Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AD 12 EU - nierówne obroty silnika

Bosstar2 12 Jan 2008 15:18 2682 4
 • #1
  Bosstar2
  Level 12  
  Witam! Mam problem z pralką Ariston AD 12 EU.Silnik pracuje nierówno,jakby napięcie do niego było dokładane z przerwami(zrywy),a miejscami na praniu nie ma siły obrócić bębnem,i wprocesie wirowania raz wiruje,a raz nie może wskoczyć na obroty. Objawy podobne do zużytych szczotek-sprawdziłem -szczotki mają jeszcze około 1,5cm.Sprawdziłem pod względem zimnego lutu na module- moduł wygląda idealnie.Pompa wypompowuje wodę ,grzałka dobra-bez przebicia do masy. Podejrzewam silnik albo moduł-choć może być również tachometr-trochę dziwnie się zachowuje przy pomiarze miernikiem, na początku wskazuje około 25 ohmów, by za chwilę wskazać 172 ohmy. Czy miał ktoś podobny przypadek z tym sprzętem? Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam !
 • #2
  colcolcol
  Home appliances specialist
  Miałem taki przypadek i jest dośc częsty: uszkodzony wirnik w silniku, a dokładnie zwartych kilka zwojów, które uniemożliwiają normalny - płynny -rozruch. Każdy majster od silników jest w stanie sprawdzic go na "magnesie". Ale trop z tacho tez wydaje się dobry jedyna rada na sprawdzenie -podmiana na inny silnik sprawdź sposób podłączenia!! trzy razy :)
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Możesz sprawdzić go w ten sposób. Podłączasz na "krótko" bez modułu i nnnych pierdół i bez paska napędowego. Patrzysz jak się zachowuje. Jezeli idzie ok to coś z modułem, jeżeli nie to trzeba się przyjżeć szczotką ja jeżeli mają 1,5cm to już je wymieniam. Do sprawdzenia dokładnego prądniczka tacho
  pozdrawiam
  w ostateczności uszkodzony wirnik
 • #4
  Bosstar2
  Level 12  
  Obawiam się,że faktycznie to może być wirnik. Słychać jak silnik buczy, nie mogąc ruszyć,buk się nasila-czyli moduł podwyższa napięcie bo nie ma sygnału z prądniczki tachometrycznej o obrotach, i w pewnym momencie następuje zryw na wysokie obroty i momentalne odcięcie napięcia-sygnał z prądniczki o za wysokich obrotach.Miałem już takie przypadki w Indesicie i w Aristonie. W Aristonie sam klient załatwił sobie na skutek mojej diagnozy silnik przez kumpla pracującego w Aristonie ,i pomogło. W indesicie miałem podobne objawy,nie mając modułu podłączyłem silnik na krótko,i z silnika poszedł dym. Po założeniu nowego silnika- wszystko O.K.

  -----------------------------------------------------------------------------------------

  Sprawa rozwiązana. Podstawiłem drugi silnik,od Indesita - chodzi idealnie.
  Dziękuję kolegom za pomoc. Pozdrawiam!

  -----------------------------------------------------------------------------------------

  Mam uszkodzony silnik w Aristonie AD 12 EU. W celu sprawdzenia go, podstawiłem do pralki silnik od Indesita WG 835 TX , o symbolu
  940 P1I.01 850 ,i parametrach pranie 3,5A 85W , wirowanie 2,0A 225W - takie samo przyłącze. Nie wiem o jakich parametrach był ten w Aristonie, gdyż tabliczka znamionowa się odkleiła i zaginęła .
  Silnik z Indesita ma chyba mniejszą moc (mniejszy stojan ), ale i koło pasowe o mniejszej średnicy. Poza tym mocowanie i przyłącze identyczne. Czy można na stałe zamontować ten silnik od Indesita w Aristonie ? Wiem,że spadną trochę obroty wirowania, ale czy nie będzie innych przykrych skutków.
  Proszę będących w temacie o radę . Pozdrawiam !

  Moderated By skryn:

  Tematy oraz wiadomości scaliłem.

 • #5
  eeban
  Home appliances specialist
  Może być ten silnik.