Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy laptop HP Pavilion przegrzewa się.

10 Sty 2008 20:57 40293 14
  • Poziom 10  
    Witam

Około rok temu (w grudniu 2006) zakupiłem laptopa HP Pavilion dv6150eu z procesorem AMD Turion64 x2. To co mnie od początku dziwiło to jego bardzo wysoka temperatura, nawet "w iddle'u". Chwilę po uruchomieniu komputera temperatura procesora wynosi około 60 stopni, natomiast kiedy mam uruchomione więcej programów, lub gram w gry temperatura dochodzi do 81 stopni!
    Laptop jest często naprawdę gorący i trzmanie go na kolanach jest męczarnią.

Mam pytanie, czy to normalne zachowanie laptopów z tej serii? Może ktoś ma podobne doświadczenia z tymi urządzeniami?
    Czy może jest to podstawa do jakiejś wymiany/naprawy? Mam jeszcze rok gwarancji, ale jak dotąd nie oddawałem go ponieważ to by się wiązało prawdopodobnie z długim czasem oczekiwania na nowy sprzęt...

Do tej pory wszystko poza tą temperaturą działało idealnie, jedynie raz czy dwa razy wyłączył mi się nagle (podejrzewam, że z powodu zabezpieczeń przed przegrzaniem)

Oddawać go do serwisu czy lepiej pogodzić się z tym że "ten typ tak ma"?
  • Moderator Samochody
    Dbać o drożność wentylacji, od czasu do czasu przedmuchać sprężonym powietrzem.

Jaki masz na nim system... z własnego doświadczenia wiem, że podczas pracy z Windows XP laptopy grzeją się znacznie mniej. XP dobrze obsługuje ACPI, ma "programowe" chłodzenie procesora (instrukcje HLT) i wsparcie dla technologi takich jak SpeedStep czy Cool'n'Quiet.

Po swoim nc6000 widzę, że pod Windowsem wentylator rzadko kiedy się włączy a jak odpalę jakieś Linux Live CD, np. Slax'a to wentylator chodzi prawie bez przerwy :(
  • Poziom 10  
    Wiadomo - wentylator chodzi, kiedy jest potrzeba, a skoro u mnie są tak wysokie temperatury to szumi cały czas, nieraz zagłuszając mp3 :)

U mnie również wentylator chodzi prawie bez przerwy (nawet na XP) szczególnie przy otwartym dłuższy czas Firefoxie. Faktycznie też ostatnio wentylator pracuje głośniej niż dotychczas, spróbuję go "przedmuchać".

Pod linuxem właściwie nie zauważyłem różnicy względem XP. Kiedyś był cichszy i włączał się rzadziej, teraz jest głośniejszy i chodzi prawie cały czas bez względu na system.

A jeśli chodzi o to co piszesz o linuxach to prawdopodobnie trzeba było u Ciebie doinstalować jakiś moduł obsługujący skalowanie procesora dla AMD, czy tzw "laptop mode", możliwe że slax i te live-cd tego domyślnie nie miały...

Czyli... nie ma sensu oddawać na gwarancję? Wszystkie Paviliony tak mają?
  • Moderator Samochody
    Trudno mi powiedzieć czy to normalne, ja mam Pentium M... kolega ma Acera Aspire z Turionem64 i też mu się dość mocno grzeje, a ostatnio zaczął mu się wyłączać - rozebrałem go i okazało się, że radiatory były tak zabite kurzem, że nie dało rady ich przedmuchać, musiałem je umyć.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    On się tak grzał odkąd go kupiłem, teraz jedynie wentylator jest nieco głośniejszy. Więc musiałoby od początku nie być pasty...

