Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowy subwoofer. Jak taki zestaw będzie grał?

11 Sty 2008 11:55 1701 21
  • Poziom 11  
    witam chciałbym zrobić suba do domu suba pasywnego na dwóch głośnikach BLOW V-300 500W 4Ohm , suba chce zrobic na dwóch głośniakach ponieważ kazdy głośnik bedzie zasilany z osobnego kanału na koncówce :) a mam 2 wolne kanały a koncówki nie moge mostkować.jak myslicie jak to będzie grało? :)
    Parametry głosnika to:
    Częstotliwość: 28-2000Hz
    Skuteczność: 90dB
    Moc max: 500W
    Magnes: 50 Oz
    Cewka: 3,6 Ohm 2" 4 warstwy
    Membrana: polipropylen
    Zawieszenie: gumowe
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Na samym początku odpuść sobie ten głośnik i kup chociażby STXa. Jaką masz końcówkę?Ile mocy? Zamiast tego BLOWa kup STX 32/300 i on zje te dwie chińskie pierdziawki na śniadanie :)
  • Poziom 11  
    stxy bez sensu chodzą ;/ szkoda ze nie umie ktos odpowiadac na pytanie bo napisałem ze robie suba na 2 głośnikach :) a koncówke mam mocna technicsa :)
  • Poziom 42  
    To że technics to znaczy mocna? Jakiej odpowiedzi spodziewałeś się na pytanie "czy to zagra?" Ja odpowiadam: nie, nie zagra!
    Wiesz co to parametry T-S? Zdobądź je i zasymuluj ten głośnik w WinIsd... Jeden z moich klientów uparł się na podobny głośnik...efekty:
    1) zapłacił tanio za głośnik, dużo kasy zostawił u mnie za zbudowanie pudła metodą prób i błędów...
    2) grało w aucie gorzej niż mój system przedni...
    3) podjechał na 100watowym wzmacniaczu gainem na max i... stracił głośnik o mocy 300W, za to zyskał trochę smrodu z cewki :)
    4) po niewielkich modyfikacjach budy założyłem mu to:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=365&vItemDB=itemdb
    i dołączył do grona ludzi którzy potępiają małe żółte
  • Poziom 11  
    widze ze ktoś tu nie rozróznia pojęc...nie mam zamiaru robic dołów na dyskoteke tylko suba do domu.mam u siebie w pokoju kolumny co głośniki są niskotownowe o srednicy 20 cm w każdej kolumnie po dwa i sąsiadowi szklanki trzęsa są :) a jak ktoś mi poleca stxy to widze że rozmawiam z "amatorami" stxy nie schodza za nisko z pasmem ;/ a tak apropo to ma koncówke która pobiera z sieci 450 w i dalej twierdzisz ze na dom jest słaba? ;/ amatorka wogóle o kogo ja rady pytam ;/
  • Poziom 42  
    Ty za to jesteś zawodowcem....
    nieistotne. Ja odpadm od tematu - z dzieciakami nie dyskutuję, najpierw pytasz o zdanie a później jak ci ono nie pasuje zaczynasz wyzywać od amatorów...
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Końcówka pobierająca z sieci ma max po 80-100W na kanał. Akurat jeśli chodzi o zejście to STX 27-150 są najlepszymi głośnikami w swojej klasie cenowej a nawet wyżej. Owszem gubią się przy szybszej muzyce, ale przy mocnym wzmaku potrafią zatrząść chałupą w posadach. Prosze Cię nie nazywaj nas amatorami bo sądząc po twoich wypowiedziach nie masz pojęcia o audio i Ty jesteś amatorem pytającym o radę. Chcesz niskiego zejścia? kup sobie SLSa 12'' i nie zawracaj głowy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    wasikkamil
    mam dobrą radę, zrób tak jak chcesz i opisz swoje wrażenia z odsłuchu. Może akuret Ciebie to zadowoli? Kto to wie. :D
  • Poziom 11  
    a moze coś na eminencach ?
  • Specjalista elektryk
    wasikkamil napisał:
    widze ze ktoś tu nie rozróznia pojęc...nie mam zamiaru robic dołów na dyskoteke tylko suba do domu.mam u siebie w pokoju kolumny co głośniki są niskotownowe o srednicy 20 cm w każdej kolumnie po dwa i sąsiadowi szklanki trzęsa są :) a jak ktoś mi poleca stxy to widze że rozmawiam z "amatorami" stxy nie schodza za nisko z pasmem ;/ a tak apropo to ma koncówke która pobiera z sieci 450 w i dalej twierdzisz ze na dom jest słaba? ;/ amatorka wogóle o kogo ja rady pytam ;/

