Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór fal długich na skanerach

pedadog 15 Jan 2008 13:36 2547 4
    pedadog
    Level 12  
    Które z ręcznych skanerów częstotliwości nadają się do odbioru słabych sygnałów na falach długich? Zauważyłem, że większość z nich, jeśli w ogóle jest przystosowana do odbioru na częstotliwościach poniżej 500kHz, to ma słabą czułość, antena ferrytowa (jeśli jest) nie jest przystosowana na pasmo LW, a nierzadko krok przestrajania w tym zakresie nie jest dowolnie regulowany (np w alinco DJ-X3) i niemożliwe jest dostrojenie do niektórych częstotliwości.

Podróżując w tym roku po Bałtyku i Estonii odbierałem DLF na częstotliwości 177kHz (przy dużo silniejszej stacji z Kaliningradu na 171kHz i program I PR na 225kHz korzystając z małego dobiornika Unitra R-120 z dowiniętymi 50 zwojami DNE na antenie ferrytowej i końcówkami wyprowadzonymi na zewnątrz, podłączonymi do anteny drutowej. Szukam szerokopasmowego odbiornika, który przynajmniej dorównywałby w zakresie fal długich w/w urządzeniu.
    pedadog
    Level 12  
    SQ9JYM wrote:

Nad tym urządzeniem zastanawiałem się też z innych powodów :D. Ale czy ktoś z forumowiczów ma może dane dotyczące jego czułości na LW pochodzące z pomiarów, a nie instrukcji?
    73
    SQ9IDX

Dodano po 2 [minuty]:

Jap wrote:
    ja polecam tańsze rozwiązanie -kupić skaner na VHF i UHF a na krótkie odbiornik globalny DEGEN DE1103 za 200PLN z ebay. Radyjko ma 268 pamięci i chodzi REWELACYJNIE od 100kHz do 30MHz AM/SSB!!!

Dzięki za informację .Poczytałem trochę o tym ustrojstwie. Zakup trochę skomplikowany i będzie trzeba w nim pogrzebać ale chyba warto.
    73!