakiś sposób by to wyeliminować? w pomieszczeniu mam 3 kontakty i przy podłączeniu w którykolwiek, zakłucenia się zawsze pojawiają.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #4 07 Sty 2008 08:20
  ElekTrick
  Poziom 19  

  Cornelius napisał:
  Zmiana płytek w antenie na mocniejsze nie przynosi zmian i już nie wiem co mogę zrobić by poprawić odbiór TV. Proszę więc o pomoc.
  Mieszkam w miejscowości oddalonej o 25km na północ, od najbliższej stacji nadawczej.
  25km na połnoc od Rzeszowa czy Suchej Góry? Podaj dokładniej lokalizację. Na jakich kierunkach masz nadajniki? Być może są za szeroko na jedną antenę - w sensie azymutu jak i częstotliwości - z tych nadajników masz sygnały TV od 183MHz do 727MHz. Wstawianie "mocniejszych płytek" może przynieść skutek odwrotny od zmierzonego - wzmacniacze mogą pracować niestabilnie i śmiecić - zwłaszcza że napisałeś, że masz zakłócenia przy wlączaniu innych urządzeń.
  Czy rozdzielasz sygnał na kilka odbiorników?
  Cornelius napisał:
  Czy płytkę i wzmacniacz mogę wykozystać te, które obecnie stosuję przy antenie siatkowej?
  A jaki to jest wzmacniacz?

  Jeśli odbiór jest nieprawidłowy (zwłaszcza jeśli wcześniej było OK) to po pierwsze sprawdź zasilacz.

  0
 • #5 07 Sty 2008 12:13
  DziadzioMiecio
  Poziom 27  

  Na początek zmień zasilacz na zasilacz z regulacją napięcia-ustaw na połowę zakresu regulacji możesz mieć przesterowaną płytkę.

  0
 • #6 07 Sty 2008 15:00
  Cornelius
  Poziom 12  

  1.Moja miejscowość ma współrzędne:
  50° 16' N
  21° 59' E

  odległośc 25km to odległość do Rzeszowa, w obszarze którego znajdują się obie stacje nadawcze. Antenę mam ustawioną w kierunku południowym (na Rzeszów) i większośc kanałów (po numerach) jest odbierana ze stacji Baranówka.

  Niedawno kupiłem nowy zestaw Zasilacz antenowy + separator oraz płytkę SWA-9000. Mam jeszcze płytki:
  SWA-165 (chyba padnięta - bo wymieniałem ją z powodu złego odbioru, ale może to nie była jej wina)
  SWA-777/LUX
  SWA-2000
  SWA-9009/C
  Antena wraz z TV połączona jest dobrej klasy przewodem (stosowanym w technikach SAT. Miedziana żyła w piankowej otulinie. a z zewnątrz aluminiowa folia fraz z oplotem. Długość przewodu od anteny do separatora to około 6m. Nie mam żadnych rozdzielaczy itp. proste zwykłe połaczenie anteny z TV. Separator znajduje się we wtyczce do TV.

  Problem z zakłuceniami wynikającymi z pracy innych urządzeń był zawsze. Najbardziej jeśli w moim pokoju pracuje komputer, lub gdy ktoś używa krajalnicę do chleba, albo kiedy światło w jakimkolwiek pomieszczeniu jest właczane/wyłaczane.. Dlatego skoro mam modernizować swoją "stację odbiorczą" to chciałbym (jeśli to możliwe) również ten problem wyeliminować.

  0
 • #7 07 Sty 2008 22:15
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Jakiego rodzaju masz zakłócenia ?
  Czy tylko problemem jest szum TVP1 ?
  Jaka jest sytuacja u sąsiadów - odbiór mają dobry, jakie stosują anteny na jakie kierunki?

  Ciężko na odległość doradzić bez pomiarów - stosowałeś b. moce płytki, możliwe że problemem jest przesterowanie, jeżeli masz możliwośc podstawienia płytki słabszej np SWA3 to zrób to.

