Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łuparka do drewna kominkowego i kotłów CO

adchok 18 Jan 2009 13:04 266493 164
    Mr_T_
    Level 15  
    Ja myślałem o wykorzystaniu 2 bębnów hamulcowych od jakiegoś stara jako koła zamachowe, ale nie wiem jaka jest tam ta przekładnia... widać na pierwszym filmie, że są tam jakieś dwie małe zębatki, ale jak jest wykonany napęd...
    Pewnie to działa jak jakaś skrzynia biegów, raz w jedną raz w drugą stronę załącza napęd na ten element pchający.
  • TermopastyTermopasty
    Galareta
    Level 22  
    Hmm koszt mojej maszyny to jakieś 20zł:] Resztę miałem kolega utoczył w zamian za nóż do tokarki;) Bez żadnych przekładni:) Ursus C-330 ma 22kW mocy a przełożenie wewnątrz jest około 1:3 :D Na małych obrotach pewno mniej ale nie słychać zbytnio aby go dusiło a skok gwintu jest około 7mm rozłupanie klocka to jakieś 3s bynajmniej nie da się za ten czas następnego podnieść z ziemi.
    Mr_T_
    Level 15  
    Kolego Galareta... no super.... ale jak to teraz będzie się miało do maszyny wolno stojącej nie podłączonej do niczego i o wymiarach raczej kompaktowych w porównaniu z ciągnikiem.

W sumie ja za swoją zapłaciłem tylko za łożyska do obsadzenia wału (44zł) i za... prąd zużyty do spawania :) Resztę części już miałem.
    bart55i11
    Level 12  
    do Mr_T_ dokładnie to nie wiem ale pewnie działa jak skrzynia biegów coś na tej zasadzie tylko jak od stara to będzie strasznie ciężkie
    Mr_T_
    Level 15  
    Ale tu musi działać metoda zachowania pędu, dlatego właśnie myślałem o takich elementach. Do tego zębatka i prowadnica od bram wjazdowych :)
    bart55i11
    Level 12  
    kto próbuje ten nie błądzi trzeba najpierw metodą prób i błędów
    a poważnie to może lepiej by było przetłumaczyć na nasze tą angielską stronę z tą maszyną i dopiero zastanowić się które elementy z jakich podzespołów wykonać

Dodano po 5 [minuty]:

przetłumaczyłem to w jednym z słowników on-line trochę bez sensu to wyszło ale gdyby tak sklecić to sensownie to coś z tego powstanie oto tłumaczenie:
    Po (po tym, jak) możność (siła; dostarczać energii elektrycznej) jest włączany (albo (każdy) gaz (gazowy) albo elektryczny ), *kinetic* energia jest przechowywana (przygotowany na zapas) w dwóch obracający (rozważający) *flywheels*. Te *flywheels* sztywnie są zapewniane do jedżą części *pinion* mechanizm. Z powodu *flywheel* ciężar (waga; obciążać) i *RPM*, będący (istnienie) podniósł się (umieścił; umieszczony) na niesieni& piłki (kula) i zapewniany do struktury, *pinion* mechanizm ma olbrzymia zaleta możności (siła).

Żeby przekazywać (nadawać) możność (siła) od *pinion* mechanizm kloc, mechanizm drabiny (zniszczenie) jest zaangażowany przez *cam-lock* metoda (wyżej ). mechanizm drabiny (zniszczenie), teraz całkowicie zaangażował (zaangażowany) i zamknął (zamknięty) w *pinion* mechanizm, przesuwa poza z 12 do 24 tony mocy. Przy końcu pełnego 24 " uderzenie, drabina (zniszczenie) będący skoczyć (wiosna; wiosenny) załadował (załadowany) skierowany do góry (do góry) i do tyłu rozłącza *cam* zamek (zamykać) i natychmiast powrót (obrót; zwraca; wraca) początek (start) umieszczać (pozycja; stanowisko). Dla bezpieczeństwa, PIERWSZORZĘDNE ROZBICIE (SZCZELINA) ® jest półautomatyczna maszyna. Te środki każdy cykl (rower) musi jest ręcznie uaktywniał, ale po (po tym, jak) *activation* będzie skończyć pełny cykl (rower). drabina (zniszczenie), jednak, w każdej chwili może być zwracany przez pukanie na dół na działaniu (operowanie) uchwytu. *flywheel* będzie zatrzymywać na przeładunku. Kilka ciosy mogą być wyrabiane przejażdżka przez wszelki typ drewnianego ziarna. *Flywheel* czas odzyskania jest okolo 1/2 drugi (sekunda; po drugie; popierać). Jeżeli wy kiedyś użyliście drabinę (zniszczenie) typowy ścisk (prasa) wału albo *swung* ciężki *maul*, wy łatwo możecie widzieć dlaczego PIERWSZORZĘDNE ROZBICIE (SZCZELINA) ® podstawa pracuje tak (więc) dobrze.
    Mr_T_
    Level 15  
    Zasadę działania rozumiem. Jest tylko napisane, że przełożenie odbywa się przez przekładnię zębatą i inicjuje się to mechanizmem spustu. Tam nie ma mowy o wykonaniu tego. Wiem ze koła ważą 75 i 100 funtów to chyba około 34 i 45kg w zależności od wykonania (tzn który model).
    Nie mam pomysłu jak ten mechanizm spustu wykonać i jak przenieść napęd tzn przez jaką przekładnię, zęby zęby się nie rozleciały. Myślałem o zastosowaniu części od bram wjazdowych... :)
    Galareta
    Level 22  
    A zastanawiał się ktoś nad silnikiem z malucha? i jego skrzynia sprzęgłem itd? To jest wydatek rzędu 50zł:]

