Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik eletryczny 220V/380V

mircis 11 Lis 2008 17:19 29053 65
    Bogdan007
    Poziom 12  
    prosze mi to zucuc na schemacie jesli ktos ma chwile
    ten obrazek pokazuje dokładnie jak ja to mam ;-)

niutat
    Poziom 37  
    Witam, połącz trzy mostki tak jak jest na schemacie z lewej strony, do zacisków U1 W1 podłącz kondensator, zasilanie na zaciski U1-V1 albo V1-W1 w zależności jaki kierunek obr. będzie Ci potrzebny.
    elektromechanik
    Poziom 27  
    NIUTAT napisał:
    Witam, połącz trzy mostki tak jak jest na schemacie z lewej strony, do zacisków U1 W1 podłącz kondensator, zasilanie na zaciski U1-V1 albo V1-W1 w zależności jaki kierunek obr. będzie Ci potrzebny.

Nie wiemy czy silnik jest nawinięty do Y czy do Δ. Mniejsze silniki ( a chyba ten taki jest ) są przeważnie nawijane do Y. W takim przypadku należało by podłączyć tak jak napisałeś ale z połączeniem z rysunku z prawej strony.

A najlepiej byłoby gdyby kol. Bogdan007 zrobił fotkę tabliczki zaciskowej z oryginalnym podłączeniem - to wtedy podalibyśmy od razu gdzie, co i jak podłączyć.:idea::|
    niutat
    Poziom 37  
    Tak ale Bogdan007 napisał ze ma silnik "220/380V"
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Fotka tabliczki zaciskowej i fotka tabliczki znamionowej - bo jak kolega Bogdan coś sknoci i spali silnik to będzie miał do nas żal.:idea::cry:
    juras1986
    Poziom 2  
    Witam ja posiadam silnik o takim samym połączeniu zmostkowany w Y lecz o trochę innych parametrach. In-4,9/2,8 A Chciałbym go wykorzystać do napędu suwnicy,
    ale nie wiem jakich wyłączników użyć. Silnik ma pracować w prawo i w lewo a po dojechaniu do końca szyny powinien zostać wyłączony przez wyłącznik krańcowy. Chciałbym sie dowiedzieć jaki musze zamontować wyłącznik lewo,prawo,krańcowy no i jakiś wyłącznik termiczny by się przydał. Tablica i krańcówki muszą być zamontowane na zewnątrz więc powinny być chermetyczne.Proszę o pomoc w doborze elementów i narysowanie schematu połączenia.
    wola
    Poziom 26  
    juras1986 napisał:
    Witam ja posiadam silnik o takim samym połączeniu zmostkowany w Y lecz o trochę innych parametrach. In-4,9/2,8 A Chciałbym go wykorzystać do napędu suwnicy,
    ale nie wiem jakich wyłączników użyć. Silnik ma pracować w prawo i w lewo a po dojechaniu do końca szyny powinien zostać wyłączony przez wyłącznik krańcowy. Chciałbym sie dowiedzieć jaki musze zamontować wyłącznik lewo,prawo,krańcowy no i jakiś wyłącznik termiczny by się przydał. Tablica i krańcówki muszą być zamontowane na zewnątrz więc powinny być chermetyczne.Proszę o pomoc w doborze elementów i narysowanie schematu połączenia.

Witam.Do tego uzyj styczników.Mozesz je sterować np.24V,dzięki czemu na "krańcówkach" będziesz miał właśnie takie napięcie.
    niutat
    Poziom 37  
    Urządzenia dźwigowe to już inna para kaloszy, zdecydowanie odradzam samoróbki, w razie wypadku będzie "kaszana" :!:
    szmarek11
    Poziom 10  
    Silnik 220/380 może pracować na napięcie 220v pod warunkiem dołączenia kondensatora ,w zależności w które miejsce wpinamy to mamy lewe, lub prawe obroty ,pojemność kondensatora dobieramy do mocy silnika.Pozdrawiam
    elektromechanik
    Poziom 27  
    szmarek11 napisał:
    Silnik 220/380 może pracować na napięcie 220v pod warunkiem dołączenia kondensatora ,w zależności w które miejsce wpinamy to mamy lewe, lub prawe obroty ,pojemność kondensatora dobieramy do mocy silnika.Pozdrawiam

Odkrywcze .

