Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell D610 + karta dźwiękowa (interfejs audio) USB

10 Sty 2008 15:01 4049 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów i już na samym początku proszę o wyrozumiałość.

Na początku może napisze jakim sprzętem dysponuje.
    Mam laptopa Dell D610 i kartę muzyczną firmy M-audio, model Fast Track Pro.
    Używam tego zestawu do gry na żywo (syntezator, MIDI, instrumenty VST i te sprawy).

Mój problem polega na tym że bardzo często (nie zawsze) gdy w sieci zostanie uruchomione lub wyłączone jakies urządzenie z transformatorem.
    Zanika komunikacja pomiędzy komputerem i karta co za tym idzie karta nie wydaje z siebie dźwięków, na co oczywiście nie mogę sobie pozwolić przy grze na żywo.
    Dla ścisłości powiem że dzieje się tak wtedy gdy laptop jest zasilany z sieci.
    Karta jest zasilana przez USB z laptopa.
    Próbowałem podłączać laptop przez UPS'a, stabilizator napięcia, listwę z filtrem.
    Nic nie pomogło. Czy można jakoś temu zaradzić?
    Pomóżcie.
  • Poziom 20  
    Można spróbować tak:
    1. Zastosować lepszej jakości kabel USB. (Możliwe, że zakłócenia przedostają się po kablu).
    2. Zasilić kartę z akumulatora żelowego, położonego przy samej karcie (np. akumulator 12V i stabilizator 7805).

Wszystko zależy od tego, skąd biorą się zakłócenia (czy z sieci, czy "z powietrza" indukują się w kablu USB).
    Możliwe jeszcze, że winna jest sama karta.

Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    Zakłócenia biorą sie raczej sieci ponieważ dzieje sie tak tylko przy uruchamianiu i wyłączaniu innych urządzeń (z transformatorem). Kabel USB jest oryginalny od karty wiec nie wiem czy znajdę lepszy. Czy transformator może wysyłać zakłócenia do sieci? Może to kwestia zasilacza do laptopa? Sprobuję jeszcze ten wariant z zasilaniem karty z akumulatora.

• Poziom 17  
    Na wszystkich gniazdach usb masz ten sam problem?
  • Spec od komputerów
    Sprawdzałeś czy to samo się dzieje gdy laptop pracuje tylko na baterii, bez zasilania z sieci ?
  • Poziom 9  
    tak, na wszystkich USB to samo. Do tej pory ten problem mialem tylko przy graniu na zasilaczu jednak wczoraj grając z baterii działo sie to samo w momencie uzywania wytwornicy do dymu. (Wytwornica byla zasilana z tego samego gniazda co instrumenty podlaczone do karty - to jedyne polaczenie miedzy tymi wszystkimi urzadzeniami).
  • Poziom 20  
    Można spróbować paru rzeczy:
    1. Wymienić kabel USB.
    2. Sprawdzić, czy zjawisko ma miejsce przy karcie odłączonej od wszystkiego (bez wpiętych kabli, poza samym tylko USB) - np. na słuchawkach.

Moim zdaniem, karta ma gdzieś niezbyt dobrze poprowadzoną ścieżkę masy i kiedy kabel (nie wiadomo, czy USB czy wyj liniowe czy MIDI czy co tam jeszcze masz) wyłapuje, niczym antena impuls EM z powietrza, powoduje on skok napięcia zawieszający elektronikę karty.

Winny może więc być np. niestarannie ekranowany kabel... wyjścia liniowego.

Może pomoże (choć to brzmi absurdalnie) przewlec i kilkakrotnie owinąć "trefny" kabel przez ferrytowy pierścień o sporej (kilka cm) średnicy, taki jak nieraz w obudowach ATX na kablach od przycisków i ledów.
  • Poziom 13  
    ja mam podobny problem z tym interfejsem (tylko że uboższą wersją- M-Audio Fast Track)
    np kiedy wyłączam światło w pokoju odrazu interfejs się wiesza i przestaje grać muzyka
    pomaga reset komutera (stacjonarny PC nie laptop)
    ewentualne odpiecie urządzenia z portu USB i podpięcie go ponownie
    dodam jeszcze że dioda sygnalizująca działanie urządzenia jest zapalona cały czas nawet kiedy interfejs jest "zawieszony"

urządzenie mam od wczoraj ,podłączone na originalnym kablu USB producenta i zastanawiam się czy w takiej sytuacji nie oddać go :/
    jeżeli mielibyście jakieś rady które mogłyby pomóc to byłbym wdzięczny

zastanawiam się teraz czy nie jest to kwestia odpowiedniego odprowadzania masy ??
  • Poziom 13  
    no i problem rozwiązany
    przepiąłem wszystkie urządzenia na jednym porządnym uziemionym przedłużaczu,podpiąłem do uziemionego gniazdka i działa

wychodzi na to że niektórzy w swoich domach mają kiepsko zrobioną instalacje (lub zrobioną dosyć dawno temu) i przez to pojawiają się problemy
    jeżeli siec jest z uziemieniem problemu nie ma
    na laptopie też chodzi bez problemu :)