Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson działa tylko przez sekundę

11 Sty 2008 22:09 1696 6
  • Poziom 13  
    Otóż mam Fergusona 2018, wychodzony sprzęt i jest z nim problem polegający na tym że podłączając do sieci na dosłownie pół sekundy zaświeca się wyświetlacz potem gaśnie. Napięcia na wyjściu zasilacza są równe 0. Natomiast po odłączeniu zasilacza od płyty, napięcia są i zasilacz działa. I zastanawiam się że mógł wysiąść może procesor, ponieważ na lini 3,3V (czarny kabelek) jest ponad 20kΩ a po przełączeniu miernika na "dioda" wyświetla mi 600 (dioda ma 500) sugerując uszkodzenie (zwarcie)na płycie. I mam pytanie czy miał ktoś coś podobnego? Bo tak myślę że naprawiać to się przy uszkodzonym układzie nie opłaca.
    Edit//Spróbuje znalezioną podpowiedź ale chyba nie to bo kondensator jest na płycie zasilacza a wtedy by zasilacz nie chodził więc coś na płycie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/kb.php?mode=article&k=5338
  • Poziom 31  
    20kΩ nie jest zwarciem !
    moze wyschniete kondensatory w zasilaczu. (sprawdz tez czy nie sa spuchniete)
    jesli masz miernik do sprawdzania diód sprawdz wszystkie diody na plycie glównej (odlacz zasilacz)
    A skoro tuner juz "leciwy" to wymiana kondensatorów w zasilaczu zalecana. przy zakupie zwróc uwage na 105°
  • Poziom 24  
    Piszesz że po odłączeniu zasilacza od płyty są napięcia ,puszczasz zasilacz bez obciążenia ,czy np.w 12V podłączasz żaróweczkę żeby obciążyć zasilacz.Kamil
  • Poziom 13  
    Wymieniłem C23 w gałęzi 5,8V bo napięcie było zaniżone około 4V teraz podpinając żarówkę z migacza samochodowego zaczyna świecić ale przy napięciu 3,3 V zasilacz gaśnie ( to gałąź z transoptorem). Po podłączeniu tuner ma ten sam problem przy czym zasilacz usiłuje podtrzymać napięcie przy zwiększonym poborze na tej gałęzi powodując zwiększenie napięcia na innych wyjściach o około 20% a po odłączeniu płyty napięcia są w normie.Więc to jest coś z tą linią 3,3V za duże obciążenie.A że pokazuje w kΩ to wcale nie znaczy że jakiś półprzewodnik siadł i po zwiększeniu napięcia robi zwarcie (jak dioda zenera).

Poprawka. Zmierzyłem tuner 3318 na linii 3,3 V i takie same pomiary. Po wymianie kondensatorów tuner chyba poszedł bo piszę na prędce bo świeci wyświetlacz. Po prostu cuda na kiju.
  • Poziom 31  
    po pierwsze nie sprawdzaj z tak duza zarówa bo mozesz uwalic zasilacz !
    kondensatory nie kosztuja majatek wymien c21 C22
    a najlepiej jak bys wymienil komplet
    wydaje mi sie ze to jest spowodowane wyschnieciem kondensator#w ale moge sie mylic
  • Poziom 13  
    Tuner poszedł po wymianie kondensatorów na uzwojeniu wtórnym, niestety nie ma zasięgu z satelity! Na wyjściu jest napięcie a zasięg 0 % ustawiania portów nic niedały, mam twina a gość single LNB więc może mu pójdzie jakby ten disecq nie chodził? Albo przy tym uszkodzeniu zasilacza coś się spaliło i koniec Jutro będę wiedział
  • Poziom 17  
    Witam
    Zobacz napięcie 30V. Na płycie gł. koło złączki od zasilania jest dioda zenera 30V. Sprawdź napięcie na niej. Jak nie ma to wymień ją i rezystor chyba 220oM, przez który leci napięcie z zasilacza 30V na diodę zenera 30V i do głowicy.
    pozdrawiam