Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciszanie HDD - jak to zrobić ?

maras2003 14 Jan 2008 16:13 12223 35
Bosch
 • #1
  maras2003
  Level 29  
  Witam. Dostałem dosyć kiepski komputer do wysyłania i ściagania danych itd. Dokładniej Duron 800mhz, GF 2 mx 400, 256 MB ram, jakiś baardzo słaby zasilacz - bo pobieranie prądu ma 220/0,5 A - nie wiem czy ktoś się kopnął pisząc to, czy tak jest rzeczywiście - przecież to jest 110W! Nie ma na nim tabliczki.
  Zacząłem go wygłuszać - wentylatorki na 5v (jest 50mm na procesorze i 80mm na zasilaczu, na karcie grafiki nie ma i nie było). Bardzo zmniejszyło to hałas, ale w nocy słychać jeszcze pracę dysków. Pojawia się pytanie - jak je wygłuszyć? mam trochę gąbki, moze je owinąć ? jak narazie są w 5,25" lekko podłożone gumą. Co jeszcze moge dla nich zrobić?
 • Bosch
 • #2
  mpn103
  Level 34  
  Czym się objawia ta "praca dysków" ?
 • #3
  maras2003
  Level 29  
  niczym szczególnym - obroty talerzy... w dzień to mi to wisi, ale w nocy słychać tylko to...
 • #4
  mpn103
  Level 34  
  Chodzi Ci o to wycie?
  Niestety z tym już nic nie zrobisz, to tak jakbyś chciał owinąć gąbką malucha bo silnik mu za głosno pracuje.
  A tłumika nie założysz :D
 • Helpful post
  #5
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może po prostu nie wyciszaj pracy dysków, tylko wyłóż wnętrze obudowy matami wygłuszającymi? Na pewno osłabi to trochę dźwięk chodzących dysków. Dodatkowo możesz też obniżyć ich obroty - są do tego programy. Obniżając obroty zwiększasz żywotność i zmniejszasz generowany hałas. Jeśli nie jest to super maszyna, to i tak superszybkie dyski za bardzo nie się nie przydadzą, a parę dB można zyskać. Dodatkowo o wyciszaniu proponuję poczytać tutaj:
  http://mod-planet.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=123
  Autor co prawda pisze tu o wydatku 1000 zł na wyciszenie, ale bez przesady - można to zrobić dużo taniej. Dodatkowo aby wyciszyć komputer najlepiej pod śrubki zastosować gumowe podkładki. "Stopki" komputera też powinny być "podbite" gumą, a boki dobrze zakręcone, aby blacha nie była wprawiana w drgania. Jeśli o HDD chodzi, to można go wpakować do jakiegoś wyłożonego dodatkowo matą wyciszającą pojemnika (pamiętając oczywiście o dobrej wentylacji dysku) i zawiesić na jakichś paskach z gumy - co wytłumi drgania.
  Pozdrawiam serdecznie
  Holcer
 • #6
  maras2003
  Level 29  
  Mam trochę gąbki (z tapczanu) myślę że się nada... może wyłoże 5.25'' tą gąbką, a potem jakoś przykręce HDD'ki...
 • Bosch
 • #7
  et22
  Level 14  
  Gąbkę wsadź sobie lepiej do poduszki albo wyłóż budę dla psa.Kup nowy dysk i będzie po problemie a nie jakieś kombinacje które i tak nic nie dadzą.Na prawdę nowy dysk nie kosztuje wiele.
 • #8
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  et22 wrote:
  Gąbkę wsadź sobie lepiej do poduszki albo wyłóż budę dla psa.Kup nowy dysk i będzie po problemie a nie jakieś kombinacje które i tak nic nie dadzą.Na prawdę nowy dysk nie kosztuje wiele.


  No jasne. Może od razu zamknijmy forum i podpiszmy, że odpowiedzią na wszystkie pytania jest "Najlepiej kup sobie nowe...". Po co robić O/C procesora, skoro można lekką ręką wywalić kupę kasy na nowy, o lepszych parametrach... Po co naprawiać płytę gł, skoro można kupić nową... Kolega chyba nie rozumie do końca o co chodzi w temacie - maras2003 zapytał JAK wyciszyć swój dysk twardy, a nie co zrobić, żeby nie słyszeć pracy dysku. Nie każdy ma pieniądze na zmianę ciągle sprzętu na nowy, albo nie potrzebuje go po prostu zmieniać, więc czemu ma się pozbyć dobrze działającego dysku, skoro jego jedyną wadą są decybele? Kolego maras2003. Gąbka z tapczanu raczej się nie nada - prędzej usmaży Ci ten dysk, niż go wyciszy. Poszukaj mat wygłuszających (w sklepach elektronicznych nastawionych na sprzęt audio, albo po prostu w komputerowych). Jeśli po prostu położysz dyski na tych gąbkach, to podejrzewam, że będą się nagrzewały jak jasna.... Więc takich eksperymentów odradzam, chyba, że lubisz zapach palonych gigabajtów :twisted:.
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #9
  maras2003
  Level 29  
  Hehe...

