Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini elektrownia wiatrowa

06 Sty 2008 21:55 56330 44
  • Poziom 10  
    Witam, iteresuje się tematem elektrowni wiatrowych od jakiegoś czasu. Znajduję opisy budowy "małych - przydomowych" elektrowni wiatrowych, niestety nie posiadam miejsca żeby zrobić duży wiatrak. Pomyślałem sobie że fajniebyłoby zrobić tak wiatrak ok 50 cm wielkości i umiescić go na balkonie gdzie wiatry mam naprawde silne. Czy jest to możliwe? Wymyśliłem sobie że zrobię wiatrak (nie wiem jak i z czego) a jako urządzenie wytwarzające prąd użyję dynamo rowerowe. Chciałbym za pomocą tego ladować baterie AA. czy jest to możliwe? może gdzieś widzieliście plany czegoś takiego? Może jakieś inne sposoby żeby w domu "na kolanie" zrobić taką elektrowienkę?
  • Poziom 42  
    Silnik z CD-ROMa jako alternator...
  • Poziom 10  
    Chyba posiadam taki silniczek, napewno posiadam 2 wentylatory od kart graficnych (moga być?).

Czyli jak wezme wiatrak połączę z silniczkiem a na końcu tego będzie żaróweczka lub dioda to się zaświeci? I czy energia z czegoś takiego wystarczy do naładowania 1 akumulatorka AA?
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich jestem tu nowy
    Witam mam pomysł lecz nie mogę znaleźć wsparcia w jego realizacji (szukam planów)Interesuje mnie zbudowanie mini elektrowni wiatrowej na potrzeby oświetlenia dróżki na działce tj.chciał bym postawić mały wiatrak z siłownią na bazie alternatora samochodowego który będzie ładował akumulator i z którego zasilę lampki przy dróżce w których źródłem światła sa diody led.I tu zaczyna sie kłopot szukałem w necie jakiś materiałów i opisów niestety nic nie znalazłem może ktoś posiada jakieś plany rysunki na wykonanie tak owej mini elektrowni.
    Bardzo proszę o opinie i pomysły
  • Poziom 42  
    Znaczy że albo kiepsko szukałeś albo masz inny net jak ja... Na elektrodzie jest temat na kilkadziesiąt stron o siłowniach wiatrowych...
    eby dać ci do myślenia powiem że wiatrak o mocy dostosowanej do 500 W alternatora to kilka metrów średnicy.... Nie wiem jaki u Ciebie jest średni wiatr, jakie minimum i max - od tego zależy konstrukcja turbiny i regulatora obrotów i wiele innych problemów. Nie lepiej ogniwa słoneczne?
  • Poziom 10  
    Dzięki Koledzy
    Pewnie kiepsko szukałem
    Ale widzę że pomysł z Alternatorem nie jest dobry hmm myślałem że to będzie proste rozwiązanie i przy okazji efetowne.Myślałem nad ogniwami słonecznymi nawet dostałem od brata takie lampki zasilane ogniwami słonecznymi ale coś kiepsko działają.A jak by tak wymontować te ogniwa i zrobić z nich jedno więkrze do magazynowania użyć jakiś akumulator hmmm może to będzie rozwiązanie
    Tak czy inaczej dzięki za otwarcie mi oczu Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Dobry panel słoneczny załatwi sprawę, ale te chińskich niby lampek nie są do końca dobre - nie ta cena. Niestety podałeś bardzo mało danych... Najpierw policz zapotrzebowanie na energię, pomyśl jaki akumulator - pojemność, napięcie, wtedy dobierzemy panel lub prądnicę do wiatrowni
  • Poziom 10  
    Dzięki Tak zrobię najpierw policzę sprawdzę itp
    Przepraszam za głupie pytania ale stawiam pierwsze kroki w tym temacie i nie bardzo wiem od czego zacząć.Po prostu wpadł mi jakiś pomysł do głowy i za czołem szukać informacji.Prawdę mówiąc podoba mi się myśl posiadania własnego wiatraka myślałem że wypełni działkę i przy okazji będzie miał jakieś zastosowanie.A może zamiast Alternatora można by było wykorzystać coś innego jakiś silnik 12 lub 24 V pewnie można by było wtedy zmniejszyć rozmiary wiatraka (śmigieł)
    A może ktoś ma jakieś plany rysunki lub jakieś materiały na temat budowy takiej mini elektrowni wiatrowej Coś w stylu elektrowni na jacht ładującej akumulatory i zasilającej elektronikę pokładową
  • Poziom 42  
    ZAPOTZREBOWANIE NA MOC!!!!
    Od tego zależy co będzie generowało prąd i jakie będą wymiary i konstrukcja śmigła
  • Poziom 10  
    Czesc wszystkim
    wlasnie mnie takze interesuje wyzej opisane rozwiazanie taka konstrukcja do 1m srednicy i wytwarzania ok 6V i ok 3W czy istnieja schematy lub instrukcje do zbudowania czegos takiego? A jesli nie to czy ktos moze sie na tym zna i robil moze cos podobnego? Jesli tak to bardzo prosze o pomoc