Dodano po 14 [minuty]:

Co do WOM w ciągniku UWAGA MA ON LEWE OBROTY :!:
  • TermopastyTermopasty
    Mr_T_
    Level 15  
    To miało być w miarę małe urządzenie a nie jakiś olbrzym zbudowany na podstawie silnika od auta.

Fakt, że dobry pomysł z takim silnikiem bo faktycznie za grosze idzie go dostać.

Ja chciałbym docelowo zrobić taką łuparkę, o jakiej w tej chwili rozmawiamy.
    Kons18
    Level 12  
    Witam.Może odświeżę troche temat,ponieważ mnie zaciekawił.Posiadam kilka silników w domu,jednak większość z nich jest na stare 220 V,z czego jeden ma 1,1 kW mocy.Nie wiem czy to wystarczy.Znalazłem też jeden na 380 V o mocy 1,5 kW.Próbował ktos skonstruować tę maszyne na takich silnikach?Czy nie będą za słabe?Bo wydaje mi się że optymalne(moc/koszty) byłby 2-3 kW.
    Mr_T_
    Level 15  
    Ja się namęczyłem z robieniem maszyny, Kombinowałem jak tylko mogłem. Tego roku miałem takie drzewo, że każdy klocek zamiast ciąć na plasterki 40cm jak zawsze, musiałem jeszcze raz ciąć na pół bo było zbyt twarde na rąbanie. Łuparka z silnikiem 4kW padała. Używałem mojej młotosiekiery (coś jakby przerobiony młot z 10kg) i to grzęzło, musiało jeszcze być dobijane młotem 10kg.

Zależy niestety od drzewa wszystko. Jak będziesz miał miękkie i świeże drzewo to chyba powinno iść ok. Ja miałem duuużą akacje.
    .:Proxy:.
    Level 13  
    Trochę jestem zaskoczony :D Nie spodziewałem się, ze ludzie wymyślą tyle ciekawych sposobów na "rozdrabnianie" drzewa :)

Uważam, że sposób prasy, czyli tłok i ostrze, klin rozdrabniający jest najlepszym sposobem, bo do samego końca ma ta kontrolę... W każdej chwili można cofnąć tłok. W zaprezentowanej tutaj konstrukcji można tylko szybko wyłączyć, jeśli w ogóle wył. bezpieczeństwa będzie blisko....
    Do prasy hydraulicznej można wsadzić kilka klocuszków i jeden za drugim poleca pod ostrze:) szybciej i więcej w mniejszym czasie ;)

Takie urządzenia są dobre dla osób starszych, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą pracować w normalny sposób.
    Ja każdej zimy muszę wykonywać ta prace i bardzo ja lubię, a naprawdę mam górę drzewa która muszę porąbać i ułożyć przed zimą :) Jeśli ktoś potrafi używać siekiery, czyli wie gdzie należy uderzyć (bo każdy rodzaj drzewa łupie się inaczej) to praca jest banalnie prosta, lekka i szybka a przy tym zdrowa - bo ruch to samo zdrowie :) Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to moim zdaniem jest większe niż stosowanie maszyn:)
    Poza tym, do takich urządzeń musi być silnik o sporej mocy, niekoniecznie obrotach, lub stosowanie przekładni co komplikuje budowę urządzenia... Jak wiadomo silnik zużywa energie, a to moim zdaniem rozrzutność jeśli jest się zdrowym człowiekiem, a wybiera się maszynę do tak absurdalnych czynności ;)
    Pozdrawiam wszystkich ;)
    kortyleski
    Level 42  
    Ano za kolegą powyżej.
    Skusiłem się w zeszłym roku na łuparkę z marketu za 1700 zł. Dumny ( pomny jeszcze rok wstecz rąbania siekierą) przywiozłem ustrojstwo do domu, przedłużacz, kloce i totalna porażka. Tak jak na filmiku z pierwszej strony, prędkość łupania taka że jakbym chciał cztery klocki do kominka to ujdzie ale jak na placu leży 5m^3 drzewa do połupania to by mi ze dwa tygodnie od rana do wieczora zajęło. O kosztach prądu nie wspomnę - 3 kW silnika.

