Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica trafko ile nawinąć?

sokmarcin 07 Sty 2008 16:03 4660 24
  • #1 07 Sty 2008 16:03
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,
    buduje małą przetwornice 12->400V 8W, czyli ok 20mA na wyjściu.
    chce użyć rdzenia z zasilacza ATX EEL 16 lub EEL 19 (przekrój środkowej kolumy - ~20 mm^2). Sterowanie na SG3525.
    tu są dokładniejsze wymiary i parametry materiałów:
    http://www.feryster.com.pl/polski/loader.htm?url=http://www.feryster.com.pl/polski/eel16.htm;
    http://www.himag.com.tw/core_EEL.html

czy rdzenie bedą ok? i ile zwoi nawinąć?
    linki do materiałów nt. zasad nawijania traf do przetwornic również mile widziane :)

pozdr
    Marcin

0 24
  • #2 07 Sty 2008 16:42
    -RoMan-
    Poziom 42  

Na wyjściu chcesz mieć napięcie stałe czy przemienne?

0
  • #3 08 Sty 2008 01:54
    sokmarcin
    Poziom 20  

stałe raczej; rozumiem, że to decyduje o konfiguracji przetwornicy?

0
  • #4 08 Sty 2008 01:59
    -RoMan-
    Poziom 42  

No to nie rozumiem, po co SG3525 i jakieś push-pulle zamiast prostego flybacka na UC3843.

1
  • #5 08 Sty 2008 10:48
    sokmarcin
    Poziom 20  

Ja też nie ;)
    zapewne wynika to z mojej słabej znajomości tematu, no ale nic, cos sie zaraz dowiem :)

0
  • #7 09 Sty 2008 16:35
    sokmarcin
    Poziom 20  

Dzięki wielkie za linka, naprawde świetna strona, szukałem wcześniej troche o przetwornicach ale tam niestety nie trafiłem.

widze, ze najprostszym układem do moich potrzeb będzie układ Boost converter.
    Teraz pytania: ;)

Czy pojemność oznaczona na schemacie Cout, moge zastąpić kondensatorem który docelolwo chcę ładować tą przetwornicą? (2uF) (wydaje mi się, ze powinno być ok, ale wole się upewnić ;) )

i ostatnie pytanie :) z jakim wypełnieniem sygnał sterujący? 50/50?

0
  • #8 09 Sty 2008 16:48
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    BOOST nie nadaje się ze względu na wypełnienie, na tej stronie są wykresy to możesz zobaczyć. Chociaż może i się uda, pobór prądu na 12V to 0,8A, więc znośnie.

0
  • #9 09 Sty 2008 17:06
    -RoMan-
    Poziom 42  

12 na 400 boost? Praktycznie nierealne - ewentualnie z dużym dławikiem i stosunkowo niską częstotliwością pracy. Zdecydowanie flyback.

0
  • #10 09 Sty 2008 20:37
    sokmarcin
    Poziom 20  

Dar.El napisał:
    Witam
    BOOST nie nadaje się ze względu na wypełnienie, na tej stronie są wykresy to możesz zobaczyć. Chociaż może i się uda, pobór prądu na 12V to 0,8A, więc znośnie.

wykresy widziałem, ale myslałem, że po to jest kondensator na wyjsciu - magazynuje energię. Tak jak się bliżej przyjżałem to widze, że wypełnienie jest 3% wiec faktycznie może się nie nadać.

Co do Flyback converter - w sumie też prosty układ, tyle, że tutaj już coś nawinąc musze ;) a jeszcze nie wiem jak...
    ale sie dowiem, a jak nie to będe pytał

0
  • #11 11 Sty 2008 10:30
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam
    Dla rdzenia EEL 16( A - 20mm^2, Al = 750)
    Obliczyłem: N1 - 7 zwojów
    N2 = 210.
    I to mnie troche zastanawia, bo myslałem, że przełozenie transformatora zalezy od częstotliwości pracy... a tu jest tak jak dla zwyklego sieciowego trafa :/

Ten rdzeń zdaje się nie ma szczeliny, moge ją wykonać sam?

Jakie wypełnienie sygnału strującego?

0
  • #12 11 Sty 2008 11:14
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przekładnia nie ma nic wspólnego z częstotliwością. W przetwornicy flyback na dokładkę możesz dość swobodnie nią manipulować.

Co do szczeliny - możesz ją zrobić samodzielnie. Wielkość szczeliny _całkowitej_ masz podaną w kolumnie Ident. w tabeli po klupnięciu w Transformer data. W przypadku, gdy dajesz szczelinę na wszystkich kolumnach dzielisz wartość z tabeli przez 2.

Nie mam pojęcia, skąd wziąłeś AL i liczbę zwojów - myślę, że liczysz bez szczeliny i wyszło... dziwnie. Na pewno nie działałoby to poprawnie.

