Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M531 -zakłocenia ,trzaski jak je zlokalizować i usunąć ?

07 Sty 2008 12:22 1011 3
  • Poziom 23  
    Zapewne niektórzy pamiętają temat który założyłem jakiś czas temu, dotyczący remontu mojego starego M531S, którego obecnie używam jedynie jako wzmacniacza. Po dłuższym dłubaniu udało mi się sprzęt doprowadzić praktycznie do stanu 'fabrycznej świeżości' - po wymianie tranzystorów w końcówkach mocy na oryginalnie parowane, wymianie części elektrolitów, rezystorów i traznzystorów w regulatorze barwy dźwięku sprzęt gra chyba lepiej niż jak był nowy :D poza jednym wyjątkiem.
    Raz na jakiś czas pojawiają się dziwne trzaski. Dość ciężko je opisać, najczęściej najpierw słychać takie ciche chrobotanie po czym następuje (lub nie) takie jakby 'wyładowanie szumów' połączone z trzaskami, po kilku sekundach przechodzi znów w cichy chrobot i za chwilę robi się cisza. Pojawia się to niezależnie w obu kanałach (w każdym brzmi inaczej), jednak w jednym dużo częściej niż w drugim. Często zjawisko to ginie na kilka tygodni po to, żeby za jakiś czas powrócić, występuje jakby falami - kiedy zacznie się w jednym kanale, to i w drugim zazwyczaj też się pojawia, mimo że jeden potrafi zatrzeszczeć regularnie raz na 2-3 minuty, a drugi raz na parę godzin.
    Niedawno przelutowałem wszystkie płytki w nadziei że to coś pomoże (płytka obsługująca wejścia i magnetofon jest odłączona, poza znajdującym się na niej zasilaczem 14,5V; sygnał audio z wejścia podłączony prosto pod regulator barwy dźwięku), myślałem że pomogło, a jednak nie, wczoraj późnym wieczorem znów zaczęło trzeszczeć.
    Pomyślałem że wyłączę i tak zostawię, a rano zobaczę co jest grane, jednak wiele nie zobaczyłem ponieważ po włączeniu dziś trzeszczenia nie ma.
    Gdzie można szukać przyczyn tego typu zjawiska ? Nie pochodzi na pewno z potencjometrów, ponieważ poruszanie nimi nic nie zmienia, na dodatek trzeszczenie chyba nie zmienia głośności przy zmianie położenia potencjometrów.

EDIT: dodam jeszcze, że te trzaski pojawiały się już zanim wymieniłem część elementów.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 24  
    Pozostało jeszcze umycie przełączników np:nagrywanie itp. Potraktuj je jakimś sprayem / kontakt /.
  • Poziom 18  
    Morzliwe ze jakiś kontesator w uk zasialnia jest przestrzelony i on to powoduje , a czy pod wpływem wstrząsów też się coś dzieje ??
  • Poziom 23  
    Większa część elektroniki z tej dużej płytki jest odłączona, jedynie znajdujący się tam układ zasilania jeszcze działa, sygnał wejściowy podłączony jest prosto pod potencjometry regulacji głośności.
    Chyba wszystkie kondensatory filtrujące napięcie zasilania wymieniłem, oprócz jednego filtrującego 14,5V - mój zamiennik gabarytami się nie mieścił więc olałem wymianę, ale będę w tygodniu w jakimś sklepie i może kupię inny.
    Podczas opukiwania, nawet dość mocnego, nic się nie zmienia.