Łuparkę sprzedałem sąsiadowi, kupiłem 2,5 kg łupak ręczny z polskiej "kuźni" i w dwa dni drewno rozprawiczyłem. Bez prądu, tylko później browarek smakuje jak najlepszy nektar :)
    Mr_T_
    Level 15  
    To fakt... Prawdę mówicie co do tego.
    Ja jeszcze daję rade z tym rąbaniem.
    Chciałem sobie ułatwić tym życie, spędziłem sporo czasu w garażu spawając to a efekt.... kilka razy szybciej pójdzie samą siekierą. Oczywiście odpowiednia "siekiera" i do dzieła. Teraz już nie pracuję nad łuparką, a tylko nad poprawieniem młotosiekiery:)
    YureQ
    Level 17  
    Trochę się doczepie.
    Zacząłem robić łuparkę hydrauliczną.
    Nie wiem jak dobrać niezbędne urządzenia do hydrauliki.
    Mam trochę zabawek z Ponaru Wadowice, wymontowanych z złomowanej jakiejś maszyny ( co to ludzie nie wyrzucają ;) ) :
    1 - rozdzielacz WMM5 H12 szt 2, czy taki rozdzielacz wystarczy, czy dać ten większy,
    2 - rozdzielacz WMM10 szt1, tu mi brakuje podstawy (kupię)
    3 - zawór przelewowy BDA 6P13
    4 - 2 drogowy regulator przepływu 2FRM5-32 szt2
    5 - 3W MD5 - nie wiem co to(wygląda na jakąś krańcówkę)
    6 - pompa zębata mała od jakiegoś traktora rosyjskiego typ НШ 10В - 3
    7 - pompa zębata duża j.w. typ НШ 32У - 2, 14 MPa, 56l/min
    8 - duży siłownik - typ nieznany.
    Może mi ktoś powiedzieć co z tego będę potrzebował, czego brakuje oraz może podrzucił jakiś schemat tego połączenia ?
    Czy jakiś zawór zwrotny jest potrzebny?
    Przewody dorobię jak będę wiedział gdzie co podłączyć.
    alan78
    Level 12  
    Jestem w trakcie wykonywania łuparki stożkowej. Czy ma ktos rysunek z ewentualnymi wymiarami stożka ?
    Jak dobrac srednice stożka do mocy silnika ?
    Z tego co do tej pory zdążylem sie zorientować najbardziej optymalne obroty stożka powinny byc w granicach 1000 obr/min. Wolniej tez bedzie dzialac, ale po co tyle czekac...
    Zatem jaka moc silnika do srednicy stozka ? ( czy 2,2 KW do srednicy 80 mm wystarczy ? )
    TrempeS
    Level 11  
    Takze planuje zrobic luparke stozkowa, gdzie element lupiacy montujemy na silnik
    Z tego co sie dowiedzialem silnik powinien miec okolo 900obrotow/minute
    Oraz moc minimum 5,5kW

Mozna takze zrobic cos takiego na przekladni z paskiem klinowym
    Wtedy jesli silnik ma wysokie obroty moze byc slabszy

