Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalowanie programów w linuxe

19 Gru 2003 22:06 2122 23
  • Poziom 11  
    Prosze o pomoc
    Jestem nowym użytkownikiem linuxa (Manrake 9.2) Umiem dodać programy i usunąć programy z płyt instalacyjnych ale niestety nie mogę sobie poradzić z instalacją programów z innych źródeł. Sciągnołem sobie Jave, stery do Geforsa mx 400, Tcl8.4.5 i Tk8.4.5 te ostatnie są podobno do instalowania programów (dla takich jak ja0 ale niestety nie potrafie zainstalować nawet tego.

Ps. zainstalowałem kadu-0.3.6 zgodnie z opisem na stronie ale teraz nie potrafie tego znaleźć w systemie . Proszę o pomoc. :oops:
  • Poziom 11  
    Jak musiałem sobie doinstalowac z netu palkiet z rozszerzeniem .rpm to wszystko poszło ok, natomiast jeżeli to jest inne oprogramowanie w którym po wypakowaniu jest kilka plików nie mogę tego rozgryżć, pewnie to pozostałość po windzie i w tym miejscu prosiłbym o pomc.
  • Poziom 15  
    jezeli masz zwykłe żródełka to najpierw je rozpakowujesz, a nastepnie wchodzisz na konsoli do tego katalogu w którm masz pliki i wpisujesz
    ./configure

make

make install
    i to powinno byś na tyle, podczas wykonywania config-u popatrz czy nie wyskakuą jakies błędy jak tak to prawdopodobnie musisz doinstalowac jakieś biblioteki
  • Poziom 23  
    wszystko dobrze, ale warto zacząć od ./configure --help :).

można coś przeoczyć, poza tym do make install należy być root'em.
  • Poziom 29  
    żeby było łatwiej doinstaluj sobie Midnight Commandera ,z .rpm-ów jest na którejś płycie ,domyślnie nie instaluje się ,to jest menadżer plików takie coś jak NC w Win, pliki spakowane / .tar/ rozpakowujesz archwizerem ,poprzez extrakt do wybranego katalogu np usr i później instalujesz tak jak to napisał Lak , ale możesz to robić z pozimu MC, pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dzięki za szybkją odpowiedz . c2h5oh prosze wytłumacz mi to jeszcze raz bo ja nie wiem gdzie jest menu główne ( czy to jest ta ikonka uruchom aplikacje, tylko że tam nie mam takiej ścieżki) może u mnie to inaczej sie nazywa, ale musze jeszcze wziąć pod uwagę moje zdolności , które są raczej mizerne.
  • Moderator
    Cześć !

Menu główne , to ikona rozwijająca zasoby ( mająca najwięcej zakładek ) . Zazwyczaj jest umieszczona w lewym dolnym rogu ( na pasku , tym co jest zegar ) :D
  • Poziom 11  
    ok znalazłem to ale w sieci nie ma kadu, teraz zainstalowałem sobie moduł TCL 8.4.5 w konsoli wpisalem ./configure no i coś się zainstalowałem jak wpisuje make lub make instal to nic sie nie dzieje , myślałem że jak to zainstaluje to będę mógł skorzystać ze skryptu instalacyjnego ale nie idzie.

CO ZROBIŁEM ŹLE

wyświetla mi sie takie coś
    "Nie mozna odnalezc programu wish w zmiennej PATH."
    na której plycie to mogę znaleźć ( mam wersje 3 cd
  • Poziom 29  
    wybacz Kolego ,ale co do Linuksa to jesteś kompletnie zielony , i możemy sobie tu odpowiadać na Twoje pytania przez następne parę lat , bo Linux to olbrzymia wiedza , której nie zdobędzie się w kilku pytaniach , radziłbym żebyś poczytał sobie np. tu http://www.linux.sky.pl/ , bardzo dużo dla początkujących , jest wiele materiałów w sieci ,wpisz tylko : Linux , jak je poznasz to zobaczysz co Linux potrafi, a jak sobie poczytasz i będziesz miał problem to napisz , a może wtedy nawet nam coś poradzisz, życzę powodzenia ,pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dzięki chyba tak zrobie , bo przez winde uwsteczniłem sie.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Potrzebuję wavelaba lub cooledita dla Linuxa lub jakiś podobny program do montażu dźwięku, może ktoś z was ma coś takiego lub zna link?
    :roll:
    Byłbym wdzięczny
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Mam mały problem z instalacją Corela 9. Po rozpakowaniu i uruchomieniu instala dostaję komunikat: Error .. brak modułu libc6 dla Red Hat. Mam Mandrake 9,2 :?:
    Skąd wziąć libc6 i jak i gdzie go zainstalować? Użytkuję linuxa od tygodnia i szczerze mówiąc ten komunikat znacznie przewyższa moją wiedzę na jego temat.

