Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad 755CSE, BIOS i bateria

13 Sty 2008 21:08 1517 5
  • Poziom 28  
    Witam
    Tym razem stara sprawa i na pozór łatwa.
    Otóż mam takiego ThinkPada 755. Ma on BIOSa w wersji 1.00. Chodzi mi o aktualizacje do najnowszej (1.44). Mam dyskietkę z aktualizacją, ale ta chce naładowanej baterii. Bateria jest po 11 latach użytkowania, więc nie nadaje się zbytnio do ładowania.
    Chodzi mi o obejście tego wymagania.
    Sprawa na pozór błaha, w Internecie jest pełno rozwiazań. A to dwa pliki z BIOSem przemianować (tyle, że na mojej dyskietce jest jeden), A to odpalić phlash.exe (ale ja na dyskietce tego pliku nie mam!) czy dać parametr prograowi FLASH2 (patrz poprzednia porada).
    Mam na flopie następujące pliki:

CONFIG.SYS
    COMMAND.COM
    USERINT.EXE {to wyglada na GUI ukazywane na starcie}
    UTILINFO.EXE {to odczytuje Readme}
    UPDTFLSH.EXE {to wygląda na właściwy aktualizator, ale nie idzie tego odpalić - restartuje w kółko komputer}
    $0017000.FL1 {to właściwy BIOS}

Miałem juz taki problem z 9-letnim mało używanym TP850, ale ten naładował sie dostatecznie po tygodniu pod prądem.

Drodzy sprzedawcy baterii z poradą o kupienie - jak aktualizuję BIOSa to ja sie zawsze posilam UPSem! I wybieram porę, w której sąsiad akurat nie bawi się elektronarzędziami.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Usuń z dyskietki kolejno Userinit i Utilinfo i sprawdź bez tych plików.
  • Poziom 28  
    Wyświetla komunikat w rodzaju "damaged resource disk".
    Przeglądałem Config.sys ale tam nie ma nic ciekawego - ustawiane są tylko STACKS i BUFFERS.
    Dyskietka nie rusza bez tych plików.
    Uruchomienie programu UPDTFLSH.EXE z wiersza poleceń wyświetla monit o tym, by zrestartować sprzęt z dyskietką do flashowania w napędzie.
  • Poziom 28  
    Ciekawe, ale nie jestem całkowicie pewien, że PHlash będzie się nadawał do tego laptopa (posiada on stary BIOS z 1995 roku). Przede wszystkim, jeżeli (jak ten ze strony Asusa) ma plik konfiguracyjny dla płyty Intel 82430TX. W nowszych ThinkPadach jeden z plików nowego BIOSu służył właśnie jako plik konfiguracyjny dla Phlasha.
    Z podobnego okresu (może nieco nowszy) był TP 850 i w nim pamiętam, że jego "flaszer" był zupełnie niestandardowy.
  • Poziom 28  
    Już po problemie - udało mi się napompować baterię. I działa całkiem nieźle, nie wiem jak udało mi się ją naładować, ale starczyło na flashowanie BIOSu.