Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz-robot, odkurzacz samoczynny - opinie

Nix 12 Jan 2008 21:10 6761 7
 • #1
  Nix
  Level 21  
  Witam!

  Niestety jest bardzo mało wątków o odkurzaczach-robotach, ale intersuje mnie porównanie mozliwości drogich urządzeń, a raczej TECHNOLOGII SPRZĄTANIA ( np. typu Roomba itp. itd. za 2-3 tyś zł) i tanich odpowiedników np. typu Robotic RV10 (200-300zł) czy też jeszcze tańszych ( ok.100zł, np TC Tchibo).

  Czy prawdą jest że te najtańsze (Tchibo) w ogóle nie mają "ssania" a tylko szczotki, a droższe mają i funkcję ssania i szczotkowania ? Jedne i drugie mają pojemniki na kurz, więc interesuje mnie w jaki sposób sprząta Roomba a w jaki np. Tchibo. I czy takie coś jak Tchibo w ogóle sprząta? ( jeśli tak to jak dokładnie?) Na allegro ktoś te Tchibo kupuje więc może to odkurza?

  Poproszę użytkowników i znawców tematu o wypowiedzi.

  pzdr! Nix
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  r1obert
  Level 11  
  Mimo wszystkich nowości Roomby są najlepsze. Używałem kilku odkurzaczy, ale Roomba jest bezkonkurencyjna.
 • #3
  staś pytalski
  Level 38  
  r1obert wrote:
  Mimo wszystkich nowości Roomby są najlepsze. Używałem kilku odkurzaczy, ale Roomba jest bezkonkurencyjna.


  Schody i auto też Roombą odkurzasz ? Kolega zakładający temat pytał m.in. jak "ciągnie" odkurzacz, skoro masz go to pochwal się czymś więcej, bo w czym "jest najlepszy/bezkonkurencyjny". Miałeś coś innego, jak Roomba ? Takie pisanie, że "jest najlepszy" brzmi to jak tani slogan, a w dokonaniu wyboru napewno nie pomoże...

  Samsung w swoich Navibootach ma elektroszczotki. Samego ssania jako takiego nie ma. Szczotkę należy wyczyścić raz na jakiś czas, bo owija się w nią sierść czy włosy. Sam w sobie odkurzacz nie jest głośny. Na pewno sprawdzi Ci się on tam gdzie masz płytki czy panele. Przy długowłosych dywanach może być trudniej (zablokuje się lub nie wjedzie). Po wykładzinie też da radę. Jeżeli ma to być podstawowy odkurzacz, to sobie daruj, chyba że mieszkasz mieszkaniu z okrągłymi narożnikami ;) tam najwięcej zostaje. Sam Samsung w instrukcji napisał, że wszędzie nie wjedzie (pod łóżko/szafę) i nie wszędzie się sprawdzi. Z progami do pewnej wysokości/szerokości sobie radzi. Jak odwrócisz Naviboota, to ma naklejkę z Windows CE więc nie wiem co tam siedzi czy wspomaga działanie tego sprzętu. Przy niskim poziomie baterii wraca sam do bazy. Poczytaj o Samsungu:
  Link

  A co do moich przemyśleń na temat automatów, za 2000zł czy 3000zł hmm wynajął bym francuską pokojówkę, która by posprzątała klasycznym odkurzaczem...
 • #4
  r1obert
  Level 11  
  Aktualnie ceny Roomb to ok. 1500 zł oczywiście sprowadzonych ze Stanów. Używałem Samsunga i kilku chińskich wynalazków. przy czym trzeba pamiętać, że Roomba jest produkowana w Chinach. Nie używałem jej na schodach, jednakże bardzo dobrze odkurza dywany, nawet o wysokim włosiu. największą zaletą jest system odkurzania, w szczególności AeroVac.
 • #5
  Marcin1_Marcin1
  Level 2  
  A czy taki robot jest realną alternatywą dla zwykłego odkurzacza? Rozumiem, że jest przeznaczony do codziennego lekkiego sprzątania i z zapuszczoną podłogą sobie raczej nie poradzi. Ale chodzi mi o to czy przy ustawieniu go aby pracował codziennie jak jestem w pracy sprawi, że będę mógł sobie odpuścić gruntowne odkurzanie, która do tej pory zawsze robiłem w sobotę.
 • #6
  teskot
  Level 34  
  Miałem okazję naprawiać kilka takich odkurzaczy i oczywiście przy tej okazji nie mogłem sobie odmówić przetestowania ich po naprawie. Były to 2 Navibooty i 3 Roomby. Wnioski mam następujące.
  1. Na pewno taki odkurzacz nie zastąpi w 100% normalnego odkurzacza. O ile jednak będzie sprzątał codzienne zanieczyszczenia to rzadziej wystąpi potrzeba sprzątania po kątach.
  2. Z wykładzinami o krótkim włosiu radzą sobie nie najgorzej z uwagi na fakt, że wszystkie testowane przeze mnie odkurzacze miały szeroką elektroszczotkę, która wyczesywała zanieczyszczenia spomiędzy włókien.
  3. Była wśród testowanych odkurzaczy jedna Roomba, która nie miała funkcji zasysania. Sprzątała zdecydowanie gorzej od modeli, które taką funkcję posiadały. Ale na jednym naładowaniu działała znacznie dłużej.
  4. Na temat mechaniki Roomby nie mam niestety dobrego zdania. Wykonanie jak w chińskich zabawkach i rzeczywiście w każdym z naprawianych przeze mnie egzemplarzy jakaś część mechaniczna była uszkodzona.
  5. Algorytm sprzątania raczej podobny. Także pomiędzy Roombą, a Navibootem nie zauważyłem specjalnych różnic.
  Podsumowując odnoszę wrażenie, że wśród flagowych producentów nie ma co się doszukiwać super istotnych różnic. Nie mam natomiast żadnego doświadczenia z tanimi odpowiednikami. Decydując się na zakup takiego noname'a zwróciłbym w sklepie uwagę na funkcjonalność, jakość wykonania i dostępność części zamiennych takich jak akumulatory, szczotki, filtry.
 • #7
  r103
  Level 30  
  Zapomniałeś dopisać w jakim sklepie je sprzedajesz - a to już drugi wątek w którym piszesz nie na temat o tych dysonach - szef będzie zły...
 • #8
  Przemek2802
  Level 12  
  Mam Vilede VR302...fajna rzecz-tyle paprochów co wyszczotkował z dywanów to szok. Im mniej zakamarków i przedmiotów w pomieszczeniu tym lepiej-bo wiadomo gdzieś wjedzie i się odbija. Zwykłym odkurzaczem trzeba raz za czas poprawiać zakamarki i...odkurzyć Vilede :) Rzecz godna polecenia-niekoniecznie ten producent- a wydawać 2-3 tysiące za takie coś to jakieś nieporozumienie.