Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik przesunięcia fazowego

18 Gru 2003 17:22 6303 8
  • Poziom 1  
    ludzie ratunku!!! musze zrobić układ cyfrowego pomiaru przesunięcia fazowego - o co chodzi???? gdzie szukać takiego układu mój numer gg to 1565856 niech zgłosi się ktoś kto wie o co tu chodzi dzięki

1.temat zmieniono z:RATUNKU !!!!!
    2.po co pogrubiona czcionka
    3.to nie jest centrum wymiany numerów tylko publiczne forum
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    oj, było całkiem niedawno wątek na ten temat. Robisz to tak: oba sygnał musisz znormalizować i uformować (najlepiej układami z wejściem Schmitta). Następnie robisz XORa z obu sygnałów (uzyskujesz impulsy o szerokości równej przesunięciu fazowemu). Tym sygnałem bramkujesz sygnał z generatora o dużo wyższej częstotliwości niż badane sygnały i mierzysz liczbę impulsów za bramką. Liczba impulsów będzie proporcjonalna do czasu opóźnienia pomiędzy sygnałami. Znając częstotliwość mierzonych sygnałów obliczysz kąt przesunięcia fazowego.
  • Poziom 11  
    skorzystalem z twojego pomyslu h-doc
    Na razie skupiłem się na samej symulacji w Pspice.
    Zrobiłem tak:
    Dwa zegary taktowane z tą samą częstotliwością 50 Hz , z tym że w jednym ustawiłem DELAY na 8uS. Oba sygnały puściłem na EXOR?a ( 7486 ) i na wyjściu otrzymałem impulsy proporcjonalne do przesunięcia. Ten sygnał puściłem na pierwsze wejście bramki AND, a na drugie znowu zegar. Porada była taka, że ten musi być o dużo większej częstotliwości, ale nie wiem dokładnie jak dużej?. Ja zrobiłem tak:

50Hz * 360 = 18000
    T = 1/f => 1/18000 = 0,00005555 s - ten wynik podzieliłem na dwa 0,00027777 i to wstawiłem do ONTIME i OFFTIME

Ale to chyba głupota. Trzeci zegar ma przepuścić taką ilość impulsów które będą dawały wynik w stopniach, potem na licznik i koniec.
    Niestety nie mam pojęcia na jaki licznik. Podobno mogą to być trzy liczniki 7490A, ale nie mam pojęcia jak je razem podłączyć.

Załączam plik ze schematem Pspice?a, może ktoś pokusi się by w nim pogrzebać.
    Dzięki i pozdrawiam.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 30  
    Liczniki 7490 łączy się tak:
    wyjście D pierwszego łączysz z wejściem A drugiego, następnie wyjście D drugiego łączysz z wejściem A trzeciego i takim sposobem masz licznik liczący do 1000. Aby wiedzieć jakie jest przesunięcie musisz jeszcze zdekodować stany liczników. Pierwszy pokaże ilość jedności, drudi - dziesiątek, a trzeci - setek impulsów. Ponieważ używasz 360 impulsów na okres, to zdekodowane stany liczników pokażą ci przesunięcie fazowe.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź ale nie bardzo wiem co zrobić z wejściami zerującymi R01, R02. Zrobiłem to tak, jak widać na rysunku, ale nie bardzo wiem jaki sygnał mam podać na te wejścia. Domyślam się, że zdekodowanie stanów liczników trzeba zrobić dekoderami kodu BCD na dziesiętny, nie wiem tylko jaki mają symbol i jak je się podłącza.

Poza tym dekodery i wyświetlacze siedmiosegmentowe mam uwzględnić tylko w projekcie ?na papierze?. W czasie symulacji Pspice wynik mam odczytywać binarnie na magistrali.
  • Poziom 30  
    Wejścia Ro1 i Ro2 należy podłączyć do masy (te wejścia służą do skracania cyklu liczenia, gdy liczymy do 10 to muszą być uziemione). Dekoder na 7-segmentowy to jest 7446, 7447, 7448 lub 7449. Jeżeli posiadasz w biblotece symulacje tych scalaków oraz wyświetlaczy 7-segmentowych to umieść je w symulatorze (a na papierze to obowiązkowo). Jeżeli nie znajdziesz sposobu podłączenia dekoderów, to ci to zeskanuję i wrzucę na forum.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 11  
    1.Po uziemieniu tych wejść symulacja nie działa.
    2.Mam w biblotekach dekoder 7448, ale nie wiem jak go się podłącza.
    3.Wyświetlaczy siedmiosegmentowych nie mam w PSpice

Pozatym wynik ma byc z jednym miejscem po przecinku. Licznik trzeba zmodifikować.
  • Poziom 30  
    Z wejściami Ro1 i Ro2 być może problem jest w tym, że powinny one być podłączone do "0" logicznego, a Pspice inaczej traktuje masę, a inaczej zero logiczne. Do podziału częstotliwości wejściowej przez 10 na oba wejścia Ro oraz R9 musi być podane zero logiczne.
    Jeżeli ma być pomiar z dokładnością do 0,1 to musisz zwiększyć częstotliwość z 18kHz do 180kHz i zastosować w układzie 4 liczniki 7490.
    Jeżeli nie masz wyświetlaczy 7-segmentowych to nie używaj dekodera 7448, chyba że stworzysz wyświetlacz z 7 diod led lub lampek.
    Dekoder 7448 podłączasz tak:
    wyjście A licznika - wejście A dekodera ( nóżka 7),
    wyjście B licznika - wejście B dekodera ( nóżka 1),
    wyjście C licznika - wejście C dekodera ( nóżka 2),
    wyjście D licznika - wejście D dekodera ( nóżka 6),
    wyjścia dekodera:
    segment a - nóżka 13,
    segment b - nóżka 12,
    segment c - nóżka 11,
    segment d - nóżka 10,
    segment e - nóżka 9,
    segment f - nóżka 15,
    segment g - nóżka 14.
    Stanem aktywnym jest stan wysoki co oznacza że segmenty wskaźnika muszą być łączone do wspólnej masy.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 27  
    jeśli chodzi o częstotliwość zegara wzorcowego, to kilka sugestii:
    1. powinien być w miarę stabilny
    2. częstototliwość powinna być ustalona na podstawie dwóch parametrów: maksymalnej mierzonej czestotliwosci i dokladnosci pomiaru. Niestety, nie chce mi się tego dokładnie obliczać ;-)