Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadania na egzamin - proszę o odpowiedzi

zur_kasiek 09 Sty 2008 22:10 2054 2
 • #1 09 Sty 2008 22:10
  zur_kasiek
  Poziom 9  

  Witam,

  Poszukuje odpowiedzi na kilka pytań na egzamin:


  1.Dlaczego pojedynczy rezonator kwarcu nie nadaje się jako filtr SSB.
  2.Wymienić negatywne efekty jakie mogą powstać w nadajniku, w wyniku pracy mieszacza.
  3.Fazowa metoda eliminacji jednej wstęgi i nośnej.Na czym polega podstawowy problem realizacji metody fazowej modulacji.
  4.Opisać metodę odcinkowej kompensacji w TXCO, na czym polega.
  5.Jakie własciwości nadajnika umożliwiają użycie bezpośredniej syntezy częstotliwości.
  6.Zasada działania syntezera dekadowego.
  7,Metoda dokładnej kompensacji w OXCO.
  8.Zasada działania czujników cieczowych w generatorach termostatowych.
  9.W jakiej modulacji częstotliwości F nosnej jest inna niż F przydzielona.
  10.Synteza bezpośrednia, w jaki sposób i gdzie stosowana.
  11.krok przestrajania, tablica przekształceń kodowych,syntezer dds.
  12.Dlaczego preemfaza poprawia stosunek S/N.
  13.Interferencje wewnętrzne.

  Jeśli ktoś zna odpowiedz na moje pytania to z góry dziękuje  W odpowiedzi na reklamację raportu innego użytkownika, zwrócono uwagę autorce posta na nieregulaminowy temat a także sposób zadania tych pytań. <SławeK>

  0 2
 • #2 10 Sty 2008 00:19
  Marczeli_P
  Poziom 20  

  A do szkoły na lekcje ci sie nie chciało chodzić i chcesz żeby inni odrobili za ciebie zadanie domowe? Poszukaj odpowiedzi są w ksiązkach lub Google ci pomoże.

  0
 • #3 15 Sty 2008 12:35
  zur_kasiek
  Poziom 9  

  To co udało mi się znaleść i sie dowiedzieć:

  1.
  POJEDYNCZY REZONATOR KWARCOWY NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY JAKO FILTR SSB ponieważ sygnał 1wstęgowy ma wiele częstotliwości. Może być stosowany tylko do filtracji pojedynczego sygnału, bo ch-ka jest asymetryczna i różnice w paśmie indukcyjnym i pojemnościowym.
  - niesymetryczna ch-ka w paśmie przenoszenia przez co sygnał był by zniekształcony
  - bo pojedynczy rezonator ma zbyt wąskie pasmo aby można było go wykorzystać jako obwód selektywny
  - bo odległość fri fsz można zrealizować w granicach 1.5-2.5KHz

  4.– kompensacja odcinkowa Podstawą tak realizowanej kompensacji jest podział całego aproksymowanego przebiegu na określoną liczbę odcinków, które następnie są aproksymowane w sposób całkowicie wzajemnie niezależnymi odcinkami linii prostych o zmiennych nachyleniach. Układy realizujące tą kompensację są jednak mocno rozbudowane co powoduje stosunkowo duży pobór mocy.

  6.SYNTEZER DEKADOWY
  częstot. pkt. tworzone są w następujący sposób fp1=fp1+0f ; fp2=fp1+f ; fpn=fp1+nf. Między fp i fp1 istnieje specjalnie dobrana zależności fp1=9fp. Do mieszacza sumacyjnego doprowadzone są 2 częstot. fp i częstot. pkt. wybrana za pomocą przełożenia n1. Drgania o częstot. sumacyjnej zostają podane przez filtr do dzielnika. Po podzieleniu przez 10 otrzemuje się wyj. częstot. 1 mieszacza dekadowego f. Na wyj. 1 mieszacza dekadowego otrzymuje się siatkę częstot. składająca się z 10 częstot. ze skokiem 10 razy mniejszym niż odstęp między siatką częstot. pkt. Drgania o częstot. f1 podaje się na drugi mieszacz dekadowy, gdzie wystąpi sumowanie z drganiami o często. pkt. Na wyj. tego mieszacza otrzymuje się drgania o częstot.f2 ponieważ n1 i n2 mogą przyjmować 10 różnych wartości to na wyj. 2-go mieszacza dekadowego otrzymuje się siatkę 100 częstot. ze skokiem 0,01f. Analogicznie postępuje się w następnym mieszaczu dekadowym. Zwiększając ich liczbę można odpowiedni dzielić skok siatki. Ograniczeniem podziału jest stabilność częstot. gen. pkt. Zwykle ustala się dopuszczalny skok równy 10 –cio krotnej odchyłce częstot. gen. pkt. wynikającej z niestabilności. W podanym ukł. ostatni mieszacz dekadowy nie ma dzielnika częstot. stąd drgania wyj. mają częstot. równą sumie częstot. podawanych na ostatni mieszacz.