Poza tym skoro sprzęt jest jeszcze na gwarancji to nie chcę go rozkręcać, później gdyby coś to mi nie uznają gwarancji...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli laptop jest jeszcze na gwarancji to rozsądnym wyjściem jest z niej skorzystać.
  • Poziom 10  
    Witam ;) u mnie mam podobny problem System Idle Process wacha się od 93 do 96 CPU niestety gwarancja się skończyła i nie wiem co zrobić... Chciałem odkupić od kolegii tego laptopa(hp pavilion dv2000) ale występuje problem z przegrzewaniem oraz szybko wyładowującą się baterią ale może o baterii później bardziej martwi mnie to przegrzewanie ;) co jest nie tak i co można z tym fantem zrobić ??;>
  • Poziom 43  
    FliSs_tCv napisał:
    Witam ;) u mnie mam podobny problem System Idle Process wacha się od 93 do 96 CPU niestety gwarancja się skończyła i nie wiem co zrobić... Chciałem odkupić od kolegii tego laptopa(hp pavilion dv2000) ale występuje problem z przegrzewaniem oraz szybko wyładowującą się baterią ale może o baterii później bardziej martwi mnie to przegrzewanie ;) co jest nie tak i co można z tym fantem zrobić ??;>

Rozebrać laptopa, nałożyć nową warstwę pasty termo. na procesor (oczywiście po uprzednim usunięciu starej warstwy), przedmuchać radiator po czym sprawdzić efekt.
  • Poziom 13  
    Ehhh strasznie się te HPki gotują. Nie mówiąc już o serii DV5. Nie zdziwcie się jak po zdjęciu radiatora nie zauważycie żadnej pasty -na radiatorze jest specjalna folia, jednak mimo wszystko osobiście zawsze nakładam pastę.
  • Poziom 10  
    a mam pytanie jeszcze co do baterii wygląda to tak ładowałem go w nocy i z rana około 10 godziny robiłem formata po zainstalowaniu systemu od nowa po około 10minutach bateria padła czy jest tak strasznie dobita że trzyma tak krótko czy to może mieć jakis powód to przegrzewanie się i jest tjakies spięcie czy coś co powoduje jej szybsze zużywanie?;>
  • Moderator Samochody
    Na intelowych zestawach zawsze jest folia, ona jest bardzo dobra, ale działa tylko do pierwszego zdjęcia radiatora i jeśli nie jest to konieczne nie warto tego robić. Ta folia się nie starzeje, a odprowadza ciepło lepiej niż tanie pasty silikownowe (H) czy nawet "srebrne" (na bazie aluminium).

Ani tej folii ani markowej pasty nie ma potrzeby wymieniać, starzeje się jedynie ta różowa "guma" która była na tanich radiatorach do Athlonów XP/Duronów stosowanych w hipermarketowych składakach.
  • Poziom 10  
    niestety nie mogę dojść jak go rozebrać udało mi się wyciągnąć przyciski dotykowe oraz klawiaturę dysk itp ;) ale pokrywy nie mogę sciągnąć a na siłę nie chce bo coś zepsuję może ktoś wie co trzeba zrobić aby sie do niego dostać ;) pozdrawiam no i jak możecie odpiszcie coś na temat tej baterii moja wypowiedź wyżej ;) pozdrawiam i dziękuję za pomoc

----------

dokładny model HP Pavilion dv2415nr wcześniej źle napisałem bo tylko serie podałem ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Witam Serdecznie społeczność

Mój laptop -> HP G6062EA [Turion x2 1,8ghz]

Moj problem...

Kupiony nowy z serwisu promobile.pl, po niedlugim okresie uzytkowania zauwazylem, ze owy laptop bardzio sie grzeje [po 30,45min zaczynaja dmuchac wentylatorki w sposob ciagly] a potem jest masakra. Laptop tak zamula, ze wiekszosc aplikacji jest naprawde ciezkie w uzytkowaniu. Uzywam systemu djskiego na komputerze, wiec moj pc musi chulac bez zadnego zajakniecia...

Kupilem go pod koniec sierpnia. Wczoraj odkurzylem ale ciagle to samo...

Mam gwarancje na niego, ale chcialbym sie dowiedziec czy jest jakas mozliwosc ratowania ?

Pozdr. Bartek