Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie anteny/sygnalu

Kobey22 09 Jan 2008 21:49 5092 14
 • #1
  Kobey22
  Level 18  
  Witam wszystkich!
  NIe wiem czy pisze w dobrym dziale za co z gory przepraszam.
  Moj problem jest taki: posiadam antene szerokopasmowa ze wzmacniaczem od kilku dni odbieram ladny program TVN meteo nieco zasniezony TVN24 i pozostale zasniezone TVP sport, polsat sport, niemiecki D:SF, travel, TVP kultura, polsat2. NIc nie grzebalem przy antenie. Miesskam w woj. Opolskim do nadajnika mam okolo 40 km. Moje pytanie jest takie: Czy moge jakos wzmocnic sygnal antenowy zeby odbierac ladniejsze programy wyzej wymienione?
  Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 • #2
  rema
  Level 27  
  Witam.Odbirasz te programy z naziemnej anteny szerokopasmowej?
 • #3
  Kobey22
  Level 18  
  Tak zwyklad antena szerokopasmowa z plytka wzmacniajaca i wzmacniaczem. Dodam ze mieszkam w bloku ktory ma 3 pietra a antena jest umieszczona na dachu na maszcie.
 • #4
  darecky_malbork
  Level 12  
  Witam , a kablówki czasem nie ma u ciebie w bloku , albo w pobliżu
 • #5
  kamiljan1
  Level 24  
  Spotkałem sie z takimi przypadkami na osiedlu gdzie nadawała kablówka.Kamil
 • #6
  Kobey22
  Level 18  
  Kablowka jest od kilkunastu lat a to odbieram od jakiegos czasu. Moge cos zrobic z tym zebym odbieral obraz ladniejszy?
 • #8
  Kobey22
  Level 18  
  Takich przekretow to robic nie bede.... chodzi mi o to zeby bylo legalnie....
 • #9
  kamiljan1
  Level 24  
  Nic z tym nie zrobisz bo tak jak się odbiór pokazał tak może zniknąć ,może kablówka przeprowadza jakieś testy z sygnałem.Kamil
 • #10
  Kobey22
  Level 18  
  Wiem ze kablowka umnie w bloku jest podlaczona przez kabel antenowy.
 • #11
  rema
  Level 27  
  Ja myśle że odbiera ten sygnał z być może z uszkodzonego kabla.
 • #12
  Kobey22
  Level 18  
  Moj kabel do anteny idzie po elewacji bloku i nie ma styku z innymi kablami. Wszystkie inne kable antenowe sa schowane za steropianem.
 • #13
  rema
  Level 27  
  Antena odbiera sygnał z kabla(kablówki).
 • #14
  Marcin91
  Level 23  
  Witam, jesy jeszcze jedna możliwość , telewizja kablowa, albo ktoś lubiący eksperymenty, używa nadajnika TV ( kilka miesięcytemu Telmor coś takiego wymyślił i robił testy, i chyba z tego co pamiętam było o tym w jakimś artykule Radioelektronik-a ) : a tu opis urządzenia ;

  Konstruktorzy firmy Telkom-Telmor opracowali specjalny Gapfilter, rodzaj przekaźnika, który można zastosować wszędzie tam gdzie terrestrialny odbiór jest utrudniony.
  Problemem dużych miast i rejonów górskich jest odbiór telewizyjny. Rejony zasłonięte przez wysokie budynki lub góry pozbawione są odbioru. W technice analogowej problem ten był trudny do rozwiązania z uwagi na potrzebę otrzymania nowej częstotliwości i instalację przekaźnika. Dla niewielkiej grupy budynków nie opłacało się to z punktu widzenia ekonomicznego.
  Wzmacniacz można zastosowac również w ośrodkach wczasowych do retransmiji sygnałów analogowych np. ze stacji czołowej do domków campingowych,unikamy wtedy zbędniego okablowania, a sygnał nadawany odbieramy w campingach za pomoca anteny Digit lub Digit activa (w zależnosci od odleglosci campingu od GAF 860).
  Wzmacniacz GAF 860 posiada sześć selektywnych torów wzmacniających, co pozwala na retransmisję sześciu programów telewizyjnych. Każdy z nich wyposażony jest w automatyczną regulację wzmocnienia o zakresie 40 dB, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo stabilnej pracy bez względu na lokalne warunki propagacyjne.
  Z chwilą wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, sytuacja zmieniła się diametralnie. Problemy występujące w emisji analogowej, takie jak odbicia, obraz innej stacji w tle, wszelkiego rodzaju zakłócenia spowodowane podwójnym, a czasami i potrójnym sygnałem różnych stacji w technice cyfrowej nie istnieją, a co więcej poprawiają jakość obrazu. Zasada jego działania i możliwości:
  Sygnał stacji telewizyjnej z maksymalnie sześcioma programami zostaje odebrany przez antenę DIGIT activa. Można ją zainstalować na wysokim budynku lub w miejscu, w którym odbiór będzie wystarczająco dobry (min. -52 dBm). Wzmocniony sygnał zostaje przesłany kablem koncentrycznym do wejścia wzmacniacza GAF 860.
  Po odpowiednim ustawieniu kanału i wzmocnieniu w kanałowych wzmacniaczach, sygnał zostaje przesłany do anteny nadawczej skierowanej w rejon problematycznego odbioru. W ten sposób w tym rejonie uzyskujemy dobry, bez zakłóceń, odbiór żądanych programów.
  Zakres częstotliwości pracy MHz 470...862 (max. 6 standardowych kanałów TV)
  Poziom sygnałów wyjściowych (dla 2 kanałów TV) dBm 18
  Wzmocnienie dB 70
  Zakres automatycznej regulacji poziomu sygn. wyj. dB 40
  Szeroko pasma toru kanałowego (-3dB) MHz 14
  Tłumienie sygnałów pasożytnicznych dBc -50
  Zakres wzmocnienia kanału dB 14
  Max. poziom sygnału wejściowego dBm -20
  Mim. poziom sygnału wejściowego dBm -52
  Współczynnik szumów dB 4,5
  Impedancja wejście /wyjście Ohm 75
  Pobór mocy V / A 12/1

  W niedługiej przyszłości będe miał go na testy i pobawimy się :) Cena nawet dośc przystęna ( około 700 zł )

  Może to też kogoś zainteresuje, i zaciekawi. Jak również moze być odpowiedzią na pytanie dlaczego odbieram TVN meteo i inne :)

  Pozdrawiam Marcin
 • #15
  Kobey22
  Level 18  
  Dziekuje za odp. Wczoraj jak oglondalem TVN 24 to wyskoczyl obraz ustawiania z satelity Ferguson tak jakby ktos sie bawil ustawieniami tej satelity. wszystko to dlamnie jest dziwne bo 1 raz spotykam sie z takim czyms...