  Zapomniałem w pierwszy poście zaznaczyć - "dostałem za darmo (pozyczyłem) i za darmo chce wygłuszyć" ;)

  Nie chce w niego pakować żadnej kasy, a gąbkę mam, więc moze zamiast mat, na obudowę poprzyklejam tą gąbkę ? Zawsze coś.. No i się czegoś nauczę ;) Mam jeszcze takie gumki od amortyzacji wstrząsów (od sprzętu audio) - nada się ? Dałem już po 4 sztuki na wiatraczki (te od zasilacza pasują idelanie ;) )
 • #10
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Gumki już prędzej - wytłumią drgania, ale samego chrobotania nie wyciszysz ani gąbką, ani gumą.
  Pozdrawiam
 • #11
  maras2003
  Level 29  
  Od początku ten komp stał sobie prawie na środku pokoju, a jak go stawiłem do biurka (typowo komputerowe) - gotuje się zasilacz! W dzień włączam wiatraczek od zasilacza na 12v, tak było i w tym wypadku, a na nim wg. wskazań jakieś 55*C! Chyba czeka mnie przebudowa obudowy... myslę że odwrócę wiatrak w zasilaczu, a sam zasilacz dam na dół na przód - będzie zasysał zimne powietrze chłodząc siebie a potem wnętrze obudowy. Tylko co zrobić z naturalnym miejscem dla zasiłki ?
 • #12
  mpn103
  Level 34  
  Jak gotuje się zasilacz, to należy go wymienić na lepszy. Pewnie jeszcze jakaś firma "krzak".
  Dla Twojego bezpieczeństwa i Twoich najbliższych domowników radziłbym go wymienić.
 • #13
  maras2003
  Level 29  
  To spróbuj zasilacz 1 000 wat renomowanej firmy wsadzić do biurka z płytą pilśniową z tyłu, zakładając że masz małe obciążenie, a obudowa jest wielgaśna (że nie ma prawie wentylacji) - ten nie będzie się gotował? Jasne że będzie... I tutaj mam swoje rozwiązanie - przenosiny zasilacza+ odwrócenie wiatraczka. A z tyłu jeszcze nie wiem co... może wentylatorek 120 wolnoobrotowy...

  Troche myślałem o wygłuszeniu pracy HHD - (teoria) wstawię go do obudowy od napędu CD/DVD, jakoś zamortyzuje, dam jakieś cichutkie chłodzenie, a obudowę od napędu obłoże czymś wygłuszającym...

  hmm... chyba warto poeksperymentować...
 • #14
  msthhk
  Level 29  
  Tanim i skutecznym sposobem wyciszenia dysku twardego jest zakopanie go w piasku. Dawno temu potrzebowałem mały, bezgłośny serwer do złożenia z elementów, które miałem pod ręką. O ile sam komputer był praktycznie niesłyszalny (pasywnie chłodzony procesor, zasilacz 65W compaq), to stary dysk ST38410A wył przeraźliwie.
  Wystarczy mała doniczka i antystatyczny worek - taki, w jakich zwykle sprzedawane są dyski. Dysk wkładasz pionowo do doniczki. Doniczka o wysokości równej lub większej wysokości dysku. Dysk złączami do góry. Worek ma dziurę z jednej strony i musi być ona oczywiście skierowana do góry. Podczas obsypywania dysku piachem lub ziemią ubijasz stopniowo to wypełnienie doniczki. Poniższy rysunek obrazuje to, co napisałem wyżej.
  Wyciszanie HDD - jak to zrobić ?
  Sposób ten praktycznie wyeliminował hałas dysku. Dysk pracował w takich warunkach przez 2 tygodnie, 24 godziny na dobę. Stan i działanie dysku nie uległo pogorszeniu - dysk pracował normalnie i pracuje nadal, lecz w miejscu docelowym, gdzie hałas nie ma znaczenia, a zatem bez doniczki. Prawdopodobnie zmiana wypełnienia przyniosłąby poprawę chłodzenia (np. metalowe opiłki), lecz tego nie sprawdzałem.

