Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry]

Trabi 08 Sty 2008 12:00 11104 9
  • #1 08 Sty 2008 12:00
    Trabi
    Poziom 36  

Witam.

Walczę od kilku dni z tą pralką - "HOOVER 850TL A1366". Muszę wyciągnąć wewnętrzne łożysko, bo huczy jak pociąg :/ . Zdjąłem koło pasowe, zewnętrzny dekiel z grzałką, termostatem itp. i... na tym koniec :( . Ciągnę za oś - nic, próbuje ją obruszać - nic, bęben się kiwa na wszystkie strony, ale wyjść nie chce. Jak go wydłubać?

KLIK ---> Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry] Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry] Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry]

Z tyłu nie ma jak podejść, bo druga ścianka nie jest zdejmowalna, a miejsca bedzie ze 3cm. Patrząc z góry, widać takie "coś" co trzyma łozysko wewnątrz, ale wkręty trzymające są od środka; dojdę do nich po wyjęciu bębna.

KLIK ---> Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry] Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry]

Tylko... Jak go wyjąć? Pomóóżcie, bo skończyły mi się sposoby i pomysły :(

--------- EDIT ------------

Wewnątrz znalazłęm łeb imbusowy, kłopot w tym, że nie ma mowy, żeby drgnął (psikałem WD40 i nic), a łeb i tak miał już uszkodzony, więc i tak nie ma go jak ruszyć :( . Trzeba toto wykręcić?

0 9
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2008 13:02
    colcolcol
    Poziom 25  

Trzeba toto wykręcić?
    tak :(
    inaczej nie dostaniesz do łożysk, ta śruba jest dość twarda i wiercenie w niej raczej odpada (choć to tylko kwestia wiertła)
    kup nowy !! solidny bardzo twardy i trzymający wymiary imbuz lub torx z grzechotką i musi puścić, wcześniej oczyść otwór z kamienia aby imbuz wszedł jak najgłębiej

0
  • #3 08 Sty 2008 17:35
    Trabi
    Poziom 36  

O, dzięki za rzeczowa odpowiedź. Sęk w tym, że łeb tej śruby jest wyrobiony i nowiutki imbus juz się ślizga wewnątrz :( ; imbus porządny, bo do pracy a nie "zymzania" po srubach ;) . Mało miejsca tam jest, więc o wejściu z jakąkolwiek wiertarką (żeby ew. rozwiercić) nie wchodzi w rachubę :| . Nie wiem... coś podejrzewam, że jak nie puści ta śruba, to pralka pojedzie na śmietnik. Poprubuję jeszcze ją potresować.
    A czy np. podgrzanie jej może coś dać? Do dyspozycji mam nawet palnik acetylenowy :) (ale bez przesady z grzaniem ;) ). WD40 nic nie dało, a namakało kilka ładnych godzin.

0
  • #4 08 Sty 2008 18:28
    colcolcol
    Poziom 25  

W takim razie pozostaje:
    1 wyjąć cały zbiornik (odpiąć przewody elektryczne, gumy, amortyzatory)
    2rozłożyć na części pierwsze zespół ułożyskowania biernego za pomocą szlifierki kątowej obcinając nią końcówkę wałka od strony zewnętrznej (chyba, że jest tam pierścień segera to go w takim wypadku zdjąć) i spróbować wybić całość - łącznie z wałkiem w który wkręcona jest ta "złośliwa" śruba albo obciąć koniec wałka razem z połową łożyska łatwiej zejdzie
    3obciąć ten wałek razem z fragmentem śruby - nie uszkodź krótkiego (około 1cm półwałka aluminiowego, który jest częścią "krzyżaka"-okrągły przymocowany nitami 5 sztuk widoczne na zdjęciach
    4zespół ułożyskowania przypomina ten z ardo TL600 około 30 zł + śruba
    powodzenia

1
  • #5 09 Sty 2008 11:47
    Trabi
    Poziom 36  

No, zeszło. Śrubę trzeba było nieźle podgrzać, ale w końcu puściła.
    Łozysko całkowicie zardzewiałe, musiała sie tam dostać woda. Czy takie uszczelniacze jak na fotce niżej można gdzieś dostać? Bo jedno jest OK, a drugie niestety popękało :( . Siedzi toto w miejscu oznaczonym strzałkami.

Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry] Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry] Jak wyjąć bęben? [pralka HOOVER ładowana od góry]

--------- EDIT -- 21:17 ---------

Dostałęm uszczelniacze i łozyska; jutro montaż - mam nadzieję - , bo w dnie bębna zewnętrznego był taki "cycek" (wyglądał jak grzebień koguta :D) i był odłamany. Po ruszeniu go odpadł całkowicie i w dnie jest dziurka ok. 3mm :( . Czy mozna to spokojnie zaspawać migomatem? Czym to potem zabezpieczyć. żeby 'ruda' sie do tego nie dobrała? Zwykła minia starczy?
    A w ogóle, to do czego był ten "cycek" w dnie?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Sty 2008 22:35
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Witam.
    Ten "cycek" trzyma grzałkę żeby nie zaczepiała o bęben.Zaspawać można i zamalować ,ale jak kamień podniesie grzałkę to będzie szorować po bębnie.

0
  • #7 10 Sty 2008 09:02
    colcolcol
    Poziom 25  

Nie spawałbym ani nie malował, należałoby przewiercić na wylot, zasadzić śrube z nierdzewki z podkładkami obsmarowanymi w butaprenie i przeżyje to pralkę.
    Uszczelniacze V25 typ A do kupienia w zasadzie w kazdym serwisie AGD lub tu :
    http://www.uszczelka-lodz.pl/kontakt.html
    Równie ważne są bieżnie ze stali nierdzewnej, musisz je dokładnie wyczyścić, jeżeli są porysowane lub wygięte - do wymiany.
    Zawsze wymieniam komplet (dwie strony) nawet jeżeli jedna robi wrażenie dobrej.

0
  • #8 10 Sty 2008 11:56
    Trabi
    Poziom 36  

Cytat:
    ..."cycek" trzyma grzałkę żeby nie zaczepiała o bęben...

Acha, faktycznie, pasuje :) . Dzięki, postaram się coś z tym zrobić.
    Cytat:
    ...należałoby przewiercić na wylot, zasadzić śrube z nierdzewki z podkładkami obsmarowanymi w butaprenie...

Myślałem o zanitowaniu nitem aluminiowym albo miedzianym, ale skoro "cycek" trzymał grzałkę, to muszę pokombinować co innego - może właśnie taką śrubę z przyspawanym "cyckiem"? ;) . Pomyślim.
    Cytat:
    ...ważne są bieżnie ze stali nierdzewnej, musisz je dokładnie wyczyścić, jeżeli są porysowane lub wygięte - do wymiany...

Bieżnie są bardzo ładne, żadnych wgnieceń i nierówności, żadnych wyżłobień czy zadrapań. Oczyściłem je i wsadziłem z powrotem.

Póki co, dziękuję za podpowiedzi i porady. Pewnie jeszcze sie odezwę, bo to moja 1-sza walka z pralką :D, i pytania na pewno sie pojawią ;)

0
  • #9 15 Sty 2008 17:35
    Trabi
    Poziom 36  

Witam ponownie.

Praleczka zrobiona, śmiga pięknie, dziś była małą próba i ostateczne uszczelnianie. Zapowiada się, że będzie wszystko OK :)

Mam jeszcze pytanie. Jako, że do niej nie posiadam żadnego opisu, instrukcji itp. (nawet w j.niemieckim), chciałbym zapytać o znaczenia poszczególnych pojemniczków na proszek/płyn itd. Które do czego może służyć? Widać na nich jakieś piktogramy, ale nic mi nie mówią. Niestety w czasie działania, nie mogę podejrzeć gdzie leci woda, do którego pojemniczka, więc dedukcja odpada :( . Wstawiam zdjęcie tych zbiorniczków:

Dziękuję z góry za kolejna pomoc.

0
  • Pomocny post
    #10 15 Sty 2008 17:54
    skryn
    Admin grupy AGD

Kolejno, od lewej:
    1. Płyn do płukania
    2. Pranie wstępne
    3. Pranie zasadnicze
    4. Wybielacz