Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchnia gazowa Amica

szantis 08 Jan 2008 09:04 10476 6
 • #1
  szantis
  Level 11  
  Witam, problem dotyczy kuchni gazowej Amica -Family (niestety symbolu nie odnalazłem na niej- kuchnia jakies 6-7 lat). Typowa kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym. Elektryczne podświetlenie .Problem jest właśnie z piekarnikiem, tzn. przy zapalaniu jest ok (wciśnięte pokrętło zaworu-przez ok 10 s i płomień trzyma). Po jakimś czasie w kuchni zostaje odcięty dopływ gazu, po jakimś czasie gaz znów sie włącza ( no ale nie ma już podtrzymania wiec gaz się ulatnia). Jedyny sposób na pewne działanie piekarnika to praca z wciśniętym kurkiem gazu. Jaka może być przyczyna tego stanu rzeczy.
 • #2
  kierko
  Level 17  
  Cześć!
  W piekarniku, gdzieś nad płomieniem jest taki kawałek druta zakończonego zalutowaniem gazowym. Ten termoelement służy do wytworzenia niewielkiego prądu, który następnie zasila elektromagnes umieszczony na zaworze (przy kurku co go wciskasz). Po odpaleniu piekarnika należy przytrzymywać otwarcie gazu do chwili, aż właśnie ten termoelement wytworzy na tyle wystarczający prąd, że funkcję podtrzymania zaworu przejmie ten elektromagnes. Jest to zabezpieczenie na wypadek zaniku płomienia. Wtedy następuje zanik prądu, następnie elektromagnes puszcza i odcina wypływ gazu.

  Od tego termoelementu do elektromagnesu jest jeden kabelek. Sprawdź go dokładnie na stykach i zwróć uwagę, czy termoelement jest tak usytuowany, że podczas użytkowania nagrzewa się do czerwoności.
  pozdrawiam
 • #3
  szantis
  Level 11  
  Dziękuje za odpowiedź, z tym ,ze jak wspomniałem dziwne jest to ,ze np kuchnia wyłączy sie losowo po 10 min, innym razem po 20 itd. Czy wynika z tego ,że ten element jest może "przegrzewany" tzn. po przekroczeniu jakiejś temperatury ulega zmniejszeniu napięcie podtrzymujące elektromagnes ?
 • Helpful post
  #4
  kierko
  Level 17  
  Cześć!
  Dla termoelementu, im wyższa temp. to daje on więcej prądu. Raczej uszkodzenie będzie w zaworze współpracującym z elektromagnesem. Proponuję zwrócić się do serwisu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kuchni.
  Pozdrawiam
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  szantis
  Level 11  
  No cóż okazało się , że po przeczyszczeniu i ustawieniu przy godzinnym teście wszystko ok :) Dzięki