  UWAGA
  Przedstawiony sposób jest prawdopodobnie destrukcyjny dla nowych i szybkich dysków! Nowe dyski potrzebują znacznie lepszego chłodzenia, niż dysk przedstawiony w przykładzie i prawdopodobnie ulegną uszkodzeniu w bardzo krótkim czasie! Należy podchodzić do tego sposobu ze zdrowym rozsądkiem i nie zakopywać dysków, które nawet w dobrze wentylowanej obudowie mają po 50 stopni! Ostrzegam, że nawet stare dyski mogą bardzo się grzać (np. Barracuda III) i prawdopodbnie ulegną uszkodzeniu! Nie biorę odpowiedzialności za spalone dyski, nawet gdyby był to dokładnie ten sam model, który testowałem...
 • #15
  mitusm
  Level 20  
  Zawieś dysk na gumkach od listonosza w zatoce 5.25", zauważysz znaczącą różnice.
  U mnie dysk chłodzony wodą i obłożony korkiem.
 • #16
  maras2003
  Level 29  
  na gumkach od listonosza? Co to jest ;) ?

  Na razie odkręciłem zatokę dla dysków, umocowałem ją przez taśmę izolacyjną (taka jakby rączka - dwie warstwy) oraz gąbkę pod zatoka 5.25". Hałas chyba (chyba - bo zapomniałem na noc włączyć wiatraczka na 5V, chodził na 12V i był dosyć głośny) był mniejszy, bo udało mi się zasnąć ;]

  Co do doniczki, mam dwa dyski- 20 i 40 GB. Ta 40 się strasznie grzeje, więc odpada...
 • #17
  Ibuprom
  Level 26  
  Wibracje dysku można wytłumić kładąc dysk na gąbkach na spodzie obudowy. Na to dmucha wiatrak 8cm puszczony na 5-7V. Barracudy położone w ten sposób nie przekraczały 35 stopni. Co do hałasu kręcących się talerzy.... tu skuteczna jest jedynie wymiana dysku na inny.
 • #18
  mitusm
  Level 20  
  Gumki którymi listonosz ma spięte listy :)
  Rozciągasz je w zatoce 5.25" i zawieszasz dysk.
  Buja się na nich ładnie i niweluje wszystkie wibracje które są głównymi źródłami hałasu
 • #19
  maras2003
  Level 29  
  Ibuprom, taką gąbke już na spodzie mam, ale o tym nie pomyślałem... być może przetestuję... ;)

  mitusm, a skąd ja wytrzasnę listonosza, który mi odda swoje "gumki" ? ;P
 • #20
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Gdy przyjdzie listonosz, zapytaj, czy ma przy sobie gumki :D.
  A tak na serio, to zapytaj w aptece, bo takowa gumka zwana jest też "aptekarską". To są po prostu takie "zwykłe" gumki, tyle, że szerokie - taki "pasek".
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #21
  Ibuprom
  Level 26  
  Zapomniałem o jednym małym ale dość istotnym szczególe. Kawałki gąbki dajesz po rogach dysku tak aby pod nim była szczelina przez które będzie obieg powietrza. W tam sposób i wytłumimy dysk jak i zapewnimy mu komfortowe warunki chłodzenia.
  Jako mocowanie stosowałem sługą sprężynę o średnicy ok 5-6mm włożoną w elastyczną rurkę (np paliwową) i zaczepianą o otworki uprzednio zrobione w spodzie obudowy.
  Proste, tanie, niewrażliwe na przechylanie komputera i skuteczne.
 • #22
  gangsta529
  Level 14  
  Witam wszystkich
  Ja swój dysk w starym kompie wyciszyłem za 10 złotych, hmm niejest to duża sumka, kupiłem starą używaną kieszeń do dysków, od środka ,,otuliłem" ją taką gąbką jak jest do pakowania paczek, dysk otuliłem w ten sam sposób, po wsunięciu dysku było jeszcze troche luzu więc znowu gąbeczka, dysk jest wyciszony świetnie az tyłu dałem taki malutnki wentylatorek, temp nieprzekracza 40C a prawie wogóle go w nocy niesłychać
 • Helpful post
  #23
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wyciszenie i b. dobre chłodzenie dla HDD (i to jeszcze fajnie wygląda :) ):
  http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=183917&hl=

