Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika - PWM

11 Sty 2008 22:04 7490 11
  • Poziom 16  
    Zrobiłem regulator obrotów silnika dc według schematu:

Silnik pobiera ok 10A przy rozruchu. Jak połączyć zamiast 2n2222 dwa tranzystory PNP bdx66c?

Moderowany przez Artur k.:

Poprawiłem tytuł postu.
    Przeniosłem z: "Początkujący Serwisanci"

[3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Najprościej zamiast 2N2222 wstawić bezpośrednio BUZ 11.

Można też tak:

Pzdr.
  • Poziom 16  
    A IRFZ46N też będzie dobry? Akurat taki udało mi się wymontować ze starego sprzętu. Jest na Id=53. Jaka diode mam zamontować zamiast D1 na schemacie?
  • Poziom 18  
    d1- 1n4001 to najbardziej polularna dioda dioda prostownicza.
    możesz tam wstawić dowolną diodę 1n4002...1n4007 - ma ona za zadanie zniwelować szpilki napięcia powstające na silniku.

IRFZ też się nada.

pozdrawiam
    Matizz
  • Poziom 25  
    Cytat:
    d1- 1n4001 to najbardziej polularna dioda dioda prostownicza.
    możesz tam wstawić dowolną diodę 1n4002...1n4007 - ma ona za zadanie zniwelować szpilki napięcia powstające na silniku.

Niestety te diody się nie nadają. Musi być coś szybszego, 1n4148, albo coś mocniejszego ale z szybkich diód a nie z prostowniczych które nic nie wyłapią praktycznie...

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Podłączyłem 1N4148, ale zanim silnik zaczął się kręcić dioda się spaliła. Chyba częstotliwość PWM jest trochę za duża. Mam ok 1kHz jaka powinna być odpoweidnis?
  • Poziom 40  
    Witam
    Musi być dioda która wytrzyma 10A w impulsie, tak dla bezpieczeństwa 5A ciągłego i najlepiej schottky.
  • Poziom 27  
    A o prawach komutacji koledzy zapomnieli? przez cewkę i zwarty klucz płynie 10 A , jaki prąd będzie płynął tuż po rozwarciu klucza? Napewnie duuuuuuuuuuuuuużo większy niż o,1 A jak dla 1N4148!
    Odpowiedź jest prosta, też 10 A - stąd widać jakie parametry powinna mieć dioda :).
  • Poziom 16  
    Regulator działa już poprawnie. W miejsce D1 wstawiłem BYQ30E. Mam jeszcze jedno pytanie. Da się jakoś wyeliminować piszczenie silnika? Jedynie co mi na myśl przychodzi to podnieść częst. do 20kHz.
  • Poziom 28  
    Najprościej podnosząc częstotliwość :D Im wyżej tym lepiej, gładszy prąd - zatem i moment, no i ucho nic nie usłyszy :D
  • Poziom 40  
    I więcej ciepła wydzieli się na elementach kluczujących.
  • Poziom 28  
    Coś za coś, chociaż jakoś znacząco nie wpłynie to na sprawność układu.