Po pierwsze sam piszesz, że nie masz zamiaru robić dołów a zaraz piszesz, że stx nie schodzą za nisko po drugie na dysce wcale tak głośniki nie schodzą nisko jakby się mogło wydawać.
    Po trzecie, to że szklanki się trzęsą to wcale nie znaczy, iż jest dobra jakość dźwięku, bo że tak powiem za przeproszeniem to jak mój kumpel puści "bąka" to szklanki się trzęsą a bas nie jest za ciekawy.
    Po czwarte lepiej zrobić jednego dobrego, porządnego suba niż dwa gorszej jakości.
    Myślę, że te stxy będą dobre a jeżeli nie to popatrzyłbym za jakimś Tonsilem.Napisz więcej do jakiej muzyki będziesz używał, w jakim pomieszczeniu itp.
  • Poziom 11  
    mam altusy 140 ale jak dla mnie za mało bassu :) chce do nich dołożyć coś jakić jeden subwoofer ale składajćcy sie z 2 głośników,słucham dosc ostrej techniawki ,wiec potrzebuje mocnego uderzenia
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    W takim wypadku albo tak jak koledzy mówią albo ten stx albo rozejrzałbym się za jakimś Tonsilkiem skoro mówisz, że słuchasz techniawy to bardziej powinno Ci zależeć na opóźnieniu niż na zejściu bo tak to 40Hz Ci spokojnie wystarczy
  • Poziom 11  
    no i zrobiłem 2 suby na tonsilach gdn 30/80/2 ale chyba wzmaka mam za słabego bo ciągne na nim 2 razy altusy 140 i dwa te suby. Mój wzmacniacz to Technics su-vz320. Może doradzicie jakiś wzmacniacz pod ten mój zestaw? Chciałbym coś technicsa wziąść...
  • Poziom 42  
    wasikkamil napisał:
    widze ze ktoś tu nie rozróznia pojęc... ;/ a tak apropo to ma koncówke która pobiera z sieci 450 w i dalej twierdzisz ze na dom jest słaba? ;/ amatorka wogóle o kogo ja rady pytam ;/

Coś jeszcze na temat Twojej końcówki?
    Po za tym sub na tych głośnikach to raczej pomyłka...Jak dostroiłeś obudowę? Może to nie wzmacniacz nie wyrabia tylko obudowy?
  • Poziom 11  
    "kortyleski" już troche było tu tematów o subie na tych głosnikach i każdy był zadowolony, zresztą ja też jestem zadowolony :) a tak jak chciałeś masz skrzynie 78 L, br o średnicy 10 cm i długości 14 cm, to najlepsze warunki dla tego głośnika, ale pytałem jaką koncówke dac pod te 2 suby i altusy bo ten technics jest troche za mały 35 W na kanał to chyba za mało :) on z sieci pobiera zaledwie 175 W,prosze nie odbiegać od tematu tlyko podardzić mi jakąś koncówke technicsa :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Co ja bym zrobił:
    Technics pewno całkiem nieźle rusza altusy, w końcu w wielu przypadkach grywały one na toscach i radmorach po 20-30w na kanał. Natomiast subbas potrzebuje już sporo mocy - bez sensu jest obciążać nim wzmacniacz szerokopasmowy. Proponuję więc budowę panelu pod samego suba - na przyszłość przy zmianie sprzętu nie będzie potrzeby ponownego podbirania wzmacniacza pod subwoofer. Nie napisałeś jaka impedancja głośników - od tego zależy dobór wzmacniacza...
    Jeśli to 4-omowe przetworniki to myślę że dwa TDA 7294 po jednym na głośnik wystarczą, jeśli 8 ohm to połącyć je równolegle i wzmacniacz typu holton 200, do tego oczywiście filtr...
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    nie robiłem panelu ze wzmacniaczem pod suby bo miałem 2 wyjscia z technicsa nie obciążone.Powiem tak radzi on sobie z tymi czterema kolumienkami nawet dobrze ale po dłuższej pracy grzeje sie wiec wymieniłbym go na coś lepszego :) W subach założone sa juz filtry dolno-przepustowe. Myślałem by zasilać wszystko wzmacniaczem TECHNICS SU-810 . Co sądzicie? :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    SU-810 daje 45W przy 8Ω ale jak na pokój to moim zdaniem starczy

A ten co go masz to podejrzewam, że me 2 kanały a poprostu 4 wyjścia jak podłączysz pod wszystkie to puszcza ci prąd równolegle albo szeregowo, także ta niewielka moc musi się rozłożyć na 4 głośniki i jest cicho...
    I poza tym nie możesz rogulować osobno głośności suba i kolumn, także rewelacji nie osiągniesz na tym wzmaku który masz...
    a czemu nie chcesz zrobić aktywnego??? zawsze jak zechcesz zmienić głośnik to będziesz mógł przełożyć końcówkę i już
  • Poziom 11  
    nie wiem czy dobrze myśle ale jak kolumna ma w rms tyle samo [W] co sam 1 sub i to i to ma 8 Ohm oraz są pod ten sam wzmak podpięte to chyba moc równo sie dzieli i tak samo będą grać :) czyli ta sama moc idzie na suba i kolumne ? Ogólnie powiem że mi ten zestaw fajnie sie spisuje i jestem z niego zadowolony :)
  • Poziom 15  
    Jezu - mało basu w altusach 140 ? Nie no basu jest dużo tylko ze buczy czasami ... no ale może to od tego że puszczam tam metal notorycznie .Ale pod te altusy to ja proponuje diore 504 . Obecnie mam diorkę z tym , że 40 na kanał , i lekko przesterowuje na maxa , ale jest dobrze i tak mam za mały pokuj , żeby teraz to rozkręcać na maxa . A i tak btw - ja mam diorkę z 4 wyjściami ale ona jest 2*40 więc jak mam 2 altusy to idzie po 40W na kolumne , ale jak podłącze 4 to idzie już tylko 20 W na kolumne .
  • Poziom 11  
    witam amm pytanko a masz juz te głosniki??? bo jezeli nie to moze zastanow sie nad jakims tonsilem. pozdrawiam
  • Poziom 11  
    mam altusy 140 i suby na tonsilach gdn 30/80/2