  Wyciszenie bardzo "topornym" i prostym sposobem (co za tym idzie - tanio):
  http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=184698&hl=wyciszenie+g%C4%85bk%C4%85

  HDD na "huśtawce" z gumek:
  http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=19147&postdays=0&postorder=asc&start=0

  Opisz "krok-po-kroku" jak bardzo dobrze wyciszyć dysk za pomocą mat. Co prawda po niemiecku, ale zdjęcia wszystko pokazują. Po takiej operacji na 100% dysk jest bezgłośny:
  http://www.silenthardware.de/forum/index.php?showtopic=4827

  To samo co wyżej, ale zrobione przez Polaka - warto poczytać opisy:
  http://forum.dzikie.net/index.php?action=show_temat&id=17759

  Wyciszenie dysku przy pomocy korka, paru kawałków drewna, blaszki (dla odprowadzania ciepła) i paru kawałków maty:
  http://www.silenthardware.de/forum/index.php?showtopic=916

  Inny - dość nietypowy sposób na wyciszenie HDD:
  http://www.silenthardware.de/forum/index.php?showtopic=3324
 • #24
  maras2003
  Level 29  
  Dzięki za linki. Ten HDD z pierwszego linku wygląda OK. Problemem jest znaleźć materiał, który odprowadza ciepło, jednocześnie wygłuszając... Czy maty bitumiczne tak działają?
 • #25
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Te maty?

  Wyciszanie HDD - jak to zrobić ?

  Quote:
  Aby złożyć takiego boxa potrzebne nam będą:
  -Dysk twardy
  -Maty bitumiczne
  -Cos nadającego się na obudowę
  -Nóż do przycięcia mat
  -Taśma aluminiowa
  -jakieś "nóżki"


  Na Alle.. stoją po 5 zł za arkusz 50x25cm. A to srebrne, to taśma aluminiowa - pewnie w Castoramie kupisz.
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #26
  woytekp
  Level 26  
  Jeśli nie zależy ci na wydajności dysku to możesz użyć programu Victoria http://softsearch.ru/programs/138-371-victoria-download.shtml i zmniejszyć prędkość wyszukiwania (pod warunkiem że dysk obsługuje AAM) oczywiście kosztem zwiększenia czasów dostępu. Charakterystyczne chrobotanie przy odczycie danych można wtedy znacząco wytłumić.
 • #27
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  woytekp wrote:
  Jeśli nie zależy ci na wydajności dysku to możesz użyć programu Victoria http://softsearch.ru/programs/138-371-victoria-download.shtml i zmniejszyć prędkość wyszukiwania (pod warunkiem że dysk obsługuje AAM) oczywiście kosztem zwiększenia czasów dostępu. Charakterystyczne chrobotanie przy odczycie danych można wtedy znacząco wytłumić.

  Tylko czy jest sens zmniejszania możliwości i prędkości dysku, jeśli mając do dyspozycji 20zł (maty, trochę blaszki - tu obudowa od starego napędu i taśma aluminiowa) możemy go całkowicie wyciszyć, zachowując przy tym jego maksymalne możliwości i obniżając temperaturę o 2-3 stopnie?
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #28
  maras2003
  Level 29  
  Nie denerwuje mnie "burczenie" HDD, ale obroty talerza w nocy, kiedy są bardziej słyszalne niż w dzień...

  Co sądzicie o wymianie wiatraczka na procesorze z 50mm na większy, ale o niższych obrotach? A może w ogóle go zdjąć i założyć wiekszy radiator? (Widziałem na allegro, chyba za niecałe 20zł...)
 • #29
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na samym radiatorze bym go nie zostawiał. Kup na Alle... kołnierz, dzięki któremu na swój rodiator zamontujesz większy wentylator. Nie musisz go ustawiać na niższe obroty - ten na CPU sam się przecież reguluje - bios będzie zwiększał obroty gdy procesor się zagrzeje.
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #30
  maras2003
  Level 29  
  Oj nie wydaje mi się, żeby sam sterował - cały czas na maxa...

  Jak narazie jest w miare OK, jeste tylko jeden dosyć poważny problem- gotowanie się zasilacza, kiedy komp jest w biurku. Kupie/znajde gdzieś dwa wentylatory 80mm, jeden bedzie wdmuchiwał powietrze z obudowy do wentylatora, a drugi przykręce pod zasilaczem do obudowy...