Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault magnum - żarówki zegarów

antenek 07 Jan 2008 19:00 3772 4
 • #1
  antenek
  Level 19  
  Witam . Nie orientuje się ktoś może co za żarówka siedzi w podświetlaniu termometru w tym modelu ? Cała instalacja jest na 24V ale sam temometr zasilany jest przez rezystor 237ohm a zanim jest dioda zenera chyba ale nie widać na ile V niestety (C16p) wiec domyślam się że na 16V . Zarówka jest taka do wlutowania z wąsami .
 • #2
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Jeżeli jest samochód ciężarowy Renault Magnum, to wszystkie żarówki w tablicy zegarów są w takich plastikowych oprawkach z wąsami. Wkłada się i przekręca. Są to żarówki gotowe do kupienia w sklepach z częściami do ciężarówek takie jak do tachografu. (24V 1,2W). Myślę że chodzi Ci o zegar temperatury wody na tablicy, zasilany jest on coś tak jak mówisz. ale podświetlenie jest na 24V regulowane takim pokrętłem jasności świecenia.
 • #3
  antenek
  Level 19  
  no ok wszystkie podświetlania deski i kontrolki są w plastikowych oprawkach 24V 1,2 W dokładnie tak ale sam temometr jest podświetlany żarówką z tzw wąsami i żeby ją zmienić trzeba wydłubać termometr i wyciągnąć z niego wyświetlacz LCD . Mam taki koncept żeby wsadzić tam diode led pomarańczową i rezystor ok 1,5 K
 • #4
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Bardzo dobrze myślisz. Twoja koncepcja wydaje się być słuszna. Przy 24V lepiej daj troszeczkę większy opornik co najmniej 3,3k lub więcej. Bo przy zasilaniu 24V i 1,5k popłynąłby prąd sporo większy niż 100mA i mógłbyś uszkodzić diodę. Powodzenia.
 • #5
  antenek
  Level 19  
  patent działa wiec można zamknąć temat .
  Pozdrawiam