Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy ze śmieci. Opis wykonania.

14 Sty 2008 19:25 1372 4
 • Poziom 10  
  Zasilacz impulsowy ze śmieci. Kolejne wykorzystanie układu z żarówki energooszczędnej. Wymontować dławik rozebrać (na gorąco) odwinąć 50zw. podłączyć końcówkę na stare miejsce, na uzwojenie położyć izolację. Drut z 50zw. złożyć podwójnie i nawinąć 12zw. odczep i 12 zw. Złożyć rdzeń bez szczeliny , do początku i końca podłączyć diody szybkie(w jednym kierunku) . Środek jest masą, wlutować dławik, który teraz jest już transformatorem, zewrzeć końcówki do których były podłączone skrętki świetlówki i zasilacz 9V gotowy.
 • Poziom 28  
  Cześć.Fajny pomysł muszę spróbować.O jakiej wydajności prądowej będzie ten zasilacz:?:
 • Poziom 10  
  moc zasilacza taka jak żarówki napiecie zalezy od ilosci zwoji ok.1,5 zw.na wolt wydajnosc pradowa od grubosci uzwojenia nawijanego zasilacz wytrzymuje krotkotrwałe zwarcia jednak nie nalezy przekroczyc mocy (z prawa ohma):D
 • Poziom 36  
  Kondensator na końcu :!: . W przypadku przetwornic kHz spokojnie można pojechać jednopołówkowo (jedna dioda mniej, trafko bez odczepu).

  Oczywiście moc nie będzie taka, jak lampy bo po pierwsze taka przetwornica nie jest optymalna i ma mniejszą sprawność od klasycznych stosowanych w zasilaczach impulsowych, a po drugie trzeba by tak ze 3-4 razy grubszy drut na wtórnym (to, co nazwano wydajnością prądową przekłada się na moc wyjściową). W sklepach mozna kupić zasilacze wtyczkowe. Zasilacza żarówkowego, jeszcze nie widziałem.
 • Poziom 36  
  Na forum jest temat poświęcony budowie takiego zasilacza.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic517259.html

  Dodam jeszcze, że taki zasilacz bez prostownika wyjściowego można użyć jako transformator elektroniczny do zasilania żarówek niskonapięciowych.