Proszę o jakąś pomoc

Wesołych Świąt
  • Poziom 11  
    Dzięki wszystkim wpisałem na konsoli Kadu i uruchomił mi sie program , czyli wszystko ok

wesołych świąt
  • Poziom 18  
    tomekz9 napisał:
    Mam mały problem z instalacją Corela 9. Po rozpakowaniu i uruchomieniu instala dostaję komunikat: Error .. brak modułu libc6 dla Red Hat. Mam Mandrake 9,2 :?:
    Skąd wziąć libc6 i jak i gdzie go zainstalować? Użytkuję linuxa od tygodnia i szczerze mówiąc ten komunikat znacznie przewyższa moją wiedzę na jego temat.

Proszę o jakąś pomoc

Wesołych Świąt

http://www.google.pl/linux
    i znajdz to...
    :D
  • Poziom 12  
    Już na początku proszę o wyrozumiałość :D

Zainstalowałem Red Hat 6.1 3 dni temu i jestemna etsapie konfiguracji. Usatwiłem polskie znaki, udało mi się "zamontować" dosowe dyskietki, ale mam problem z instalacją programów. W kompie z linuxem nie mam dostępu do sieci. Ściągnąłem np. abiword i nie mam jak go przenieść na kompa z linuxem. Podzielić na dyskietki za pomoca rara? Tylko jak potem to odczytać? Zainstalować rara dla linuxa? Próbowałem instalować go wg powyższych wskazówek - przegrałem do tymczasowego katalogu, zalogowałem jako root; po wpisaniu "./ configure" wyskakuje komenda "bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu". Nie wiem, czy wobec tego jakikolwiek sens miało użycie komend "make" i "make install", ale po ich zastosowaniu wyskakiwały nastepujące komunikaty: "cp rar unrar /usr/local/bin
    cp rarfiles.lst /etc
    cp default.sfx /usr/local/lib"
    Powyższe pliki rzeczywiście zostały skopiowane do podanych katalogów, ale jak toto uruchomić? Po kliknięciu na ikonę rar lub unrar pojawia się komunikat "nie można uruchomić polecenia"

Chciałbym jedynie zainstalować abiword (wiem, że tu też trzeba kombinować z polskimi fontami) albo open office lub inny edytor tekstu i podłączyć do tego drukarkę - żadnych ekstrawaganckich zastosowań.
  • Poziom 22  
    Golden Flyer napisał:
    Nie wiem, czy wobec tego jakikolwiek sens miało użycie komend "make" i "make install", ale po ich zastosowaniu wyskakiwały nastepujące komunikaty: "cp rar unrar /usr/local/bin
    cp rarfiles.lst /etc
    cp default.sfx /usr/local/lib"
    Powyższe pliki rzeczywiście zostały skopiowane do podanych katalogów, ale jak toto uruchomić? Po kliknięciu na ikonę rar lub unrar pojawia się komunikat "nie można uruchomić polecenia"

konsola się kłania, to zupełnie jak rar.exe pod dos'em. Rar'a nie trzeba kompilować (make), masz już gotowe binarki które wystarczy uruchomić.
    Wpisz po prostu w terminalu rar (unrar).
    Możesz nie mieć scieżki ustawionej do /usr/local/bin więc w konsoli wpisz /usr/local/bin/rar (lub cd /usr/local/bin; ./rar) i zobaczysz wszystko, a przy rozpakowaniu wystarczy /usr/local/bin/unrar e plik_do_rozpakowania.rar.
  • Poziom 29  
    wersja 6.1 jest już trochę archiwalna, i momentami przyciężka, o ile pamiętam z przed kilku lat ,chyba czterech ,jak sie nią bawiłem, spróbuj coś nowszego np. wersje 9.0 , lub jakiegoś nowszego Mandrake'a , chyba jest już wersja 10.0 ,będzie dużo łatwiej ,pozdrawiam
  • Poziom 12  
    faber napisał:

konsola się kłania, to zupełnie jak rar.exe pod dos'em. Rar'a nie trzeba kompilować (make), masz już gotowe binarki które wystarczy uruchomić.
    Wpisz po prostu w terminalu rar (unrar).
    Możesz nie mieć scieżki ustawionej do /usr/local/bin więc w konsoli wpisz /usr/local/bin/rar (lub cd /usr/local/bin; ./rar) i zobaczysz wszystko, a przy rozpakowaniu wystarczy /usr/local/bin/unrar e plik_do_rozpakowania.rar.

