Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie anteny/sygnalu

09 Sty 2008 21:49 5005 14
  • Poziom 18  
    Witam wszystkich!
    NIe wiem czy pisze w dobrym dziale za co z gory przepraszam.
    Moj problem jest taki: posiadam antene szerokopasmowa ze wzmacniaczem od kilku dni odbieram ladny program TVN meteo nieco zasniezony TVN24 i pozostale zasniezone TVP sport, polsat sport, niemiecki D:SF, travel, TVP kultura, polsat2. NIc nie grzebalem przy antenie. Miesskam w woj. Opolskim do nadajnika mam okolo 40 km. Moje pytanie jest takie: Czy moge jakos wzmocnic sygnal antenowy zeby odbierac ladniejsze programy wyzej wymienione?
    Z gory dziekuje za odpowiedzi.
  • Poziom 27  
    Witam.Odbirasz te programy z naziemnej anteny szerokopasmowej?
  • Poziom 18  
    Tak zwyklad antena szerokopasmowa z plytka wzmacniajaca i wzmacniaczem. Dodam ze mieszkam w bloku ktory ma 3 pietra a antena jest umieszczona na dachu na maszcie.
  • Poziom 11  
    Witam , a kablówki czasem nie ma u ciebie w bloku , albo w pobliżu
  • Poziom 24  
    Spotkałem sie z takimi przypadkami na osiedlu gdzie nadawała kablówka.Kamil
  • Poziom 18  
    Kablowka jest od kilkunastu lat a to odbieram od jakiegos czasu. Moge cos zrobic z tym zebym odbieral obraz ladniejszy?
  • Poziom 27  
    Podepnij sie pod kablówke...:D :sm31:
  • Poziom 18  
    Takich przekretow to robic nie bede.... chodzi mi o to zeby bylo legalnie....
  • Poziom 24  
    Nic z tym nie zrobisz bo tak jak się odbiór pokazał tak może zniknąć ,może kablówka przeprowadza jakieś testy z sygnałem.Kamil
  • Poziom 18  
    Wiem ze kablowka umnie w bloku jest podlaczona przez kabel antenowy.
  • Poziom 27  
    Ja myśle że odbiera ten sygnał z być może z uszkodzonego kabla.
  • Poziom 18  
    Moj kabel do anteny idzie po elewacji bloku i nie ma styku z innymi kablami. Wszystkie inne kable antenowe sa schowane za steropianem.
  • Poziom 27  
    Antena odbiera sygnał z kabla(kablówki).
  • Poziom 23  
    Witam, jesy jeszcze jedna możliwość , telewizja kablowa, albo ktoś lubiący eksperymenty, używa nadajnika TV ( kilka miesięcytemu Telmor coś takiego wymyślił i robił testy, i chyba z tego co pamiętam było o tym w jakimś artykule Radioelektronik-a ) : a tu opis urządzenia ;

Konstruktorzy firmy Telkom-Telmor opracowali specjalny Gapfilter, rodzaj przekaźnika, który można zastosować wszędzie tam gdzie terrestrialny odbiór jest utrudniony.
    Problemem dużych miast i rejonów górskich jest odbiór telewizyjny. Rejony zasłonięte przez wysokie budynki lub góry pozbawione są odbioru. W technice analogowej problem ten był trudny do rozwiązania z uwagi na potrzebę otrzymania nowej częstotliwości i instalację przekaźnika. Dla niewielkiej grupy budynków nie opłacało się to z punktu widzenia ekonomicznego.
    Wzmacniacz można zastosowac również w ośrodkach wczasowych do retransmiji sygnałów analogowych np. ze stacji czołowej do domków campingowych,unikamy wtedy zbędniego okablowania, a sygnał nadawany odbieramy w campingach za pomoca anteny Digit lub Digit activa (w zależnosci od odleglosci campingu od GAF 860).
    Wzmacniacz GAF 860 posiada sześć selektywnych torów wzmacniających, co pozwala na retransmisję sześciu programów telewizyjnych. Każdy z nich wyposażony jest w automatyczną regulację wzmocnienia o zakresie 40 dB, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo stabilnej pracy bez względu na lokalne warunki propagacyjne.
    Z chwilą wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, sytuacja zmieniła się diametralnie. Problemy występujące w emisji analogowej, takie jak odbicia, obraz innej stacji w tle, wszelkiego rodzaju zakłócenia spowodowane podwójnym, a czasami i potrójnym sygnałem różnych stacji w technice cyfrowej nie istnieją, a co więcej poprawiają jakość obrazu. Zasada jego działania i możliwości:
    Sygnał stacji telewizyjnej z maksymalnie sześcioma programami zostaje odebrany przez antenę DIGIT activa. Można ją zainstalować na wysokim budynku lub w miejscu, w którym odbiór będzie wystarczająco dobry (min. -52 dBm). Wzmocniony sygnał zostaje przesłany kablem koncentrycznym do wejścia wzmacniacza GAF 860.
    Po odpowiednim ustawieniu kanału i wzmocnieniu w kanałowych wzmacniaczach, sygnał zostaje przesłany do anteny nadawczej skierowanej w rejon problematycznego odbioru. W ten sposób w tym rejonie uzyskujemy dobry, bez zakłóceń, odbiór żądanych programów.
    Zakres częstotliwości pracy MHz 470...862 (max. 6 standardowych kanałów TV)
    Poziom sygnałów wyjściowych (dla 2 kanałów TV) dBm 18
    Wzmocnienie dB 70
    Zakres automatycznej regulacji poziomu sygn. wyj. dB 40
    Szeroko pasma toru kanałowego (-3dB) MHz 14
    Tłumienie sygnałów pasożytnicznych dBc -50
    Zakres wzmocnienia kanału dB 14
    Max. poziom sygnału wejściowego dBm -20
    Mim. poziom sygnału wejściowego dBm -52
    Współczynnik szumów dB 4,5
    Impedancja wejście /wyjście Ohm 75
    Pobór mocy V / A 12/1

W niedługiej przyszłości będe miał go na testy i pobawimy się :) Cena nawet dośc przystęna ( około 700 zł )

Może to też kogoś zainteresuje, i zaciekawi. Jak również moze być odpowiedzią na pytanie dlaczego odbieram TVN meteo i inne :)

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 18  
    Dziekuje za odp. Wczoraj jak oglondalem TVN 24 to wyskoczyl obraz ustawiania z satelity Ferguson tak jakby ktos sie bawil ustawieniami tej satelity. wszystko to dlamnie jest dziwne bo 1 raz spotykam sie z takim czyms...