Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon TCL i automatyczne otwieranie

09 Sty 2008 07:46 4839 15
  • Poziom 10  
    Witam,

Posiadam słuchawkę UNIFON TCL w biurze. Chciałbym dołożyć do słuchawki dodatkowy przełącznik, który załączałbym w godzinach otwarcia biura. Przełącznik wyłączony - domofon działa standardowo. Przełącznik włączony - domofon działałby otwierając automatycznie drzwi zamiast dzwonić.

Podejrzewam, że może to być trochę skomplikowane, gdyż np. żeby działał przycisk otwierania drzwi, trzeba najpierw podnieść słuchawkę.

Schemat ideowy tego modelu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=373144#373144

Pozdrawiam,

Rafał
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    Siemanko.Szanowny kolego jest jeden zasadniczy problem.Nie zaznaczono jakim sposobem otwierane są drzwi.Jeżeli jest to typowy elektrozamek do domofonu to włączjąc przełącznik,będzie słyszane cały czas ,,burczenie'' elektrozamka.Dodatkowo jeżeli elektrozaczep będzie ,,słabo trzymał'' to drzwi mogą się niekontrolowanie otwierać,czy to pod wpływem mocnego trzaśnięcia drzwiami,czy to dużego ,,przeciągu''.
  • Poziom 10  
    jatzek j napisał:
    Siemanko.Szanowny kolego jest jeden zasadniczy problem.Nie zaznaczono jakim sposobem otwierane są drzwi.Jeżeli jest to typowy elektrozamek do domofonu to włączjąc przełącznik,będzie słyszane cały czas ,,burczenie'' elektrozamka.Dodatkowo jeżeli elektrozaczep będzie ,,słabo trzymał'' to drzwi mogą się niekontrolowanie otwierać,czy to pod wpływem mocnego trzaśnięcia drzwiami,czy to dużego ,,przeciągu''.

szanowny użytkowniku, mylisz się w swojej opinii.

otóż chodzi o to, że otwieranie drzwi ma być załączane przez naciśnięcie przycisku dzwonienia pod numer biura w centralce domofonowej przy drzwiach wejściowych.

cały problem w tym, by tak przerobić słuchawkę, żeby zamiast dzwonić, automatycznie otwierała drzwi...

jestem pewien, iż da się to osiągnąć, bo podobne rozwiązania stosowane są przez inne firmy...

pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny dla użytkowników
    Na mój gust to najprościej należałoby za pomocą przełącznika doraźnie wstawiać w obwód wywołania jakiś mały przekaźnik, który swymi stykami (jakby przyciągał) zastępowałby naciskanie przycisku otwarcia. Być może prościej można to rozwiązać stosując zamiast przekaźnika jakiś tranzystor, który to załączałby masę do "zam1" (patrz schemat TCL).
  • Poziom 10  
    niestety moja znajomość elektroniki nie pozwala mi na zaprojektowanie działającego rozwiązania. prośba do bardziej zaawansowanych:
    czy możecie na brudno dorysować odpowiednie modyfikacje do schematu unifonu i uploadować je tu?? na pewno odwdzięcze się punktami, albo pomocą w dziedzinie informatyki.

pozdrawiam,
    Rafał
  • Poziom 13  
    Może spytać producenta domofonu czy ma rozwiązanie tego typu ?
    Próbowałeś ?
    Zasadnicza sprawa, to czy chcesz wykorzystać być może gotowe urządzenie, czy wykonać je sam.

Zybex napisał:
    "Na mój gust to najprościej należałoby za pomocą przełącznika doraźnie wstawiać w obwód wywołania jakiś mały przekaźnik, który swymi stykami (jakby przyciągał) zastępowałby naciskanie przycisku otwarcia. Być może prościej można to rozwiązać stosując zamiast przekaźnika jakiś tranzystor, który to załączałby masę do "zam1" (patrz schemat TCL)."