Pozdrawiam Michal
  • Poziom 10  
    Dzięki
    Więc musze jakoś policzyć to zapotrzebowanie hmmm nie bardzo wiem jak chciał bym wykorzystać diody świecące te które są w lampkach które dostałem nie wiem jak sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie takiej diody wiem że w takiej lampce jest układ solarny zasilający (ładujący akumulatorek AAA 1.5V 600mAh no i jest tam jakiś mały układzik na płytce. Może ktoś wie jakie zapotrzebowanie na energie ma taka dioda no i mam tych lampek 20 szt i tyle chciał bym zasilić
  • Poziom 42  
    Ten układzik to wyłącznik zmierzchowy, ew układ podnoszący napięcie. Ty potrzebujesz około 2,2V i 20mA na jedną diodę/lampkę, To daje moc około 0,05W x 20 Lamp to jest 1 W mocy dla samych led. Zakładając 12V zasilania i po 5 diod w szeregu potrzebyjesz rezystora 47 ohm. Teraz energia potrzebna do świecenia - lampki świecą około 10 godzin - noc, średnia z całego roku. Maksymalny czas świecenia to koło 12 godzin - zima.Potrzebujesz więc 12Wh energii z aku. 12Wh podzielmy przez 12V napięcia - to daje pojemność aku 1Ah. Ponieważ aku nie rozładuje się do zera, na mrozie jego pojemność spada - dajmy na zapas 2Ah. Dopuszczamy że będzie bezwietrzny dzień i aku się nie doładuje - znowu zapas - nasz akumulator ma już 4Ah. I taki niech zostanie.
    Teraz prądnica - Potrzebujemy 4 Ah x 12V więc 48Wh. Zakładając że prądnica będzie efektywnie pracowała 30%doby - więc około 7h - obliczamy moc prądnicy - 48Wh / 7h = 6,85W. Dla pewności 10W.
    Wiemy więc że turbina musi zapewnić Moc około 20-25W - nasze 10W energii elektrycznej plus sprawność prądnicy i straty na przekładni. Do tego musi zapewnić prawidłowe obroty, aby przy wietrze w twojej okolicy prądnica przez 30% doby ładowała.
    Uff, dalsza część wykładu następnym razem jeśli się jeszcze nie zniechęciłeś...
  • Poziom 10  
    Ja szukam od dłuższego czasu schematów - generalnie to jest to chyba możliwe ale czekam aż ktoś zapoda jakieś schematy bo nie mam czasu sam szukać.
  • Poziom 42  
    A my nie mamy czasu szukać za ciebie, leniu.
  • Poziom 10  
    Nie jeszcze nie wręcz przeciwnie coraz bardziej mnie to interesuje?
    Widzę że mam do czynienia z kimś konkretnym
    Bardzo proszę o więcej chętnie przeczytam
    Jeśli będę mógł też w czymś pomogę
    Na pewno chce zrobić to cosik "Elektrownie" i jeśli mogę liczyć na Twoja pomoc będę bardzo wdzięczny. Niestety żaden ze mnie elektronik ani elektryk raczej majsterkowicz mam jakieś podstawy techniczne no i dostęp do maszyn skrawających wraz z Fachowcem (Ojciec Narzędziowiec) Więc jeśli chodzi o przeniesienie czegoś z papieru na materiał to nie jest problem tylko nie wiem z kont zaczerpnąć plany.
    Chętnie podzielę się z kolegami zdjęciami i opisem z prac (Budowlanych tej elektrowni)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

skuterdrugi napisał:
    Chyba posiadam taki silniczek, napewno posiadam 2 wentylatory od kart graficnych (moga być?).

Takie wentylatory nie będą sie nadawały. Musiałbyś zastosować wiatrak o rozpiętości łopat np. 50cm.
    Potrzebna by była jeszcze przekładnia i alternator.
    Przekładnia raczej wskazana, a dlatego że przy wolnych obrotach śmigła, silnik (rotor) z którego jest pobierany prąd miał dużą prędkość.