Aha, jesli dowiesz sie czegos nowego to pisz :)
    alan78
    Level 12  
    Jade do tokarza zamowic stozek, bede chcial go utwardzic na powierzchni. Efekty opisze.
    Mam silnik 5,5 KW, wydaje sie byc odpowiedni, jedyny minus to jego waga. Jakikolwiek transport tego silnika bedzie za kazdym razem niezbyt wygodny
    ( ok. 80kg ). Stad moje pytanie o mozliwosc mniejszego i ewentualne zastosowanie wałka na lozyskach i przekladni na paskach klinowych. Wszystko jest na etapie analizy narazie
    TrempeS
    Level 11  
    Wszystko wskazuje ze zastosuje silnik o obrotach ok 1440 /min i mocy 4kW
    Zredukuje na kole pasowym do ok 900 obrotow co da moc ok 6kW
    Powinno smigac.
    Dam znac jak uruchomie maszyne
    alan78
    Level 12  
    Czy ktos sie orientuje jaka jest zywotnosc takiego stożka ? Czy ten element sie jakos tępi, zużywa ?
    Widze na allegro ze niektore oferty sa z wymiennym grotem, ale czy aby warto az tak komplikowac sprawe i bawic sie w wymiane koncowki stozka ?
    TrempeS
    Level 11  
    Wymienna koncowka to koszt ok 40 zl
    Jesli stozek jest z jednego elementu i zostanie zahartowany, wtedy koniec lubi sie ulamac, dlatego wymyslono wymienne koncowki
    Ale jesli nie jest hartowany, ale wykonany z dobrej stali posluzy dlugo
    elsat1
    Level 13  
    Jestem w trakcie budowy solidnej łuparki do drewna, napęd spalinowy, możliwość przemieszczania w terenie jeśli posiadamy hak holowniczy. Wyślę zdjęcia z budowy tej maszynki krok po kroku. Teraz zamieszczam rysunek.
    Nie ustawiłem kolejności zdjęć, nie wiem jak to zrobić ?
    elsat1
    Level 13  
    Zamieszczam zdjęcia z budowy łuparki do drewna, pompa 56l/min, silnik spalinowy o mocy 5 KM, rozdzielacz P40 dwukierunkowy, zbiornik oleju hydraulicznego (naczynie wyrównawcze 10 l do CO. Konstrukcja mobilna, brakuje mi jeszcze filtrów (powrotu i ssawny). Filtry hydrauliczne są drogie, myślę jak wykombinować amatorsko (filtry muszą być , nie można też pomijać filtru wlewu oleju z odpowietrznikiem, który można wykonać samemu!).
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Co to za silnik napędzający? Ile taki spala na roboczogodzinę?
    Filtr oleju można zaadaptować samochodowy. Wytoczyć kołnierz, wytoczyć śrubę M20x1,5 wlot wylot pospawać i za dwadzieścia parę zł filtr gotowy.
    elsat1
    Level 13  
    ma3-4ysz wrote:
    Co to za silnik napędzający? Ile taki spala na roboczogodzinę?
    Filtr oleju można zaadaptować samochodowy. Wytoczyć kołnierz, wytoczyć śrubę M20x1,5 wlot wylot pospawać i za dwadzieścia parę zł filtr gotowy.

O silniku wiem tylko tyle, że ma moc 5 KM (benzyna), jeszcze nie odpalany, cena 500 zł.
    Odnośnie filtra, to proszę jak możesz wyślij jakiś rysunek poglądowy jak to zrobić.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Quote:
    cena 500 zł.

Gdzie można takie coś kupić? Czy to paczka z Hameryki?

Quote:
    Odnośnie filtra, to proszę jak możesz wyślij jakiś rysunek poglądowy jak to zrobić.

Zrobić taki kołnierz, do którego przykręcisz filtr. Musi wyglądać podobnie jak w bloku przeciętnego silnika samochodowego z "dawniejszych" czasów i spełniać te samą funkcję. Zaglądnij pod maskę samochodu.
    Tu http://www.filtron.pl/pl/index.php?idp=62 jest opis działania filtru puszkowego oleju silnikowego. Pod zdjęciem klikasz na "2" i jest animacja. Zewnętrznymi otworami olej wpływa do filtru a wewnętrznym kanałem w śrubie wypływa. Resztę robisz na tokareczce...
    W tym temacie m.inn. widać jak wygląda gniazdo filtru oleju http://www.924.pl/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=668
    elsat1
    Level 13  
    elsat1
    Level 13  
    Wystąpił problem z uruchomieniem silnika sprzęgniętego z pompą (sprzęgło kłowe).
    Silnik nie da się uruchomić, należy zastosować sprzęgło odśrodkowe co pozwoli odciążyć silnik przy uruchomieniu. Pompa hydrauliczna 56 l/min jest nie odpowiednia (za duża wydajność). Zastosuję sprzęgło odśrodkowe i wymienię pompę na 10l/min.
    Powinno być dobrze.
    Arkadius3
    Level 16  
    świetna konstrukcja. Latem mój sąsiad też coś podobnego wymodził tylko że na silnik elektryczny i wąskie. Kolejny projekt, który każe pobudzić moje szare komórki tej zimy przy wolnych chwilach w garażu.

Więc prasa, łuparka i zgrzewarka.
    elsat1
    Level 13  
    Arkadius3 wrote:

Więc prasa, łuparka i zgrzewarka.

Można by połączyć i zaaplikować dwie funkcje łuparka + prasa :D
    Trzeba tylko zmodyfikować konstrukcję (przystawkę do łuparki) i mamy dwie maszyny w jednej :D
    Jak masz pomysł to do roboty, podziel się tym co wymyślisz.