Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Swietlowki kompaktowe

brofran 19 Gru 2003 17:43 4755 10
  • #1 19 Gru 2003 17:43
    brofran
    Poziom 37  

Na opakowaniu takiej swietlowki pisze aby nie chwytac jej za szklo.
    Dlaczego?
    A jak mam ja dokrecic , kiedy klosz jest gleboki i waski?

0 10
  • #2 19 Gru 2003 18:01
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Rurki świetlówki są delikatne i dosyć słabo przymocowane do obudowy.
    I napis jest dla bałwanów którzy myślą że jest to tak mocne jak zwykła żarówka, delikatnie możesz wkręcić.
    Chyba że mówisz o żarówce halogenowej to całkiem inna bajka.

0
  • #3 19 Gru 2003 18:43
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

ja też słyszałem że jesli utłuscimy rurki to lampa zdechnie o wiele szybciej- tak mi mówili w sklepie, a osobiscie to nie wiem co o tym myśleć. Przecierz taka kompaktówka ni enagrzewa sie tak jak halogen

0
  • #4 19 Gru 2003 19:10
    ACULA
    Poziom 34  

zależy od producenta. Kiedyś wkręcałem i usłyszałem małe chrupnięcie, od tego czasu wiem; że nie wolno chwytać za szkło ;)
    wszsytko zależy od budowy świetlówki, jeśli rurki są dobrze zamocowane można śmiało kręcić za nie, ale niestety w większości to już w sklepie ledwo się trzyma, a co dopiero w ręku prawdziwego elektronika ;)

co do tłuszczu to zwykłe kilkadziesiąt lat były zakładane wszystkimi rodzajami rąk i substancji na nich więc nie widzę w tym szczególnego przeciwskazania ;)

0
  • #5 20 Gru 2003 17:30
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

często takie lampy kupuje, i z tego co widze na pudełku to przekreślony jest obrazek z paluchami na "bańce". Nie przekreślony jest obrazek z pacami i bańką osłonietą tektórką, która znajduje sie w pudełku...

i co wy na to, bo ja jak na lato :D

0
  • #6 20 Gru 2003 19:23
    mmgryc
    Poziom 22  

A więc najlepiej jest założyć świetlówkę do oprawy w kartoniku (koniecznie oryginalnym) i delektować się kartonowym odcieniem światła ;)

0
  • #7 20 Gru 2003 20:06
    brofran
    Poziom 37  

:evil:
    W miare ostroznie i przez szmatke wkrecalem te swietlowke do oprawki.
    Zapalila sie a jakze i swiecila pieknie...przez 1/2 dnia.
    Dzis wieczorem wlaczam pstryczek i klops-ciemno-pokoj oswietla mi tylko monitor.
    Czy te kompakty sa takie felerne?
    Pisze na nim 60000 h zywotnosci ,20 W,firma POLUX,zakupiona w hipermarkecie. A jak wam sie sprawuja?

0
  • #8 20 Gru 2003 20:06
    Telex
    Poziom 26  

Osobiście sprzedaję świetlówki kompaktowe marki Philips i Piła (wcześniej handlowałem Tungsram'em i GE-Lighting - dobre były). Co do dotykania rurek szklanych to dotyczy to tylko wkręcania. Podczas wkręcania należy jak najdelikatniej wkręcać świetlówkę. Pomiędzy rurakami są łączeniówki, które są bardzo delikatne i najczęściej pękają. Co do żywotności lamp to raczej bym się nie zgodził, że wpływa to negatywnie. Zywotność jest uzależniona od konstrukcji lamp i samych jażników oraz oczywiście od elektronicznego dławika-zapłonnika. Kiedyś to stosowano układy specjalizowane do zasilania świetlówek a teraz tylko dwa tranzystorki pracujące w układzie generatora i po wszytkim - Kicha - chinczycy już tak dawno robią. Co innego jest w układach wysokoczęstotliwościowych do biur - tam obowiązkowo siedzą już scalaki IR..

Cóż, komercja przede wszystkim - jakość idzie w przeszłość. I jak tu tłumaczyć klientom, iż Philips jest dobrą marką.

0
  • #9 21 Gru 2003 14:50
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Skrócenie żywotności przez dptykanie palcami dotyczy lamp i żarówek wkonanych ze szkła kwarcowego.To rzeczywiście negatywnie wpływa na ich trwałość,także cżęste włączanie oraz niewłaściwe napięcie.

0
  • #10 22 Gru 2003 00:58
    wowka
    Poziom 28  

A dlaczego nie mozna dotykac palcami zarowek halogenowych ??? przeciez to tylko szklo.

0
  • #11 22 Gru 2003 02:55
    radocha
    Poziom 28  

:arrow: Wowka, bo w halogenie mała powierzchnia a duża grugość ścianek szkła, duża gęstość energii do przepuszczenia, szkło kwarcowe ma niższy wsp. absorbcji dla promieniowania elektromagnetycznego w zakresie światła widzialnego-i nie tylko w tym zakresie. Zwykłe szkło za bardzo by się nagrzało , podobnie jak zanieczyszczenia na kwarcu- np. tłuszcz z paluchów albo inne smarki-promieniowanie podczerwone na nich się odkłada i gwałtowny lokalny wzrost tempwratury. Szkło to ciało amorficzne, nie stałe, bez siatki krystalicznej, a lepkość zbyt wielka na skuteczną konwekcję więc skutki oczywiste

0