Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

falownik Altivar 11 - tylko migające kreski na LED, brak reakcji na przyciski

07 Sty 2008 19:15 3989 9
  • Poziom 18  
    Witam!
    Przemiennik częstotliwości tak jak w temacie. Czy któryś z kolegów spotkał się z takim zjawiskiem, że po włączeniu wyświetla migające kreski na wyświetlaczu LED. Nie reaguje na żadne przyciski. Czytałem, że istnieje możliwość uszkodzenia modułu IGBT czyli paczki tranzystrów mocy na wyjściu. Jaki jeszcze może być tego powód?? Podpowiem, że również styki wewnętrznego stykuy przekaźnika RC-RA również nie trzymaja. MA ktoś jakiś pomysł??
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    A co mówi DTR?
    Uszkodzenie IGBT na moje oko powinno być zasygnalizowane jakimś konkretnym numerem błędu. Może idzie o pamięć eeprom? Koniecznie zobacz do dokumentacji.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    DTR dużo mi nie mówi temu się tutaj zgłosiłęm. W dokumentacji wspomina się,że gdy napęd się nie uruchamia to sprawdzić podłączenie wyjść logicznych i że nastąpiło uszkodzenie przemiennika jeśli styki wewnętrzne RC-RA są rozwarte. Co Wy na to? Czy da się coś jeszcze podratować ?
  • Poziom 18  
    DTRka zwykle zakłada że falownik jest sprawny, a użytkownik robi jakiś błąd
    A w tym przypadku podejrzewałbym uszkodzenie falownika, czego w DTRce nie znajdziesz. Podejrzewałbym brak komunikacji pomiędzy panelem a płytą sterowania, co jest spowodowane uszkodzeniem tej płyty. Mógł się wywalić
    soft, eeprom, a może też być jakaś usterka np z zasilaniem trzeba to wszystko posprawdzać. jak masz drugi taki sam, to podstaw płytę sterowania
    a potem zacząłbym od eepromu

Leszek
  • Poziom 28  
    DTR-ka zakłada sprawność falownika? To po co kody błędów? (nie mówimy o ETR, AERTH FAULT - chodzi o IGBT, EEPROM, DC LINK itp.). Karta sterująca raczej gada, bo nic by nie wyświetliło - tutaj nie dość, że multipleksuje, to jeszcze mruga. Coś to na pewno oznacza. Błąd EEPROM - a DTR nie opisuje kodu błędu dla EEPROM - to by go wykluczyło? Uszkodzenie pamięci grozi utratą nastaw, a nie brakiem podniesienia się falownika. IGBT? Przebicie jednego - falownik pokazuje błąd od IGBT, ale dopiero po próbie zakręcenia wałem silnika. Przebicie górnego i dolnego - bezpiecznik szyny DC, bezpieczniki na zasilaniu. Ale raczej nie jest to sygnalizowane kreskami... Brak komunikacji pomiędzy panelem i kartą sterującą sprawdzi się po podaniu zasilania na panel - na które piny - zmierz co wychodzi z karty.

Faktycznie muszę się zgodzić, że najszybszą metodą będzie podstawianie poszczególnych podzespołów, może warto jeszcze odezwać się do serwisu? Może coś podpowiedzą?

pzdr
  • Poziom 18  
    Nie jestem ekspertem od Altivarów więc mogę się mylić. Ale panel LCD ma własny kontroler który komunikuje się z systemem. Jezeli system
    nie żyje to panel będzie wyświetlał kreski.

Panel nie jest w stanie ustalić dlaczego system nieżyje. On tylko wie że niema komunikacji. I wyświetla kreski

Jeśli chodzi o kody błędów - owszem falowniki potrafią w prymitywny sposób pewne rzeczy zdiagnozować i podpowiedzieć użytkownikowi co się stało, ale nie są w stanie zdiagnozowć uszkodzenia własnego CPU, podobnie jak lekarz który zwariował nie jest w stanie sam się zbadać.

uszkodzenie zawartości EEProma może dać tak dziwne i różnorodne skutki
    np zatrzymanie systemu, więc system również nie jest w stanie prawidłowo zdiagnozować takiej usterki, chociaż spotkałem się z przypadkami że system wyświetlał kod błędu oznaczający błąd EEProma stwierdzając błąd sumy kontrolnej.

Ja bym w pierwszej kolejności przegrał zawartość eeproma - bo ten element jest dość awaryjny. W nielicznych Altivarach które naprawiałem
    były problemy właśnie z EEPromem

Leszek
  • Poziom 10  
    Witam.Piszę w sprawie Altivara11 a mianowicie falownik nie wystawia żadnych błędów na wyświetlaczu jest gotowość Ready ,po zadaniu kierunku pracy prawo lub lewo pokazuje zadaną częstotliwość a napęd stoi.
    Podstawiłem inny silnik i jest dokładnie tak samo.
    Czy występuje jakiś reset ustawień ? jak go wywołać ?
    Czy gdy padnie końcówka czyli tranzystory GBT falownik nie informuje o błędzie ??
    Dziękuję za wszelakie info
    Robert
  • Poziom 32  
    RobertsW napisał:

Czy występuje jakiś reset ustawień ? jak go wywołać ?
    Czy gdy padnie końcówka czyli tranzystory GBT falownik nie informuje o błędzie ??

A zadzwoń do schneider-electric do serwisu tamtejszego zamiast gdybać na forum.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz ,chyba masz zły dzień bo telefon do serwisu to ja znam.Forum służy aby się dowiedzieć coś czego nie ma w DTR ce jakieś tricki i sposoby aby nie wydać zbytecznie kasy na zakup nowego.
    Miłego wieczoru.
  • Poziom 32  
    RobertsW napisał:
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz ,chyba masz zły dzień bo telefon do serwisu to ja znam.Forum służy aby się dowiedzieć coś czego nie ma w DTR ce jakieś tricki i sposoby aby nie wydać zbytecznie kasy na zakup nowego.
    Miłego wieczoru.

A w DTR-ce masz podany kod blokujący parametry w Altivar 11 ??
    a dzwoniąc do serwisu podadzą Ci ten numer ;P