Niestety, w domofonie CYFRAL, zwarcie linii (tylko dwa przewody) w momencie dzwonienia, może doprowadzić co najwyżej do uszkodzenia tranzystora na wyjściu generatora, a nie uruchomienia elektrozaczepu.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pg55 napisał:

Niestety, w domofonie CYFRAL, zwarcie linii (tylko dwa przewody) w momencie dzwonienia, może doprowadzić co najwyżej do uszkodzenia tranzystora na wyjściu generatora, a nie uruchomienia elektrozaczepu.
    Pozdrawiam.

No ale ten przełącznik, który decydowałby o zmianie trybu pracy przycisku wywołania, znajdowałby się w samej centralce, a nie w unifonie.
    Innym rozwiązaniem jest dodanie dodatkowych żył do istniejącej instalacji (być może jest jakaś rezerwa). Wtedy to można to w prosty sposób rozwiązać.
  • Poziom 13  
    zybex napisał:
    pg55 napisał:

Pozdrawiam.

No ale ten przełącznik, który decydowałby o zmianie trybu pracy przycisku wywołania, znajdowałby się w samej centralce, a nie w unifonie.
    Innym rozwiązaniem jest dodanie dodatkowych żył do istniejącej instalacji (być może jest jakaś rezerwa). Wtedy to można to w prosty sposób rozwiązać.

Zybex idziesz w złym kierunku (szacunek za pomoc 327 osobom).
    Użytkownik urządzenia końcowego (unifonu) najczęściej nie ma, a nawet nie powinien mieć dostępu do centralki - chyba, że jest jego konserwatorem.
    Jak technicznie rozwiązać przełącznik w centralce tak, aby był dostępny tylko dla zainteresowanego? Dodatkowe żyły i ich wykorzystanie to też ingerencja w system.
    Samo działanie takiego układu może być źródłem konfliktu z pozostałymi użytkownikami domofonu - nie wiemy czy tacy są. Po prostu nie wszyscy będą zadowoleni z tego, że po naciśnięciu jednego z przycisków wywołania automatycznie otworzą się drzwi. Nie zajmuję się pisaniem czarnych scenariuszy, ale warto brać pod uwagę współużytkowników.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Modernizacja konsultowana była z zarządcą budynku i w tej chwili pozostało już tylko wdrożyć jakieś rozwiązanie.
    pg55 napisał:

Zybex idziesz w złym kierunku (szacunek za pomoc 327 osobom).

Przez cały czas myślałem, ze autor post jest właścicielem i jedynym użytkownikiem tego domofonu. W takim układzie trzeba pomyśleć nad innym rozwiązaniem, ale z pewnością można to zrobić (nie takie rzeczy się robiło:D).
    Chodzi o to, aby zbudować coś takiego, aby nie ingerować w instalację ani w centralkę.
    Wspomniany układ powinien z chwilą "usłyszenia" dzwonka, podnieść za nas słuchawkę (nie dosłownie) i wcisnąć przycisk otwarcia.
    Nie ma rzeczy niemożliwych.

Ps. Do wiadomości dla Pg55.
    Kiedyś (tu na forum) zaprojektowałem układ odcinający dzwonienie w aparacie telefonicznym, bez ingerencji do środka aparatu. Aparat nadal miał wyjście na miasto. Innym razem zrobiłem (i zaprojektowałem koledze) prace dyplomową też z telekomunikacji, gdzie sprawa była o wiele bardziej skomplikowana. Przykłady takie mógłbym mnożyć.

pg55 napisał:

Samo działanie takiego układu może być źródłem konfliktu z pozostałymi użytkownikami domofonu - nie wiemy czy tacy są. Po prostu nie wszyscy będą zadowoleni z tego, że po naciśnięciu jednego z przycisków wywołania automatycznie otworzą się drzwi. Nie zajmuję się pisaniem czarnych scenariuszy, ale warto brać pod uwagę współużytkowników.

