Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uklady TTL bramka z otwartym kolektorem

kipol 10 Sty 2008 22:23 5100 1
  • #1 10 Sty 2008 22:23
    kipol
    Poziom 10  

Witam
    Prosze o pomoc w wytlumaczeniu mi troche roznicy miedzy standardowa bramka NAND TTL a bramka open collector. Dowiedzialem sie ze jak na wyjscie podlaczymy np jakis przerzutnik i zasilanie 12 V to potrzebna jest jakas dioda ale dlaczego?? Czy ktos jest w stanie mi to wytlumaczyc??
    POZDRAWIAM i prosze o pomoc....

0 1
  • Pomocny post
    #2 10 Sty 2008 22:39
    Redgy
    Poziom 33  

Powodem dołączania rezystorów i diod pomiędzy bramkami jest kwestia dopasowania i różnica w budowie. Open collector różni się od typowych bramek budową. Na wyjściu/ach znajduje się zwykły inwerter, a nie układ przeciwsobny - jak to się ma w typowych TTL'ach . Gdy dołączamy nawyjście napięcie UCC (chyba nie musze opisywać czym jest UCC) przez rezystor (dopasowanie), wówczas bramka działa jak NAND. Bramka typu OC z dołączonym rezystorem nie różni się funkcjonalnie niczym od bramki standardowej TTL NAND. Jedną i zasadniczą różnicą jest możliwość łączenia ze sobą wyjść, czego nie zrobisz w prostych TTL'ach. Bramki z otwartym kolektorem oznacza się "O". Używa się ich głównie w magistralach, jak i również do sterowania wysokich napięć (pośrednio).

A zresztą jak chcesz sobie poczytać to zaraz coś poszukam na ten temat :) i dodam załącznik

Nie muszę dodawać bo nawet już jest na forum, doczytaj a będziesz już wszystko wiedział tam są rysunki jak to się wszystko ma. Może jest coś więcej niż tutaj napisałem nie wiem, sam zobaczysz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1299275#1299275

0