Moja propozycja:
    Częstotliwośc pracy 50 kHz. Rdzeń E16/8/5, szczelina łączna 0.5 mm (czyli przekładka 0.25 mm pomiędzy połówki rdzenia) co daje AL ok. 69. Uzwojenie pierwotne: 39 zwojów drutu 0.35 mm, uzwojenie wtórne: 488 zwojów drutem 0.13 mm.
    Daje to przekładnię ok 1:12.5 co zapewnia rozsądną ilość zwojów na uzwojeniu wtórnym. Indukcyjność uzwojenia pierwotnego ok. 100 uH, prąd szczytowy ok. 1.8A.

Wymagania co do klucza: musi wytrzymywać napięcie co najmniej 50V i przy prądzie 1.8A mieć znośny spadek napięcia.
    Ponieważ wypełnienie przekracza 50% trzeba dodatkowo skompensować układ. W przypadku użycia UC3843A należy zrealizować układ "Slope compensation" ze str. 6 PDFa układu (Unitrode). Przy okazji układ ten umożliwi zmniejszenie wymaganego spadku napięcia na rezystorze kontroli prądu - zamiast R1 i R2 warto zastosować potencjometr montażowy 4k7 i ustawić dokładnie próg odcięcia prądu. Jako rezystor czujnika prądu można wtedy użyć rezystora metalizowanego 0.22 om/0.6W.

0
  • #13 11 Sty 2008 17:24
    lechoo
    Poziom 39  

Taką szczelinę na środkowej kolumnie małego rdzenia EE bardzo łatwo i szybko można wykonać szlifując ją na pasku papieru ściernego.
    Zrobienie przekładki na bocznych kolumnach skutkuje znacznym wzrostem indukcyjności rozproszenia, sam się kiedyś na tym przejechałem...

0
  • #14 11 Sty 2008 17:47
    -RoMan-
    Poziom 42  

Energię z indukcyjności rozproszenia można przejąć łącząc wtórne autotransformatorowo z pierwotnym.
    Co do zasady - masz oczywiście rację - szczelinę zdecydowanie należy robić na kolumnie środkowej. Natomiast przy małych szczelinach - tu mowa o 0.25 mm - pole rozproszenia będzie znikome.

0
  • #15 14 Sty 2008 20:29
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,
    Tak, Roman masz racje liczyłem bez szczeliny, która ostatecznie chciałm zrobic ;)

Napsałeś, że przekładnia można manipulowac dośc swobodnie, są jakieś zasady którymi sie kierujesz czy tak z doświadczenia podajesz te wartości?

Próbowałem nawiąć, wg tego co napisałeś, ale z taką małą ;) róznicą że na składzie gdzie kupuje druty mili tylko 0,20 najcieńszy i w efekcie zmieściło mi się tylko 300 zwojów :)

Jak realizujesz technicznie proces nawijania?

0
  • #16 15 Sty 2008 00:18
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przekładnię dobieram zależnie od zastosowania. Przy wysokich napięciach wtórnych i konieczności ładowania pojemności po stronie wtórnej zmniejszam przekładnie, żeby przetwornica startowała szybciej i czas osiągania żądanego napięcia się skracał. Jednak zmniejszenie przekładni powoduje wzrost szczytowego napięcia na kluczu i to stanowi ograniczenie. Kolejną granicą jest rozsądek - czyli unikanie absurdalnie krótkich czasów wyłączenia kluczy.

W Twoim przypadku, po zmianie uzwojenia wtórnego, trzeba dopieścić parametry - ponieważ przekładnie jest tera równa ok. 1:9 trzeba podnieść odrobinę częstotliwość pracy przetwornicy, żeby przy napięciu i prądzie żądanym pracowała dokładnie na granicy trybów DCM i CCM - wychodzi 60 kHz.
    Zmienią się także warunki pracy MOSFETa - potrzebujesz teraz 100V.

Co do nawijania - mam małą, radziecką, ręczną nawijarkę i się męczę. Przy przetwornicach na wysokie napięcie bezwzględnie należy przestrzegać konieczności izolowania każdej warstwy. Niby izolacja powinna wytrzymywać kilkaset V ale ja w cuda nie wierzę i izoluję, co się da. Jeśli nie masz odpowiedniej taśmy izolacyjnej - użyj zwykłego, biurowego scotcha i się do tego nie przyznawaj, bo się będą śmiać z Ciebie góró (nie poprawiać!) elektroniki. Wbrew pozorom zwykły scotch ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i w amatorskim wykonywaniu transformatorów sprawdza się wystarczająco dobrze.