A o czym jest cały ten temat:?: A może by tak kolega coś konkretnie:cry:
    Bogdan007
    Poziom 12  
    wkrótce zamieszcze fotki silnika i tabliczki , sorki za opóznienie

pozdrawiam
    noplis
    Poziom 20  
    juras1986 napisał:

!!!!!
    Jeżeli nie masz uprawnień UDT na konserwacje urządzeń dźwignicowych, to możesz sobie tylko na to wszystko popatrzeć. Jakakolwiek przeróbka na suwnicy podlega zatwierdzeniu a następnie odbiorowi przez UDT
    !!!!!
    Bogdan007
    Poziom 12  
    Dodano po 4 [minuty]:

oto fotki czy da sie ten silnik podłaczyc na 220 jezeli tak jak i gdzie co wpiac??

Rafik4
    Poziom 27  
    Ten silnik musiał być kiedyś przezwajany, według tego co przepisałeś z tabliczki powinno być wyprowadzone 6 końców na tabliczkę zaciskową a tu widzę 3.
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Jeśli uzwojony jest tak jak kolega napisał czyli 220-Δ a 380-Y to nic nie musi robić ( a nawet nie może ).
    Gdyby połączył go w trójkąt to spali w ciągu paru minut.

Do kol. Bogdan oo7:

Kondensator podłącz do skrajnych zacisków na tabliczce.
    Do środkowego podłącz jeden z przewodów zasilających natomiast drugi do jednego ze skrajnych < zależnie czy podłączysz do lewego czy do prawego będziesz miał lewe lub prawe obroty.
    Jeśli tak podłączysz a silnik jest sprawny to to na 100% będzie OK.

Kondensator musi być na prąd zmienny i co najmniej 450V.
    Pojemność kondensatora musi być dobrana do mocy silnika.
    niutat
    Poziom 37  
    Jeśli silnik pracował na 380V to jak może teraz na 230 bez zmiany układu połączeń?
    elektromechanik
    Poziom 27  
    niutat napisał:
    Jeśli silnik pracował na 380V to jak może teraz na 230 bez zmiany układu połączeń?

Jak porównasz rozłożenie biegunów w uzwojeniu 3faz. i 1faz. oraz ilości zwojów silnika 3 i 1fazowych < przy tej samej wielkości mechanicznej > to może sie domyślisz. Najlepiej przekonaj się podłączając silnik nawinięty w gwiazdę swoim sposobem. Powodzenia

Pozdrawiam.
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Kolego elektromechanik, silniki które są na 220/380 podłączamy pod 220V połączony w trójkąt! Pod siłę czyli 380V łączymy w gwiazdę! Zresztą zobacz na zdjęcie kartki na której masz podane parametry silnika 220D/380Y, to mówi samo za siebie. Nie wiadomo ale pewnie ten silnik po przewinięciu połączony jest w gwiazdę, więc pod 380V, bo nie sądzę że nawinięty jest na 220V. A skoro jest w gwiazdę to napięcie zamiast odkładać się na pojedynczym uzwojeniu, odkładać się będzie na dwóch połączonych szeregowo a to zmniejszy jeszcze bardziej sprawność silnika.
    elektromechanik
    Poziom 27  
    patryk-84a napisał:
    Kolego elektromechanik, silniki które są na 220/380 podłączamy pod 220V połączony w trójkąt! Pod siłę czyli 380V łączymy w gwiazdę! Zresztą zobacz na zdjęcie kartki na której masz podane parametry silnika 220D/380Y, to mówi samo za siebie.