Ścieżkę w terminalu miałem ustawioną, ale niezależnie od tego czy jestem zalogowany jako root czy użytkownik, to wyrzuca mi komunikat "brak dostępu". Z kolei klikając na ikonę rar bądź unrar w oknie pojawia się komunikat "nie można uruchomić polecenia". Moze sam program jest jakiś trefny? Ściągnąłem go z winrar.pl...

piooo napisał:
    wersja 6.1 jest już trochę archiwalna, i momentami przyciężka, o ile pamiętam z przed kilku lat ,chyba czterech ,jak się nią bawiłem, spróbuj coś nowszego np. wersje 9.0 , lub jakiegoś nowszego Mandrake'a , chyba jest już wersja 10.0 ,będzie dużo łatwiej ,pozdrawiam

Celowo wybrałem starszą wersję (doradzono mizresztą taką na Elektrodzie) ze względu na wymagania sprzętowe - mam pentium 166MHz z 64MB RAM i HDD 1,2GB.
  • Poziom 22  
    Golden Flyer napisał:

Ścieżkę w terminalu miałem ustawioną, ale niezależnie od tego czy jestem zalogowany jako root czy użytkownik, to wyrzuca mi komunikat "brak dostępu". Z kolei klikając na ikonę rar bądź unrar w oknie pojawia się komunikat "nie można uruchomić polecenia". Moze sam program jest jakiś trefny? Ściągnąłem go z winrar.pl...

tak jak juz pisalem - konsola, tego sie nie klika, program dziala tylko po podaniu argumentow np. rar a .... (a -add - dodaj itd. ). Nie istnieje rar w wersji okienkowej pod linux'a. Mozesz tego rara nawet uruchomic z katalogu gdzie go rozpakowales a nie z /usr/local/bin.
  • Poziom 12  
    faber: klikanie w okienku było tylko aktem desperacji, wszystkie komendy wpisywałem w konsoli. Mimo to, niezależnie czy wpisuję "rar", "rar --help", etc., w katalogu /usr/local/bin czy też w katalogu w którym tymczasowo umieściłem pliki rara, rezultat jest ten sam - cały czas pojawia się komunikat "brak dostępu" :(

P.S. Rara rozpakowałem jeszcze na pececie pod windowsem i dopiero w takiej postaci przeniosłem na drugiego kompa - czy to może mieć jakiś wpływ na nieprawidłowość jego pracy?
  • Poziom 22  
    Golden Flyer napisał:
    faber: klikanie w okienku było tylko aktem desperacji, wszystkie komendy wpisywałem w konsoli. Mimo to, niezależnie czy wpisuję "rar", "rar --help", etc., w katalogu /usr/local/bin czy też w katalogu w którym tymczasowo umieściłem pliki rara, rezultat jest ten sam - cały czas pojawia się komunikat "brak dostępu" :(

P.S. Rara rozpakowałem jeszcze na pececie pod windowsem i dopiero w takiej postaci przeniosłem na drugiego kompa - czy to może mieć jakiś wpływ na nieprawidłowość jego pracy?

rozpakowanie pod winda znaczenia niema ale prawa mogly sie pozmieniac, zrob
    chmod 755 /usr/local/bin/rar i z unrarem tez, pliki musza miec prawa wykonywania.
  • Poziom 12  
    faber napisał:

rozpakowanie pod winda znaczenia niema ale prawa mogly się pozmieniac, zrob
    chmod 755 /usr/local/bin/rar i z unrarem tez, pliki musza miec prawa wykonywania.

Dzięki, posunąłem się kawałek do przodu,ale następny kłopot to brak biblioteki libstdc++.so.5 - ukazuje się komunikat o jej braku. Na dysku nie ma jej na 100%, już przeszukałem. Skąd to zdobyć, przeszukałem trochę sieć i widzę, że co poniektórzy też tego szukają...
  • Poziom 22  
    Golden Flyer napisał:

Dzięki, posunąłem się kawałek do przodu,ale następny kłopot to brak biblioteki libstdc++.so.5 - ukazuje się komunikat o jej braku. Na dysku nie ma jej na 100%, już przeszukałem. Skąd to zdobyć, przeszukałem trochę sieć i widzę, że co poniektórzy też tego szukają...

sprobuj uruchomic rar'a ze statycznie skompilowanymi bibliotekami, powinien tam byc rar_static czy jakos tak (RH6.1 nie jest nowy calkiem wiec beda klopoty).