Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woda kopie jak chodzi pralka automatyczna

12 Sty 2008 18:38 5348 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam pralkę, która znajduje się w kuchni obok zlewu. Kiedy pralka jest podłączona do sieci to woda w kranie nad zlewem kopie, gdy się dotyka wody i zlewu. Jak połączę kran ze zlewem (przewodem) wszystko ustaje. Jak się nie dotyka niczego innego poza wodą to nic nie czuć, chyba że podłoga jest mokra i się stoi na boso to wtedy też kopie. Pralka jest podłączona do gniazdka bez uziemienia, czy to może być przyczyna. Jeśli tak to jak takie uziemienie zrobić bo u mnie instalacja nie posiada oddzielnego przewodu PE tylko L i N.
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator na urlopie...
    Prawdopodobnie dzieje się tak przez brak uziemienia. W starych instalacjach zrobionych wg starych przepisów przewód ochronno neutralny powinien być doprowadzony do zacisku ochronnego a następnie do zacisku neutralnego. Czyli neutralny najpierw podłączasz do "boca" potem do zacisków gniazdka.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    A może jest to problem z pralką. Bo chyba nie powinno tak być, że kopie jak ją się tylko włączy do kontaktu nawet nie musi chodzić.

Zamontuje to gniazdko i zobaczę czy pomoże na razie dzięki za pomoc.
  • Poziom 22  
    Kupiłem nową pralkę i też kopała dopóki nie podłączyłem zera do bolca w gniazdku.
  • Poziom 14  
    _luki_ napisał:
    A może jest to problem z pralką. Bo chyba nie powinno tak być, że kopie jak ją się tylko włączy do kontaktu nawet nie musi chodzić.

Niekoniecznie. Filtr przeciwzakłóceniowy posiada kondensatory, które są połączone z obudową. Jeżeli obudowa nie ma połączenia z uziemieniem to utrzymuje się na niej pewne napięcie.
  • Specjalista elektryk
    aliali napisał:
    Filtr przeciwzakłóceniowy posiada kondensatory, które są połączone z obudową. Jeżeli obudowa nie ma połączenia z uziemieniem to utrzymuje się na niej pewne napięcie.

I to jest właściwa odpowiedź. Dokładnie powinno być na obudowie połowę napięcia sieci (125V), tyle że ze względu na dużą rezystancję (reaktancję) kondensatorów, wartość prądu jest stosunkowo niewielka, ale odczuwalna.
    Co do podłączenia przewodu ochronno neutralnego PEN, to w myśl zasady: najpierw chronimy a następnie zasilamy, trzeba go wpierw podłączyć do bolca, a następnie do zacisku prądowego.
  • Poziom 24  
    Uziemienie to troche mało, przydała by sie pożądna rożnicówka w obwodzie kuchni i łazienki ewentualnie połączenia wyrównawcze do tych urządzeń. No chyba ze chcesz sie pozbyć żony albo teściowej:D
  • Poziom 28  
    No ale jak nie ma różnicówki to nie ma, i jak nie ma instalacji 3-przewodowej to nic nie zrobimy. Niech kolega zrobi tak jak polecali inni czyli przewód neutralny podłączy do bolca, a następnie zmostkuje do gniazdka, powinno pomóc i już nie powinno kopać, a w razie przebicia czy zwarcia przewodu fazowego do obudowy wyskoczy bezpiecznik.