0
  • #17 17 Lut 2008 18:13
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam po dłuuugiej przerwie :)
    Nawinąłem nowe trafo, rdzeń EE36? (taki miałem) przekrój srodkowej kolumny ok 110 mm²
    uzwojenie pierwotne n1 = 19 L1=87µH,
    z tego wyliczyłem Al = 241,
    uzwojenie wtórne n2 = 322 (z obliczen na podstawie Al i L2) L2 = 25mH
    szczelina była 0,3 mm, powiększyłem na 0.5 mm.
    Przyznam się, do nawijania podszedłem na zasadzie "jak wyjdzie", bo nie mam konkretnie sprecyzowanych parametrów wyjściowych (I~0.1A, U=250-400V)
    Tyle, że nie miałem się okazji przekonac co wyszlo, gdyż przetwornica nie chce ruszyc. Schemat jak poniżej, układ sterujący UC3844
    nie wiem w czym jest problem czy w scalaku (uszkodzony) czy w schemacie?
    Początkowo brak napięcia Uref na nożce 8, po chwilowym podaniu z zwnątrz, układ tak jakby sie wzbudzał i napięcie się pojawia. Na Rt/Ct (noga 4) pojawia się przebiag piłokształtny, ale na wyjściu (noga 6) nic.
    jakieś sugestie? :)

0
  • #18 17 Lut 2008 18:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

A co to za heretycki schemat? Gdzie sprzężenie zwrotne? Lubisz smród palonych MOSFETów?

A to, że układ nie chce startować jest oczywiste dla każdego, komu się zechce obejrzeć tabelkę na pierwszej stronie PDFa. I ciesz się, że nie ruszył, bo szkoda MOSFETa i przebitych uzwojeń w transformatorze.

0
  • #19 18 Lut 2008 19:03
    sokmarcin
    Poziom 20  

więc doczytałem pdfa i wprowadziłem poprawki :) (narazie na schemacie) czy teraz będzie ok?

widze, ze budowa nawet takiej małej przetwornicy to nie takie proste jak mi sie poczatkowo wydawało ;)
    znasz może jakieś strony o tematyce przetwornic lub polecasz jakąś ksiązke? Niedługo przyjdzie mi zrobić taką na dużo większą moc, a nie chciałbym robić tego na oślep (jak teraz)

0
  • #20 18 Lut 2008 19:47
    -RoMan-
    Poziom 42  

Coś Ty się uparł z tym potencjometrem miedzy Ct a CS? Skąd taki dziwaczny pomysł, żeby jednym potencjometrem zmieniać tak różne parametry?

Tu masz opis tworzenia przetwornicy podobnej do Twojej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic556770.html

0
  • #21 06 Mar 2008 20:46
    sokmarcin
    Poziom 20  

Witam,
    poprawiłem pare rzeczy:
    Przetwornica startuje (tj startowała ;) ale o tym dalej), chociaż niemało się przy tym namęczyłem, albo na oczy mi poszło, albo producent zapomniał w nocie katologowej wspomnieć o jednym małym szczególe - układ wymaga napięcia zasilania powyżej 12V. Ja miałem 11.98 i #$%#$ - nie działało.
    Kolejna sprawa, jak się uruchamia taką przetwornice? Napięcie ze sprzęzenia zwrotnego za dzielnikiem jaką poinno miec wartość? 2.5V?
    Wypełnienie powinno się zmieniać wraz ze zmianą napięcia sprzęzenia zwrotnego? tak?
    Jak dobrać wartość rezystora Rslope?

0
  • #22 06 Mar 2008 21:43
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Dziwne że wystarczyło 12V :!: :?: . Ten scalak do uruchomienia potrzebuje 16V.

0
  • #23 06 Mar 2008 23:02
    -RoMan-
    Poziom 42  

sokmarcin napisał:

Przetwornica startuje (tj startowała ;) ale o tym dalej), chociaż niemało się przy tym namęczyłem, albo na oczy mi poszło, albo producent zapomniał w nocie katologowej wspomnieć o jednym małym szczególe - układ wymaga napięcia zasilania powyżej 12V.

Trzy tygodnie temu napisałem: "A to, że układ nie chce startować jest oczywiste dla każdego, komu się zechce obejrzeć tabelkę na pierwszej stronie PDFa." - naprawdę jesteś tak leniwy, że nie sprawdziłeś tabelki? Na pierwszej stronie jest tylko jedna...

0
  • #24 07 Mar 2008 00:08
    sokmarcin
    Poziom 20  

tylko teraz jakiego pdfa. Tego co mam (ST)przewertowałem niejeden raz... i wprost - informacji o minimalnym napięciu zasilania nie znalazłem.

Dar.EL faktycznie powinno być 16 V

0
  • #25 07 Mar 2008 00:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

Strona 4 w PDFie ST, strona 1 Unitrode/TI, strona 3 u pozostałych.

0