  8.CZUJNIK CIECZOWY W TERMOSTATACH OCXO (gen. kwarcowe termostatowe) Uzyskujemy w nich bardzo dużą dobroć i bardzo dużą stałość temp. W tych termostatach kryterium regulacji stanowi zachodząca w fazie topnienia substancji krystalicznej zmiana objętości. Ponieważ w fazie topnienia substancji krystalicznej temp. jej pozostaje stała , wykorzystuje się go zapobiegawczo. Dzięki czemu w termostatach cieczowych uzyskujemy małe fluktuacje tenp. wewnątrz komory termostatu. Wady: stosunkowo długi czas dogrzewania ( duży pobór mocy) , brak możliwości regulacji temp. pracy, złożoność procesu technologicznego.

  10.SYNTEZA BEZPOŚREDNIA
  Jest to synteza f wyjściowych poprzez wykorzystanie kilku generatorów wzorcowych i przetwarzanie. Mając grupę częstotliwości wzorcowych chcemy na ich podstawie wytworzyć siatkę f. Radiotelefony pracujące ze skończoną ilością kanałów; Praca układu: zależy od jakości VCO, rozstraja się stosunkowo wolno, zatem górny filtr jest dolnoprzepustowy;

  11.DZIAŁANIE UKŁADU BEZPOŚREDNIEJ CYFROWEJ SYNTEZY CZĘST (DDS) – w układzie wytwarza się cyfrową reprezentację sygnału. Tworzymy ciąg próbek na podstawie algorytmu za pomocą przetwornika A/C i filtrów otrzymujemy przebieg analogowy. Generator częst. próbkujących wytwarza główny takt zegarowy dla całego układu. Stabilność tego taktu powinna być bardzo duża dzięki temu można otrzymać bardzo dokładny krok przestrajania. Rejestr częst. jest to pewna pamięc przechowująca parametr F, który stanowi cyfrową reprezentację syntezy. Zakodowana jest tutaj wartość nastaw, którą chcemy nastawić. Ta wartość nastawy jest za każdym razem w akumulatorze fazy sumowana z sygnałem z generatora częst. próbkującej. Jeżeli się nie zmienia wartość nastawy to z generatora wychodzi inf. o stałej wartości częstot. W tablicach przekształceń kodowych mamy ukł. przetwornika fazy (amplitudy). NminN=16. N decyduje o kroku przestrajanego generatora. Poziom szumów tych generatorów uzyskuje się rzędu 75dB. W układzie nie ma pętli sprzężenia zwrotnego więc szybkość przetwarzania zależy od prędkości poszczególnych bloków. CECHY DDS: -rozdzielczość częst. (ułamki Hz dla częst. rzędu MHz), -rozdzielczość fazy (ułamki milionowych stopnia), -poziom szumów zależy od zegara taktującego, szybkość przetwarzania częst. rzędu ns, minimalizacja układu (ograniczenie mowy); wady: -wymaga większego poboru mocy przy wzroście częst. wy. (około 1MHz1W), -w syntezie analogowej mamy możliwość wytworzenia większych czest. wy. oraz mamy mniejszy poziom prążków zakłócającego, -koszt syntezera analogowego jest mniejszy

  1
  Szukaj w 5mln produktów