  Zwrotnica antenowa służy do sumowania kilku anten ew. innych urządzeń.
  Zawsze sprawdzaj antenę bezpośrednio podłączoną pod jeden TV.
  sprawdź i podokręcaj jej wszystkie elementy.

  Pzdr

  0
 • #8 09 Sty 2008 01:01
  Cornelius
  Poziom 12  

  Zakłucenia jakie mam to szumiący dźwięk i śnieżący obraz na kanałach TVP1, TVN i Polsat. BRak odbioru TVP3 (regionalna) i TV4. Do TVP2 nie mam zastrzeżeń. Jeszcze ten nieszczęśliwy wpływ innych urządzeń, ale to bez znaczenie na stację (mniej lub lepiej odbieraną) jeśli będę włnczał/ wyłnczał np. światło u siebie w pokoju będzie się pojawiał na ułamek sekundy prążek biały. Czy jest możłiwe jakiś filtr lub coś innego zastosować by nie byłe tego efektu?

  Wokół mnie stosują anteny siatkowe (takie jak ja) czasem nawet dwie na masztach widzę, sporadycznie jakieś "żeberkowe" z małą ilością elementów.

  Sprawdziłem inne płytki, pomijajac fakt że tak jak przypuszczałem SWA-165 nie reagowała, tak jakby jej nie było (a nawet przytłumiła sygnał) to przy 2-ch pozostałych, taka sama sutyacja. Na SWA-9009/C i SWA-9000 jeszcze jakieś dwie stacje słowackie łapało (ale co mi po nich, ja chce mieć polskie!)

  żadnych zwrotnic, rozdzielaczy, złączek nie stosuję. Połączenie TV z anteną jak pisałem powyżej, około 6m kabla (dobrego), puszkowa płytka wzmacniajaca, a przy TV separator wraz z zasilaczem. Zaciski też mocno dokręcone, by nie było problemów, ale też wszystko z UMIAREM by nie doprowadzić do styku żyły z ekranem.

  0
 • #9 10 Sty 2008 11:49
  ElekTrick
  Poziom 19  

  Cornelius napisał:
  Zakłucenia jakie mam to szumiący dźwięk i śnieżący obraz na kanałach TVP1, TVN i Polsat. BRak odbioru TVP3 (regionalna) i TV4. Do TVP2 nie mam zastrzeżeń.
  TVN i Polsat łapiesz niewątpliwie z Rzeszowa - kan. 48 i 53 po 1kW mocy. TVP2 masz chyba z Suchej kan. 29, 700kW - w Rzeszowie jest, ale słabiutki (0.3kW). TV4 i TVP3 też powinieneś łapać - kan. 27 i 40 po 1kW z Rzeszowa. TVP1, 2 i 3 masz jeszcze w Leżajsku - mocne - 100, 100 i 10kW.

  Możesz użyć jak sugerował rgb anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm ale może być problem z TVP1 bo na tym kierunku masz Rzeszów na kan. 7 i Suchą na 12 - do tego przydałaby się druga antena na VHF lub na kierunek Leżajska na kan. 26 (jak obejmie do 58 kanału (ta z linku powyżej chodzi od #21 do #60) to masz TVP1,2,3 z 2 źródeł i wybierasz mocniejszy). Do tego jakaś zwrotnica, jak trzeba to wzmacniacz i działa.
  Cornelius napisał:
  Jeszcze ten nieszczęśliwy wpływ innych urządzeń, ale to bez znaczenie na stację (mniej lub lepiej odbieraną) jeśli będę włnczał/ wyłnczał np. światło u siebie w pokoju będzie się pojawiał na ułamek sekundy prążek biały. Czy jest możłiwe jakiś filtr lub coś innego zastosować by nie byłe tego efektu?
  Po pierwsze, trzeba sprawdzić z jakiego powodu tak się dzieje. Może to nie przez antenę włazi? Może przy włączaniu urządzenia coś w mieszkaniu iskrzy? Widziałem takie przypadki jak np. upaliło się "zero" i w skrzynce z bezpiecznikami iskrzyło przy włączaniu urządzeń w domu. Czy np. radio nie trzeszczy w momencie wlączania światła? Może telewizor jakiś mało odporny? Czy np. bez anteny jeśli masz jakieś wideo dzieje się tak samo?

