Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CYFROWE POMIARY CZĘSTOTLIWOŚCI I CZASU

15 Sty 2008 15:02 1951 4
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich!
    Ostatnio na laboratorium przerabiałem pomiary częstotliwości i czasu. Schemat pomiarowy był taki że miałem generator (PF1641A) do niego podłączony był oscyloskop (LG OS-310M) oraz częstościomierz (PFL-28B).

Wykonałem 37 pomiarów dla częstotliwości ustawianej na generatorze od 1 Hz do 10 000 Hz, I zapisywałem wyniki tych pomiarów

PFL-28B----------LG OS-310M-------PF1641A

955,680 ms------952,000 ms---------1,050 Hz
    ---------------------1,050 Hz

i teraz musze oszacować błąd względny i bezwzględny tylko nie wiem co jest tutaj wielkością rzeczywistą?

czy mam określić te błędy względem częstościomierza czy może oscyloskopu albo generatora?
  • Poziom 43  
    Witam,
    cyeber_vip napisał:
    Witam wszystkich!
    Ostatnio na laboratorium przerabiałem pomiary częstotliwości i czasu. Schemat pomiarowy był taki że miałem generator (PF1641A) do niego podłączony był oscyloskop (LG OS-310M) oraz częstościomierz (PFL-28B).

Wykonałem 37 pomiarów dla częstotliwości ustawianej na generatorze od 1 Hz do 10 000 Hz, I zapisywałem wyniki tych pomiarów

PFL-28B----------LG OS-310M-------PF1641A

955,680 ms------952,000 ms---------1,050 Hz
    ---------------------1,050 Hz
    Coście, byliście, Kolego skopaliście... :D
    Trzy kolumny w wierszu nagłówka i cztery kolumny w wierszu z liczbami... :cry:

cyeber_vip napisał:
    i teraz musze oszacować błąd względny i bezwzględny tylko nie wiem co jest tutaj wielkością rzeczywistą?

czy mam określić te błędy względem częstościomierza czy może oscyloskopu albo generatora?
    A jak sądzisz, który z przyrządów mierzył (wskazywał) najdokładniej?
  • Poziom 12  
    nic nie skopalem tylko ten środkowy dolny pomiar to wynik pomiaru na oscyloskopie :) żeby mieć później mniej roboty to spisalem z niego i czas i częstrotliwość :D poprostu zmieniałem z pomiaru czasu na częstotliwość przy tak samo ustawionych kursorach :D

z tego co prowadzący mówil to najdokladniejszy miał by byc częstościomież (PEL-28A) nawet jakieś tam atesty posiadał

czyli wegług niego obliczać te blędy?
  • Poziom 23  
    Bedac bardzo dokladnym, to zaden odczyt, ani nastawa nie jest wielkoscia 'rzeczywista', tylko miesci sie w tolerancji przyrzadu. Wez z manuali dokladmosci przyrzadow i policz. Praktycznie, jesli dokladnosc czestosciomierza jest o rzad wielkosci lepsza niz generatora, to mozemy te wartosc uznac za 'dokladna'.
  • Poziom 12  
    OK dzięki jeszcze dla pewności poszukam w necie dokumentacji technicznej który jest najdokładniejszy i porównam to z najdokładniejszym

co do liczenia wartości rzeczywistej przecież jest to wielkości abstrakcyjna i i tak nigdy nie będzie w 100% dokładna więc myślę że porównanie z najdokładniejszym przyrządem powinno w moim przypadku wystarczyć

Wielkie dzięki za pomoc...

a jeszcze jedna rzecz mi się nasuwa bo czasami wychodzą mi wartości ujemne czy mam zostawić ten minus czy może zrobić z tego wartość bezwzględną?

ten minus wychodzi zarówno przy obliczaniu błędu względnego jak i bezwzględnego

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    [hefid]

Skończyłem moje opracowanie gdyby ktoś mógł rzucić okiem i sprawdzić czy nie zawarłem w nim zbyt dużo głupot to był bym wdzięczny.