Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATA a Partition Magic z Hiren's BootCD 7.0 - error?

Gelip 14 Sty 2008 11:35 3163 4
 • #1 14 Sty 2008 11:35
  Gelip
  Poziom 28  

  Witam.

  Nowy Laptop Acer Aspire z dyskiem SATA nie działa :-(

  Znajomy postanowił kupić nowego laptopa. Wybór padł na Acer Aspire AS5520G-6A2G16. Oczywiście znajomy jest "zielony" w te klocki i kupił sam tego laptopa. Niedługo po zakupie otrzymałem od niego telefon że laptop nie działa i poprosił mnie o sprawdzenie o co chodzi.
  Po włączeniu laptopa logo z BIOSu, F2 aby wejść do BIOS i czarny ekran z migającym kursorem w rogu. Po za tym nic się kompletnie nie dzieje dalej???

  Jak się później dowiedziałem to laptopy Acer mają ukrytą partycję z której podczas pierwszego uruchomienia laptopa automatycznie instalują system Windows Vista (oczywiście jeśli laptop jest zakupiony z systemem).
  Dowiedziałem się też że prawdopodobnie w sklepie laptop był uruchomiony na chwilę w celu sprawdzenia jego działania po czym wyłączony - podkreślam prawdopodobnie - co oznaczałoby że rozpoczął się proces przywracania systemu z partycji recovery.

  Za nim się jednak o tym dowiedziałem postanowiłem sprawdzić za pomocą Hiren's BootCD 7.0 i programu Partition Magic na niej zawartym stan dysku twardego - czy w ogóle na nim coś jest. Udało mi się bez problemu uruchomić PM który stwierdził że na dysku w tabel partycji jest błąd.

  I tu pytanie: Czy Partition Magic (ten DOSowy z Hiren's BootCD) obsługuje dyski SATA - czy uruchamia odpowiednie sterowniki - jeśli w BIOSie nie ma funkcji emulacji dysku IDE lub nie jest włączona?

  Wydaje mi się że PM i każdy inny program do partycjonowania powinien pokazać wielkość i ilość partycji niezależnie od zastosowanego systemu plików pokazując format jako nieznany - czy zgodzicie się ze mną?

  Powtarzam - chcę dojść dlaczego po włączeniu laptopa nic się nie dzieje i PM pokazuje błąd tabeli partycji.

  P.S. W tej chwili laptop jest wymieniony na inny ale chciałbym wiedzieć o co chodziło z tamtym.

  0 4
 • #2 14 Sty 2008 11:48
  mrolo
  Poziom 19  

  Najczęściej właśnie nowe nie działa dlatego nie ma co marnować czasu tylko od razu iść i wymienić na nowy, inny, lub zarządzać zwrotu pieniędzy. jest na to chyba 5 dni.

  0
 • #3 14 Sty 2008 12:31
  Gelip
  Poziom 28  

  He... sie wykazałeś wiedzą :| Dobrze że laptop był samo co kupiony :D

  0
 • #4 14 Sty 2008 15:09
  mrolo
  Poziom 19  

  A CO Będę wypisywał że DOS nie obsługuje SATA, wiadomo. Jeśli twierdzisz, że komputer jest dopiero co kupiony, a kolega źle zrobił , że kupił bez Ciebie, macie prestekst by go zwrócić po co 2 tygodnie toczyć dyskusję. Sorry nie zauważyłem, że już go wymieniliście.

  0
 • #5 26 Wrz 2015 11:13
  Gelip
  Poziom 28  

  Ponieważ chciałem raz na zawsze wyjaśnić czy PM obsługuje SATA wykonałem testy z programem w wersji Partition Magic Pro 7.0 na laptopie ThinkPad X61s z dyskiem SATA 60GB z zainstalowanym systemem WinXP Pro, układ dysku:

  • C: Podstawowa, aktywna NTFS
  • D: i E: Dyski logiczne NTFS w rozszerzonej

  Bez względu na to jaki tryb kontrolera dysku jest włączony w CMOS program widzi dysk SATA (Disk 1 - 57231MB), wyświetla układ i typy partycji znajdujące się na dysku. Pojawia się tylko błąd 110 dotyczący startowego sektora 63 na dysku. Chodzi tutaj o sposób określania długości partycji. Nie zgadza mu się długość CHS w stosunku do LBA i FileSystem Length:

  CHS 20972385
  LBA 20986497
  FileSystem 20986496

  Nie ma to związku z kontrolerem SATA a z tym, że użyto innego programu do partycjonowania. Skoro program wyświetlił błąd tabeli partycji to znaczy, że uzyskał dostęp do dysku a to oznacza iż obsługuje kontroler SATA.

  Jeśli dysk jest pusty to program nie wyświetla żadnego błędu i można tworzyć partycje.

  0