Przecież każdy z użytkowników (mieszkańców) ma prawo otworzyć drzwi każdemu komu chce, a autor tego postu wpuszcza i tak każdego klienta (bo ma firmę), to po co ma wysłuchiwać ich przy drzwiach? :|
    Kogo w końcu to obchodzi? "Wolnoć Tomku w swoim domku".:D

Gdyby ktoś chciał się pobawić z jakimś układem ISD lub czymś podobnym, to można by było po naciśnięciu dzwonka najpierw usłyszeć info typu: Biuro rachunkowe, proszę wejść, zapraszamy.
  • Poziom 10  
    jeśli ktoś z Was - specjalistów ;P - stworzy mi schemat przeróbki, która wyposażona byłaby w funkcję "witania" osób dzwoniących nagraniem dźwiękowym i dostarczył odpowiednią instrukcję / gotowy projekt - chętnie go kupię.

pozdrawiam,
    Rafał
  • Poziom 10  
    ok, sam wymyśliłem, tylko powiedzcie czy to zadziała ;p

1x kondensator
    3x przekaźnik,
    1x przełącznik.

kondensator ładuje z linii (przy odłożonym unifonie około 7V), będzie on służył do podtrzymywania przekaźników w stanie załączenia przez sekundę lub dwie. z grubsza opisze co robią przekaźniki:

schemat: http://www.cyfral.pl/cyfral/zip/tcl.jpg

pierwszy, sterowany z napięcia na D1:
    *przy załączeniu: załącza pozostałe przekaźniki, odłącza ładowanie kondensatora z którego pozostaje zasilany,

Drugi: sterowany napięciem z pierwszego: załącza sw1 - tak jakbyśmy podnieśli słuchawkę,
    Trzeci: sterowany z pierwszego: zwiera SW3 (otwieranie zamka)

pozostaje pytanie - czy D1 wysteruje przekaźnik 5V?? jeśli nie to czym go sterować??

pozdraiam,
    Rafał
    Nie da rady tak zrobić. Nie ma nic za darmo. Te przekaźniki (3 sztuki) nie będą tak działać jak napisałeś, bo energia z kondensatora jest niewielka.
    Jeżeli ma to działać w godzinach pracy, to dlaczego nie zastosujesz własnego zasilacza, choćby niewielkiego, za pomocą którego wszystko da się zasilić i przy tym nie obciążać linii.
  • Poziom 10  
    zybex napisał:
    Jeżeli ma to działać w godzinach pracy, to dlaczego nie zastosujesz własnego zasilacza, choćby niewielkiego, za pomocą którego wszystko da się zasilić i przy tym nie obciążać linii.

ok, zastosuje więc zewnętrzny zasilacz.

pozostaje pytanie: jak za pomocą D1, na której zasilanie wynosi 3V, wysterować przekaźnik 5V, lub gdzie kupić przekaźnik 3V?

pzdr.
    Rafał
  • Poziom 10  
    ok, takwięc wszystkich mogących dojechać do Oławy i potrafiących to zrobić sugeruję odpowiedź na tego posta - jestem gotów zlecić to komuś.
    CENA DO UZGODNIENIA.
    oczekuję na odpowiedzi...
    pozdrawiam,
    Rafał
    useik napisał:

pozostaje pytanie: jak za pomocą D1, na której zasilanie wynosi 3V, wysterować przekaźnik 5V, lub gdzie kupić przekaźnik 3V?
    pzdr.
    Rafał

Do wzmocnienia napięcia użyj dowolnego tranzystora npn. Mając nawet napięcie rzędu 1V możesz spokojnie wysterować tranzystor z przekaźnikiem, który może być nawet na 12V. W końcu tranzystor to wzmacniacz.
    Innym wariantem mógłby być transoptor ale z tym mógłbyś sobie nie poradzić.
    Odpowiedź na drugie pytanie brzmi w sklepie elektronicznym.

Gdyby ktoś miał taki unifon TCL w domu (jakiś elektronik z Elektrody), to mógłby wszystko przetestować a tobie podać tylko szkic jak i co wykonać lub ostatecznie wysłać w liście zmontowany układzik.