Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips DCC900 - teraz nie kręci silnikiem od capstana

12 Sty 2008 21:29 1085 1
  • Spec od car audio
    Kiedyś już ten DCC gościł na forum. Wtedy miałem problem z mechanizmem ładowania kasety. Dzisiaj uparłem się, że poprawię to i udało mi się dorobić brakujący fragment części (płoza z zaczepem do sprężyny). Było już tak fajne ale po godzinie grania nagle zatrzymał się i wyświelił ERROR. Okazało się, że nie kręci silnikiem od rolek (capstan) - sprawdziłem gdzie to idzie (już wiem jak szybko rozebrać i złożyć tego decka), jednak nic nie mogę stwierdzić odnośnie uszkodzenia. Wiem tylko, że coś robi problem w samym zasilaniu tego silnika - bo czasem na chwilę jest ok ale po 2-3 sekundach zwalnia i znowu ERROR. Sprawdzałem napięcia i zarówno na SPD+ i SPD- mam w miarę sztywne +14V - na tyle sztywne, że nawet żarówką świeci. Brak mi masy ale sterowany jest chyba tylko +. Może ktoś walczył z czymś podobnym - szkoda byłoby zrobić kasację bo już nawet ładnie grał.
  • Spec od car audio
    Dzisiaj rozebrałem kolejny raz i sprawdziłem co jest w gałęzi sterowania minusem tego silnika. Okazuje się, że siedzi tam po drodze tranzystor NPN (nie mam notatek pod ręką więc nie podam teraz oznaczenia). Podmieniłem go na inny - efekt nic to nie dało. Ponieważ to złącze opisane jest od góry SPD- na tym pinie a od dołu GND to podałem sztywno masę (wtedy chociaż wiem czy silnik chodzi). I okazuje się, że silnik pracuje ale co wydało mi się dziwniejsze to po zdjęciu tej masy deck znowu zaczął funkcjonować poprawnie. I tak działał kilka minut po czym znowu płynny zanik masy i ERROR. Znowu podana masa na chwilę i znowu działa. Naprawdę dziwne to urządzenie i brak mi pomysłów. Wszystko wskazuje na to, że zmontowany na tych samych gratach Technics RS-DC10 miał to zrobione na sztywno i ten silnik pracował cały czas po załączeniu zasilania.