RoMan napisał:
    Silnik z CD-ROMa jako alternator...

Chodzi ci pewnie o silnik krokowy.
    Jest to jakieś rozwiązanie. Jak wiadomo silnik krokowy daje napięcie gdy jego rotor jest obracany.
    Wykorzystując śmigło o rozpiętości łopat 50cm trzeba by było przeliczyć odpowiednią przekładnie tak aby było odpowiednie napięcie (prąd) na silniku.
  • Poziom 10  
    Lektura lekturą
    Na pewno przeczytam
    A czy nie wiesz z kont ściągnąc lub gdzie znaleźć jakieś rysunki techniczne takiego wiatraka
    A może posiadasz coś takiego i byś mi udostępnił
    W poprzednim poście pisałeś że dokończysz wywód bym był wdzięczny
    A tak na marginesie mam taki akumulator 12 V 4.5 AH żelowy
    Myślisz że był by dobry jest nowy w zasadzie tylko został wyjęty z opakowania.
    A co wykorzystać jako generator do ładowania takiego akumulatora?
    Chyba jestem za bardzo upierdliwy jeśli tak to napisz?
  • Poziom 10  
    A skąd wziąć wór na obliczenie jaka ma być przekładnia? Szukać w książce od fizyki czy gdzie?
  • Poziom 13  
    Mnie również męczy od paru lat żeby zrobić taką kopię piniaturkę np 30 kw. Też byłby biały .tylko skąd wziąść orginalne wymiary.Można by było przymątować do barierki balkonu i byłby to taki znak miłośników elektrowni wiatrowych.Oczywiście oświecałby swoją energią kilkanaście diód. Moja propozycja to silnik wentylatora chłodnicy.Co Wy na to Szanowni miłośnicy macie większe doświadczenie.
  • Poziom 13  
    Wielkie dzięki za wiadomości z tego co śledzę to najprościej inajtaniej jest zastosować dynamo a co z tym wentylatorem ? może on jest wydajniejszy?
  • Poziom 42  
    Akumulator dobry. Strona, którą podałem zawiera dane n/t wiatru i innych parametrów "wiatrowni".
    Nie ma gotowego projektu wiatraka, każdy jest inny. Najpierw wykombinuj prądnicę - znając jej parametry można będzie zaprojektować rotor
  • Poziom 10  
    Dzięki
    Niestety chyba za mało sie na tym wyznaje nie mam pojęcia jaką prądnice mam szukać?Chyba musze bardziej sie dokształcić w tym temacie i dopiero pomyśleć o budowie.
    Trochę podcięło mi to skrzydła (śmigła)
  • Poziom 10  
    A jasne czyli musze znaleźć coś z czego uzyskam 10W przy napięcie 14V
    Myśle że dobrze zrozumiałem
    Tylko czy to ma być prądnica alternator czy może coś innego
    Przepraszam ale jak widać moja wiedza na temat jest znikoma
    Co Ty byś zaproponował do tego celu
  • Poziom 17  
    7up napisał:
    A jasne czyli musze znaleźć coś z czego uzyskam 10W przy napięcie 14V
    Myśle że dobrze zrozumiałem
    Tylko czy to ma być prądnica alternator czy może coś innego
    Przepraszam ale jak widać moja wiedza na temat jest znikoma
    Co Ty byś zaproponował do tego celu

Hm, byle alternator samochodowy ma kilkaset W... Spytaj na
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html . Oni dużo wiedzą i mają doświadczenie. Nawiasem, niepotrzebnie otwieracie nowe forum, gdy już istnieje bogate i dobrze obsadzone pod linkiem j.w. Pozdrawiam, EK
  • Poziom 10  
    Kolego kortyleski zastanawiam sie nad zastosowaniem Dynama rowerowego niestety ono ma 6V i 3W więc chyba trzeba by było ograniczyć ilość lampek i zastosować mniejszy akumulator.
    Co myślisz o tym?
    A może masz jakiś inny pomysł z czego można by było wyciągnąć odpowiednie napięcie i moc?
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Dynamo rowerowe nie jest dobrym pomysłem - z racji prostoty konstrukcji ma małą sprawność - duże opory ruchu, no i małą moc. Dobry byłby zespół od notoroweru romet, tylko zamiast cewki wysokonapięciowej montujesz trzecią niskonapięciową i masz trójfazowy alternator. Właśnie kilka dni temu skończyłem taką prądnicę i wyniki są super - przy 1000 obr/min mam pełne 12V przy mocy koło 30W, koszt nowych części to około 50 zł.