Witam. Proszę kolegów o dalsze odpowiedzi na ten temat, gdyż jest on ważny i pouczający . Pozdrawiam
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereModerated By oldboy:Regulamin p.15
studisat wrote:
Wnioski:
3. Zawsze należy połączyć przez bezpiecznik 0,5A oraz przez amperomierz 0,5A ze sobą przewody ochronne i zerowe z gniazdek z których będziemy pobierając prąd. Wtedy wykryjemy systuację gdy sieć energetyczna jest uszkodzona albo dopuszczono do zasilania z różnych podstacji. Należy wszelkie urządzenia mające metalową obudowę z którą może zetknąć sie muzyk zasilać koniecznie z jednego punktu zasilania. Warto dodatkowo poprowadzić przewody ochronne. Jeśli z jakiś względów zasilamy z różnych podstacji to absolutnie należy przemyśleć rozmieszczenie urządzeń aby zminimalizować porażenie prądem spowodowanym różnymi potencjałami przewodów zerowych czy ochronnych a nawet kiepskiej jakości uziemień.
studisat wrote:
8. Nie napięcie zabija ale natężenie prądu. Sukcesywnie obniżana jest podawana wartość natężenia powodująca zgon. kiedyś 40mA obecnie nawet mniej niz 10mA!!!. Podawane bezpieczne napięcie kiedyś 60/24V (stały/zmienny)potem 30/24V zależy od rezystancji skóry (a ona zależy grubości, od wilgotności oraz od samego przyłożonego napięcia). W niektórych przypadkach nawet niższe napięcie niż 24V może być niebezpieczne dla życia.
Mark II wrote:Sytuacje, gdzie dwie podstacje o tym samym napięciu po stronie nn i układzie połączeń punktu neutralnego, zasilają dwie niepowiązane ze sobą sieci w jednym pomieszczeniu są, trzeba przyznać kuriozalne.
Mark II wrote:
Wracając do pomiaru opisanego wcześniej, obawiam się że jego wyniki mogą wprowadzić w błąd. Załóżmy iż wykonujemy taki pomiar w sieci TN-S, czyli powszechnie stosowanej w nowych budynkach. Otóż najprawdopodobniej amperomierz w każdym gnieździe pokaże przepływ prądu między bolcem a zaciskiem neutralnym. Wynika to z rozpływu prądów w obwodzie utworzonym przez równoległe połączenie przewodu neutralnego i ochronego. Węzłem z jednej strony będzie mostek utworzony przez amperomierz, a z drugiej przez połączenie obu przewodów w rozdzielni. Prądu nie zobaczymy na amperomierzu jedynie wtedy, gdy żaden z obwodów nie będzie obciążony. Z drugiej strony w starszej sieci TN-C, czyli przy "zerowaniu" - połączeniu bolca w gnieździe z przewodem zerowym (PEN) amperomierz nic nie pokaże również w przypadku przerwy tego połączenia.
kuna123 wrote:
Wzmacniacz lampowy włączaj do gniazda z bolcem zerującym (niekiedy błędnie nazywany uziemieniem).
kuna123 wrote:
Zerowanie urządzenia jest zabezpieczeniem przed pojawieniem się napięcia na obudowie (gdyby tak się stało, to wywali Ci bezpieczniki).
kuna123 wrote:
Jeżeli gniazdo jest bez bolca, to je wymień a do bolca podłącz zero.
lg11 wrote:Witam
Mam pytanie do gosp. - dlaczego bolca nie podłączać do zera. Stwierdziłem, że są mniejsze brumy.