Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefonia nośna

12 Sty 2008 17:15 2834 7
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich!
  Piszę ten post w tym dziale z uwagi na obecnych tu specjalistów z zakresu telekomunikacji. Mam za zadanie znaleźć materiały dotyczące działania systemu telefonii nośnej. Na razie wiem tylko tyle, że jest to system służący do zwielokratniania kanałów telefonicznych - ale zasady działania niestety nie znalazłem.
  Proszę o nakierowanie mnie na jakieś informacje, lub o podanie idei działania tego systemu.
  Dziękuję za pomoc
 • Poziom 10  
  Witam!
  Panie W.Wojtek - widocznie nie przeczytał Pan mojego postu uważnie. Zwracam się w nim do osób, które mają pojęcie (większe od mojego) z zakresu telekomunikacji i są chętne do podzielenia się swoją wiedzą.
  Więc nie rozumiem dlaczego osoba, która nie ma nic mądrego do powiedzenia na dany temat jako pierwsza odpisuje na mój post?
  A co do google - ciekawe narzędzie od którego zawsze zaczynam poszukiwania i rzadko się zdarza, że czegoś nie znajduję - a jak się już okaże, że google nie wystarczą to pytam na forum bo po to chyba właśnie powstało!!!
 • Moderator - Telefony Stacjonarne
  W skrócie telefonia nośna wykorzystuje pasmo częstotliwości na której sa tworzone kanały z czestotliwosciami nosnymi modulowanymi pasmem
  300-3400Hz. Temat rzeka ale powoli odchodzi w zapomnienie bo w dobie cyfryzacji taniej i wydajniej wychodzi dygitalizacja sygnałow ;)

 • Poziom 12  
  Telefonia nośna nie jest już używana w Polsce, dlatego dziwi mnie taki temat. Stosowana była do przesyłania zwielokrotnionych sygnałów na odległość, aby zaoszczędzić na ilości par w kablach.W skrócie działa tak jak zwykłe radio, czyli poszczególne kanały podnoszone są poprzez modulację do wyższych częstotliwości. Tak jak w radiu , RMF np na 93,0 a ZET na 102,8 - analogicznie każdy kanał na innej częstotliwości. Mam materiały na ten temat, ale niestety rano wyjeżdżam na ferie , wrócę w czwartek wieczorem - wtedy mogę przesłać. Pozdrawiam
 • Specjalista od telefonów
  Czytałem. Dokładnie.
  pawelskot napisał:
  Witam wszystkich!
  Mam za zadanie znaleźć materiały dotyczące działania systemu telefonii nośnej. Na razie wiem tylko tyle, że jest to system służący do zwielokratniania kanałów telefonicznych - ale zasady działania niestety nie znalazłem.
  Proszę o nakierowanie mnie na jakieś informacje, lub o podanie idei działania tego systemu.
  Dziękuję za pomoc

  W każdym temacie wyszukanym w goglach jest to dokładnie i szczególowo opisane. Łącznie z prametrami transmisji i opisem urzadzeń.
  Np tutaj http://www.sit.org.pl/images/stories/Postep-techniczny-w-historii-polskiej-telekom.pdf Jest nawet opracowanie syntetyczne o całej telefonii. Na 24 strony.
  Polecam.
  WW
 • Poziom 10  
  Witam!
  Panie W.Wojtek - w żadym temacie wyszukanym w goglach nie ma dokładnie i szczegółowo opisanego systemu telefonii nośnej.
  A link podany przez Pana też już widziałem i muszę powiedzieć, że przynajmniej ja nie potrafię się czegoś dowiedzieć z samego spisu treści.
  Pozdrawiam!
 • Specjalista od telefonów
  Na stronie 3 autor pisze "całośc opracowania dostępna po skontaktowaniu się u autora......
  Pozdrawiam.
  .