Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trafo + odpowiednie kondensatory

Mleczyk89 15 Jan 2008 21:25 1140 4
 • #1
  Mleczyk89
  Level 34  
  Witam. Pisze ten post chcąc się upewnić ze nie uszkodzę kondensatorów, o których za chwile będzie mowa.
  A wiec (nie zaczyna się zdania od a więc ;p ) składam wzmacniacz 2xAL35 czyli holtony 200W.Zamowilem juz trafo 500W z napięciami na uzwojeniach wtórnych 2x42V . Po wyprostowaniu powinienem uzyskać napięcie poniżej 59V, o ile się tak liczyło (42x1.41 ,inaczej pierwiastek z 2 ). Od tego będzie trzeba chyba jeszcze odjąć spadek na mostku prostowniczym (powyżej 1V na stronę o ile się nie mylę). Moje pytanie brzmi następująco. Czy do tego zasilacza wystarczą kondensatory na 63V ?
  Pytam z dwóch względów : będą tańsze i większej pojemności , w porównaniu do słabo dostępnych kondensatorów 10000uF na 80V , a zależy mi na oszczędności miejsca (więcej kondow malej pojemności nie wchodzi w grę )wewnątrz budy wzmacniacza. Czekam na odpowiedz.
  Pozdrawiam Mleczyk89
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Będą raczej na styk, nie dawaj im pracować bez obciążenia (jakiegokolwiek). Raczej bym się powstrzymał i dał na wyższe napięcie.
 • #4
  robson24-78
  Level 19  
  W teorii wszystko powinno być ok, masz ok. 4V zapasu na biegu jałowym i ponad 5V pod obciążeniem... Kondensatory też nie są wytwarzane "na styk" więc moim zdaniem powinny wytrzymać.

  Ja zrobiłbym tak: kupiłbym niezbędne minimum kondensatorów i "potorturowałbym" je przez tydzień, dwa - jeśli wytrzymają dokupiłbym resztę...

  Diecezja należy do Ciebie (jak mówi O. D. ;))...

  Pozdawiam!
 • #5
  Mleczyk89
  Level 34  
  Od czasu pisania poprzedniego postu wzmacniacz pracuje bezproblemowo.

  Jałowo 60V na pojemnościach.