Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC + silnik krokowy -> jak zrobić?

14 Sty 2008 23:13 8654 3
 • Poziom 13  
  Witam!

  Mam za zadanie sterować pewnym prostym układem - mam dużą tarczę z zębami, na tej tarczy jest jakieś tam urządzenie i musi się ono obracać o pewien określony kąt, z dokładnością minimum 1°, w obu kierunkach. Najlepiej będzie nadawał się chyba silnik krokowy. Mam do tego wykorzystać sterownik Siemens S7-200 (CPU 222 - wyjścia tranzystorowe). Nigdy nie sterowałem silnikami krokowymi, więc mam pytanie: czy wystarczy jak zbuduję prosty układzik na tranzystorach sterowanych bezpośrednio (ewentualnie przez driver) ze sterownika (a sekwencja impulsów będzie w programie sterownika), czy lepiej wykorzystać jakiś scalak, który będzie otrzymywał dane ze sterownika (kierunek i impulsy) i odpowiednio sterował silnikem (chyba L297 lub L298 i STEP/DIR). Osobiście wydaje mi się że drugie rozwiązanie jest bardziej realne (podejrzewam nawet że ten pierwszy pomysł w ogóle się nie ma do rzeczywistości;)

  Jaki silnik wybrać (może być dokładność np. 1.8° albo i jeszcze mniejsza - bo tarcza jest dużo większa od zębatki na silniku).

  Jak powinien wyglądać jakiś podstawowy schemat podłączenia takiego silnika?


  PS. Sugerowano mi użycie silnika komutatorowego z przekładnią ślimakową pracującego na wolnych obrotach, ale myślę, że układ pomiaru kąta obrotu, kierunku i położenia byłby wtedy bardziej skomplikowany (zarówno pod względem wykonania jak i ideowym). A co Wy o tym myślicie?


  Pozdrawiam
 • SterControlSterControl
 • Poziom 12  
  witam,


  pytanie czy rzeczywiście musi to być SIEMENS.

  do tego typu aplikacji bardzo szybko można napisać program na sterowniku FATEK. (na pewno tańszy i robi to samo co Siemens). oprogramowanie bezpłatne, kabel do programowania nie jest specjalną przejściówką i kosztuje tyle samo)

  również wybierasz tranzystorowy (może nawet seria MA Ci wystarczy - 10 KHz nba wyjściach sterującyh, MA steruje max. 2 osiami).

  w firmie MULTIPROJEKT organizujemy bezpłatne jednodniowe szkolenia na tych sterownikach...

  szkolenia:

  www.multiprojekt.com/szkolenia.php

  i jest tam też omówione tworzenie tego typu apliakcji.

  również opis tworzenia w FATEKU tego typu aplikajcji opisuje artykuł:

  http://www.multiprojekt.pl/publikacje.php
  (3ci na stronie: Sterowanie serwonapędami i napędami krokowymi przy użyciu sterownika PLC firmy FATEK)

  więcej informacji:

  Krzysztof Gołąb

  kgolab(malpa)multiprojekt.com.pl
  501-519-616
  0-12-413-90-58 wew.22

  Dodano po 2 [minuty]:

  aha i jakby MA było mało i jego 10kHz. to wtedy jest jeszcze MC 200 kHz na wyjściach sterujących do krokówek / sewrwonapędów. Wyjścia są w standardowych jednostkach i nie potrzeba kupować dodatkowych specjalizowanych modułów sterujących pracą silników serwo lub krokowych.

  no ewentualnie jest jescze w odwodzie MN (ale ten już dedykowany tylko do serw) 920 kHz na wyjściach różnicowych.


  Krzysztof Gołąb
 • SterControlSterControl
 • Poziom 39  
  Cytat:

  zy wystarczy jak zbuduję prosty układzik na tranzystorach sterowanych bezpośrednio (ewentualnie przez driver) ze sterownika (a sekwencja impulsów będzie w programie sterownika), czy lepiej wykorzystać jakiś scalak, który będzie otrzymywał dane ze sterownika (kierunek i impulsy) i odpowiednio sterował silnikem (chyba L297 lub L298 i STEP/DIR). Osobiście wydaje mi się że drugie rozwiązanie jest bardziej realne (podejrzewam nawet że ten pierwszy pomysł w ogóle się nie ma do rzeczywistości;)


  Przede wszystkim musisz zorientować się jaki silnik skokowy ukręci Ci tą tarcze. Skoro piszesz że jest duża, to pewnie ma też i duży moment bezwładności. Skoro tak, to będziesz potrzebował duży silki skokowy. Duży silnik dużo kosztuje, a sterowania nie zrobisz tak o na jednym scalaczku (chodzi o prąd znamionowy kości i prąd pobierany przez silnik). Podejrzewam że możnaby pomóc kości używając tranzystorów. Druga sprawa. Jest kilka rodzajów silników skokowych. Podstawowe dwa rodzaje to unipolarne i bipolarne. Unipolarne są bardzo łatwe do sterowania (również za pomocą PLC), ale są dużo większe. Bipolarne są trudniejsze w sterowaniu, ale "z mniejszego silnika można wycisnąć dużo więcej".


  Cytat:

  PS. Sugerowano mi użycie silnika komutatorowego z przekładnią ślimakową pracującego na wolnych obrotach, ale myślę, że układ pomiaru kąta obrotu, kierunku i położenia byłby wtedy bardziej skomplikowany (zarówno pod względem wykonania jak i ideowym). A co Wy o tym myślicie?


  Pomysł z przekładnią ślimakową nie jest zły - bo odpada Ci problem z hamowaniem itp. Zauważ że i tak musisz znać kąt obrotu, bo jeśli ktoś zatrzyma na troche tarcze, to silnik skokwy "zgubi" kilka kroków.
  Pomyślałbym o zaprzęgnięciu do pracy enkodera. Pozwoli Ci od dokładnie (enkodery mają różną dokładność) określić położenie. Niektóre sterowniki (ja bawiłem się AB Micrologix 1200) mają szybki licznik który można skonfigurować do pracy z enkoderem.