Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa NiCD - jaki opór wewnętezny??

MAJOR762 11 Sty 2008 16:32 3000 5
  • #1 11 Sty 2008 16:32
    MAJOR762
    Poziom 10  

Witam
    Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, w razie czego proszę o przeniesienie. Szukajka mi nie działa a jest to dla mnie ważne więc jeśli było, proszę o link do tematu.
    Mam wątpliwości do co ogniw NiCD. Czy możliwe aby ogniwa miały rezystancję wewnętrzną rzędu 17 Ohm?? Ponieważ na stronie www.batimex.pl rezystancja wewnętrzna wszystkich ogniw podawana jest w miliomach a tutaj:
    http://www.asgshop.pl/baterie.php
    Przy opisie ogniw SANYO CADNICA KR-1700AU napisane jest o rezystancji wewnętrznej 17 Ohm. Według mnie to błąd, mam rację??
    No i czy prąd wydawany przez te ogniwa liczy się normalnie, według prawa Ohma??
    Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 11 Sty 2008 20:04
    ronwald
    Poziom 27  

Masz kolego rację ! Prąd zwarciowy to Izw = Ua/Rwew

Ub- napięcie akumulatora
    Rwew - rezystancja wewnętrzna

0
  • #3 11 Sty 2008 20:29
    MAJOR762
    Poziom 10  

Czyli niemożliwe żeby ogniwa miały rezystancję w Ohmach a jedynie w mili Ohmach tak??

0
  • #4 11 Sty 2008 21:34
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

ronwald napisał:
    Masz kolego rację ! Prąd zwarciowy to Izw = Ua/Rwew

Ub- napięcie akumulatora
    Rwew - rezystancja wewnętrzna

I wszystko jasne, czyli do kitu :twisted:
    Załóżmy, że rezystancja wewnętrzna wynosi 12mΩ.
    Przy napięciu 1,2V prąd zwarciowy wyniósłby 100A :D
    Model akumulatora składający się z idealnego źródła napięcia i rezystancji jest tylko przybliżeniem. W rzeczywistości rezystancja wewnętrzna jest nieliniowa i zależy od prądu.

Natomiast te ohmy to zwykła pomyłka.

0
  • #5 13 Sty 2008 17:35
    ronwald
    Poziom 27  

Kolego, rezystancja wewnętrzna ogniwa jest wielkością zmienną i zależy od stanu elektrycznego, w jakim ogniwo się znajduje, temperatury i konstrukcji mechanicznej.
    Wiadomo, że ogniwo niedoładowane ma większą rezystancję wewnętrzną od w pełni naładowanego czyli Rwew = f(Q). Nie mniej w danych technicznych ogniw podajemy rezystancję wewnętrzną dla ogniwa w pełni naładowanego.
    To jak policzyć prąd zwarciowy Iz przy Ro = 0? Co tam mędrkować o nieliniowościach ! Uog/Rwew = Iz.
    Gwoli informacji, dla ogniw litowo-jonowych gdzie rezystancje wew. są bardzo małe, stosuje się układ ograniczające prąd zwarcia , tak by pakiet akumulatora nie zamienił się w płonącą kulę :).

0
  • #6 13 Sty 2008 19:02
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

forestx napisał:
    Przy napięciu 1,2V prąd zwarciowy wyniósłby 100A Very Happy

Jak najbardziej możliwe. Jest to duża zaleta tych akumulatorów. Można z nich chwilowo pobierać bardzo duże prądy. Na przykład w samochodach RC stosuje się akumulatory Ni-Cd dlatego, że mają one duży prąd zwarciowy. Silnik takiego samochodu w chwili rozruchu może pobierać nawet kilkadziesiąt A prądu.

ronwald napisał:
    ezystancja wewnętrzna ogniwa jest wielkością zmienną i zależy od stanu elektrycznego, w jakim ogniwo się znajduje, temperatury i konstrukcji mechanicznej.

Jeżeli chodzi o temperaturę dla akumulatorów Ni-Cd to im niższa temperatura pracy to rezystancja wewnętrzna rośnie, a co za tym idzie mniejszy maksymalny prąd chwilowy.

0