  0
 • #10 12 Sty 2008 17:17
  Cornelius
  Poziom 12  

  Poczytałem trochę, poszukałem informacji, oraz swoje magazyny domowe przetrząsnąłem i nawet sie to opłaciło.
  Sygnały będę próbował łapać z kierunku rzeszowskiego, bo najbliżej, jak również usytuowanie anten i projektowanego małego "masztu" nie pozwala inaczej.
  Na chwilę obecną swoją szerokopasmówką łapię te kanały:
  kanał 12 - TVP1
  kanał 29 - TVP2
  kanał 48 - Polsat
  kanał 53 - TVN
  Prócz tego mam jeszcze szczątkowy odbiór na kanałach 21, 26, 38 - niestety nie da sie rozszyfrować co na tych kanałach jest.

  I teraz tak. W domu znalazłem stare anteny. Myślę że można je wykożystać:
  1. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_4-elementowa_dipol_4-6-12_A0410.htm
  2. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_8-21-60_A8735.htm

  Są zrobione z miękkiego materiału (chyba aluminium) główny stelaż jest wykonany z rurek o średnicy około 1,5cm, a żeberka to aluminiowe prenty o średnicy 0,5 cm. Niestety antena pierwsza ma nieoryginalny dipol przyciśnięty metalową plaszką do głównego stelaża. Czy to jakoś wpłynie na jakość pracy anteny?
  poszczególne żeberka są montowane w ten sposób, że główne rurki są przewiercone i przez nie są przeprowadzone pręty, dociśnięte śróbką wkręconą w główną rurkę.
  Nie jestem pewien dokładnych wymiarów poszczególnych elementów. Czy wiecie jakie są wymiary w w/w antenach? Jeśli tak to bardzo proszę o podanie.

  W domu znalazłem jeszcze Sumator/zwrotnicę (pewnie kiedyś była używana) Niestety żadnego opisu, symbolu nie ma na opakowaniu. Wykonanie obudowy i mocowania wskazuje że jest przeznaczony do montowania na zewnątrz w pobliżu anten (na maszcie). W środku znajduje się płytka na której jest podane:
  SUMATOR ANTENOWY malostratny - indukcyjny trojdrozny k1-60
  nr kat. 1034
  Hatron

  Opisy poszczególnych zacisków:
  WE1 -3,5dB
  WE2 -7dB
  WE3 -7dB
  WY-TV

  Zastanawiam się czy nie można by tego było wykozystać? Może poprawiając poszczególne elementy w antenach (jeśli będzie taka potrzeba) i stosująców sumator będę w stanie zyskać lepszy odbiór?

  ElekTrick napisał:
  Po pierwsze, trzeba sprawdzić z jakiego powodu tak się dzieje. Może to nie przez antenę włazi? Może przy włączaniu urządzenia coś w mieszkaniu iskrzy? Widziałem takie przypadki jak np. upaliło się "zero" i w skrzynce z bezpiecznikami iskrzyło przy włączaniu urządzeń w domu. Czy np. radio nie trzeszczy w momencie wlączania światła? Może telewizor jakiś mało odporny? Czy np. bez anteny jeśli masz jakieś wideo dzieje się tak samo?


  Nic nie iskrzy. Radio nie ma żadnych zakłuceń w momencie włączania światła, ani cokolwiek innego. Nie. Kiedy mam odtważanie np. z wideo to nie ma żadnych zakłuceń. Jeśli podpinam antenę opod TV mam zakłucenia, a jeśli podpinam pod wideo i wykożystuję tuner w VHS - taksamo pojawiają się zakłucenia :(

  0
  Szukaj w 5mln produktów