Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 TE - problemy ze wzmocniemiem głowicy FM (PGU3)

11 Sty 2008 09:04 2713 7
  • Poziom 10  
    Witam. Mam mały problem z głowicą FM w Radmorze 5102-TE. Przeszukałem już całe forum elektrody i kilka innych portali, ale nie znalazłem żadnej odpowiedzi, która pomogłaby mi się z tym uporać.
    Przestroiłem sobie głowicę PGU-3 na pasmo 88-108 MHz według opisu z Serwisu Elektroniki 2/99 i strony www.control.slupsk.pl/radmor5102/. Wszystko niby jest OK., tzn. jeśli chodzi o złapanie całego pasma. Napięcia wyregulowałem W2-18V, W6-40V, napięcia przestrajania diod także Sensor1 – 3V, Sensor3 – 25V (są stabilne). Problemem jest wzmocnienie, ledwo co świeci pierwsza dioda (zielona). Przy jakiejkolwiek regulacji trymerami C104, C112, C119 i cewkami L101, L105, L106 nie ma praktycznie żadnej zmiany no może poza taką że gaśnie nawet ta pierwsza (zielona) dioda. Za antenę służy 3m przewodu myślałem że to przez to ALE - Z tego co zauważyłem to nieraz przy regulacji wzmocnienia, na chwilę było wszystko OK., zaświeciły się prawie wszystkie diody (dwie pierwsze (pierwsza świeciła, dwie kolejne zapalały się i gasły) jednak po krótkim czasie wszystko wracało do punktu wyjścia, czyli ledwo co świecąca pierwsza dioda. Działo się tak kiedy regulowałem potencjometrem C119, raz także przy regulacji C102. Jeszcze jedna sprawa to taka że po przyłożeniu śrubokręta do C119 wzmocnienie rosło. Nie jestem żadnym fachowcem w tych sprawach więc jeśli ktoś miałby jakiś pomysł to bardzo byłbym wdzięczny. Dodam że mierzyłem napięcia na tranzystorach i odbiegają trochę one od tych ze schematu. T101 B-6,3V, C-9,7V, E-5,6V; T102 B-3,6V, C-13,6V, E-2,9V, T103 B-2,3V,
    C-13,6V, E-1,8V. Wymieniłem 2 BF314 ale sytuacja jest ta sama, BF195 nie wymieniałem ponieważ nie mogę go nigdzie kupić.
    Za wszelkie rady i uwagi z góry dziękuję.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 27  
    Po pierwsze - czy głowica przed przestrojeniem była sprawna?
    Po drugie - sprawdź czy nie wstroiłeś sie w częstotliwosć lustrzaną co powoduje niemożliwość zestrojenia wpsołbieżnośći strojenia obwodów wejściowych z heterodyną a tym samym niemożliwośćuzyskania właściwej czułośći w całym paśmie.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 18  
    Jeśli przy kręceniu trymerami nic się nie dzieje, spróbuj je wymienić - w moim Radmorze było to konieczne.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Najpierw to podłącz porządną antenę.
  • Poziom 37  
    marian1981.02 napisał:
    Najpierw to podłącz porządną antenę.

To jest warunek konieczny. Jednak problem leży w samej głowicy i był wielo-
    krotnie poruszany zarówno w literaturze jak i na forum. Można spróbować:
    1. Zmienić tranzystor T102.
    2. Wymienić rdzenie cewek z U31 na U11.
    3. Zmniejszyć C108 z 68 pF na 47 pF.
    Gdy wszystko zawiedzie, odżałuj 15 zł i kup gotową głowicę, która musi mieć
    ARCz. Chociaż będzie to zbrodnia dla miłośników Radmorów, zapewniam,
    że wszystkie problemy znikną.
  • Poziom 10  
    Do ml

Głowica była sprawna. Jak mogę sprawdzić czy nie wstroiłem sie w częstotliwość lustrzaną ?
  • Poziom 13  
    Witam

przyczyna nie leży w głowicy PGUB, ale w torze pośredniej.

sprawdź napięcia na pierwszym tranzystorze w p.cz. / na kolektorze i bazie powinno coś być / była i jest to najczęściej występująca usterka w torze p.cz. - przyczyną był 2,2nf/25V w bazie tego tranzystora.

sprawdź też napięcia na pozostałych tranzystorach toru p.cz. / scalaka się nie czepiaj bo jeszcze nie spotkałem przypadku aby padł i rzadkością jest aby któryś z kondensatorów konsrukcji KFPF przy scalaku dostał zwarcia.

kilka spostrzeżeń - w początkowym okresie produkcji wstawiano kondensatory 2,2nf/25 o konstrukcji kwadratowej. Takie same np. wstawiano też do pośredniej w produkowanym w tych samych latach telewizorze Jowisz. Kondesatory te / otej konstrukcji / bardzo często dostawały zwarcia, albo upływności. ZAZNACZAM - WSZEDZIE TAM GDZIE PRACOWAŁY BEZPOŚREDNIO PRZENOSZĄC w.cz.

później zmieniono te 2,2nf na konstrukcję okrągłą - ilość usterek w okresie gwarancyjnym diametralnie spadła.

Jeżeli sprawdzisz tor p.cz. i będą tam 2,2 nF o konstrukcji kwadratowej, nie będzie błedem wyrzucenie ich wszystkich, a jak pamiętam ,to chyba jest ich 5 sztuk. Ostatecznie możesz tu też wstawić nawet styrofleksy / ale to tylko jako ostateczność jeśli się nie ma czegoś porządnego /

Tyle na odległość - w razie czego pisz / zaglądam tu czasem/
  • Użytkownik usunął konto