Kolego podłącz sobie taki silnik w Δ z kondensatorem pod 230V- i niech pochodzi. Dopiero wtedy możemy pogadać. Zacznijmy może od tego ( tylko tak uczciwie ) czy podłączałeś w taki sposób kiedyś silnik czy tylko piszesz z teorii?
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Jasne, że podłączałem, zarówno pod kondensator jak i falownik 230V, zawsze w trójkąt. Pod 400V w gwiazdę. Kiedyś taki silnik przez przypadek w trójkąt połączyłem i podłączyłem pod 400V, wtedy dopiero długo nie pochodził :). Więc według ciebie obojętnie czy podłączony pod 230V czy 400V ma być połączony w gwiazdę tak? To po co w takim razie możliwość połączenia w trójkąt? Może napisz o co ci dokładnie chodzi a nie taki tajemniczy jesteś bo może spotkałeś się z jakimś wyjątkiem? Ja niestety jeszcze nie. Pomyśl sam, skoro jedno uzwojenie takiego silnika nawinięte jest pod 230V to dlaczego miałbym podłączać 2 uzwojenia szeregowe pod 230V? Skoro dwa uzwojenia wytrzymają 400V to jedno musi wytrzymać 230V. Może ja czegoś nie rozumiem?
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Trudno gratuluję wiedzy w takim razie i co ważniejsze doświadczenia. Jeśli jest tak jak piszesz to jak byś podłączył pod 230V silnik nawinięty w Δ?

A teraz z drugiej beczki. Spróbuj nawinąć silnik 3faz na 1faz. z tą samą ilością zwojów na 230. Porozmawiamy wtedy.
    preker20
    Poziom 10  
    patryk-84a napisał:
    J Może ja czegoś nie rozumiem?

no chyba kolego nie rozumiesz, łącząc silnik w trójkąt i podając mu napięcie 3 x 230v ( bo nie wiem skąd chcesz wziąść 3 x 400 w naszej sieci) napięcie na cewkach będzie napięciem między fazowym - 230 * 1,73 = ok 400V, czyli tyle powinna wytrzymać cewka i takie powinno być oznaczenie na tabliczce dla trójkąta a nie 230.
    Rafik4
    Poziom 27  
    preker20 napisał:
    patryk-84a napisał:
    J Może ja czegoś nie rozumiem?

no chyba kolego nie rozumiesz, łącząc silnik w trójkąt i podając mu napięcie 3 x 230v ( bo nie wiem skąd chcesz wziąść 3 x 400 w naszej sieci) napięcie na cewkach będzie napięciem między fazowym - 230 * 1,73 = ok 400V, czyli tyle powinna wytrzymać cewka i takie powinno być oznaczenie na tabliczce dla trójkąta a nie 230.

Jeżeli mówisz o silniku 220trójkąt/380gwiazda to właśnie go spaliłeś.
    mariu1233
    Poziom 10  
    mam taki silnik prosze o opisanie sposobu podłączenia na 220v oraz jaki konkretnie zastosowac kondesator

na tabliczce jest napisane :

220 ∆ 1,73 A 0,37 kW

380 λ 1,0 A 0,5Ps

N 1420

noplis
    Poziom 20  
    Ludzie. I po jaką cholerę wam te kondensatory? Przecież to jest silnik 3-fazowy! Chcesz tym kręcić, czy się habilitujesz? Widzać, że gwiazda jest już spięta, to do U, V, W podpinasz fazy i się kręci. Jak masz 3 x 230VAC, to przepinasz te blaszki co teraz są "poziomo" tak żeby każda z nich była "pionowo". Przy okazji, skąd wziąłeś ten eksponat muzealny?
    Rafik4
    Poziom 27  
    Kondensator po to, żeby silnik pracował na jednej fazie.
    mariu1233
    Poziom 10  
    mariu1233 napisał:
    mam taki silnik prosze o opisanie sposobu podłączenia na 220v oraz jaki konkretnie zastosowac kondesator

na tabliczce jest napisane :

220 ∆ 1,73 A 0,37 kW

380 λ 1,0 A 0,5Ps

N 1420

dokładnie chcę żeby to mogło pracowac na jednej fazie więc jaki to ma by kondesator i gdzie go mogę dostac

pozdrawiam

noplis nie każdy ma możliwośc podpięcia 3fazy a skąd 3x230
    Rafik4
    Poziom 27  
    mariu1233 napisał:
    a skąd 3x230

Z falownika, to byłoby najlepsze wyjście jeżeli masz do dyspozycji tylko zasilanie jednofazowe.
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Był ten temat opisywany już wiele razy tylko trzeba trochę poszukać a nie czekać na gotowe.

Pod zewnętrzne zaciski podepnij kondensator 20µF minimum 450V 50Hz.
    Jeden przewód zasilający pod zacisk środkowy a drugi pod jeden z zewnętrznych. Zależnie od tego czy podłączysz pod prawy czy lewy będziesz miał prawe lub lewe obroty.:idea: