Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woda kopie jak chodzi pralka automatyczna

_luki_ 12 Jan 2008 18:38 6716 7
 • #1
  _luki_
  Level 10  
  Witam
  Mam pralkę, która znajduje się w kuchni obok zlewu. Kiedy pralka jest podłączona do sieci to woda w kranie nad zlewem kopie, gdy się dotyka wody i zlewu. Jak połączę kran ze zlewem (przewodem) wszystko ustaje. Jak się nie dotyka niczego innego poza wodą to nic nie czuć, chyba że podłoga jest mokra i się stoi na boso to wtedy też kopie. Pralka jest podłączona do gniazdka bez uziemienia, czy to może być przyczyna. Jeśli tak to jak takie uziemienie zrobić bo u mnie instalacja nie posiada oddzielnego przewodu PE tylko L i N.
 • #2
  Jasiek690
  Moderator on vacation ...
  Prawdopodobnie dzieje się tak przez brak uziemienia. W starych instalacjach zrobionych wg starych przepisów przewód ochronno neutralny powinien być doprowadzony do zacisku ochronnego a następnie do zacisku neutralnego. Czyli neutralny najpierw podłączasz do "boca" potem do zacisków gniazdka.
 • #3
  _luki_
  Level 10  
  A może jest to problem z pralką. Bo chyba nie powinno tak być, że kopie jak ją się tylko włączy do kontaktu nawet nie musi chodzić.

  Zamontuje to gniazdko i zobaczę czy pomoże na razie dzięki za pomoc.
 • #4
  arek.m
  Level 22  
  Kupiłem nową pralkę i też kopała dopóki nie podłączyłem zera do bolca w gniazdku.
 • #5
  aliali
  Level 14  
  _luki_ wrote:
  A może jest to problem z pralką. Bo chyba nie powinno tak być, że kopie jak ją się tylko włączy do kontaktu nawet nie musi chodzić.  Niekoniecznie. Filtr przeciwzakłóceniowy posiada kondensatory, które są połączone z obudową. Jeżeli obudowa nie ma połączenia z uziemieniem to utrzymuje się na niej pewne napięcie.
 • #6
  jarecki 86
  Electrician specialist
  aliali wrote:
  Filtr przeciwzakłóceniowy posiada kondensatory, które są połączone z obudową. Jeżeli obudowa nie ma połączenia z uziemieniem to utrzymuje się na niej pewne napięcie.


  I to jest właściwa odpowiedź. Dokładnie powinno być na obudowie połowę napięcia sieci (125V), tyle że ze względu na dużą rezystancję (reaktancję) kondensatorów, wartość prądu jest stosunkowo niewielka, ale odczuwalna.
  Co do podłączenia przewodu ochronno neutralnego PEN, to w myśl zasady: najpierw chronimy a następnie zasilamy, trzeba go wpierw podłączyć do bolca, a następnie do zacisku prądowego.
 • #7
  marcino2000
  Level 24  
  Uziemienie to troche mało, przydała by sie pożądna rożnicówka w obwodzie kuchni i łazienki ewentualnie połączenia wyrównawcze do tych urządzeń. No chyba ze chcesz sie pozbyć żony albo teściowej:D
 • #8
  patryk-84a
  Level 28  
  No ale jak nie ma różnicówki to nie ma, i jak nie ma instalacji 3-przewodowej to nic nie zrobimy. Niech kolega zrobi tak jak polecali inni czyli przewód neutralny podłączy do bolca, a następnie zmostkuje do gniazdka, powinno pomóc i już nie powinno kopać, a w razie przebicia czy zwarcia przewodu fazowego do obudowy wyskoczy bezpiecznik.