Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat Stroboskopu na palniku ifk 120

dj.stachu 15 Sty 2008 22:24 12102 31
  • Schemat Stroboskopu na palniku ifk 120

Witam

Przedstawiam wam projekt stroboskopu, który sam zaprojektowałem.
    Głównym celem było wyeliminowanie rezystora ładującego kondensatory główne, który musiał być dość znacznej mocy. Niektórzy zastępowali go dławikiem od świetlówek. Ja wykorzystałem tyrystorowe sterowanie ładowania. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba wtedy stosować kondensatory poliestrowe(C11,C12),albo rozruchowe od silników. Elektrolity nie wytrzymują impulsowej pracy. Przy ograniczeniu prądu ładującego przez rezystor kilkuset-omowy(tak jak w jabel-u) można stosować elektrolity, choć te na 85° po kilkugodzinnej pracy i słabym chłodzeniu też potrafią wybuchać.
    Podsumowując- elektrolity tak, przy zapewnieniu dobrego chłodzenia i przerywanej pracy układu. Do pracy ciągłej impulsowej najlepszy poliester.

Idea mojego układy polega na synchronicznym sterowaniu ładowania kondensatorów i zapłonu lampy z regulowaną częstotliwością. Przy zastosowaniu pojemności (C11,C12) rzędu 20-50µF odprowadzania ciepła z T1 wystarczy kilka cm² aluminiowej blaszki. Tyrystor T1 pracuje prawie na początku charakterystyki Pstrat=f(I) i oprócz lampy jest jedynym elementem wymagającym chłodzenia.
    Zakres pracy to od 0,14-8Hz. Energia błysku to 6J, swobodnie wystarcza do pomieszczeń do 20-30m². Układ działa bez zarzutu, zrobiłem już dwa takie.

Podziękowania dla Harego za wytrawienie płytek.

schemat

Przebiegi sterujące tyrystory, przy max częstotliwości pracy

Dobór stałych czasowych zapewnia odstęp między impulsami równy przynajmniej jednemu okresowi napięcia z sieci, co pozwala na wyłączenie triaka T1 zanim nastąpi zapłon lampy.

elementy:
    R1 470-1k
    R2,4,5 680-1,5kk
    R3 470
    R6,7 100-150
    R9 4,7-6,8k/1W
    R10 200-470
    R11 100k
    C1 100-200uF/250V
    C2-C5 1-100nF
    C6 100-470uF/16V
    C7 10-47uF/10V
    C8 4,7uF/10V
    C9,C10 1-47nF
    C11,C12 47uF/300V poliestrowe
    C13 100-220nF/250V
    C14 33-220nF/300V
    D1-D4 1A, mogą byc 1N4148
    D5 zenera 5,1V
    D6,D7 1N5408 lub inna 3A/1000V
    Q1,3 dowolny npn 300mW
    Q2 dowolny pnp 300mW
    T1 BTA16/600 lub inny na 16A
    T2 BTA6/600 lub inny na 16A
    Tr1 TS 2/048 lub inny 220/7-10V/przynajmniej 200mA
    Tr2 0,3/11kV impulsowy
    IC1 NE555
    IC2 74192
    OK1,OK2 MOC3020
    bezpiecznik zwłoczny 2-3,15A
    lampa IFK 120

Układ udało mi się zmieścić do obudowy, którą zrobiłem kilka lat temu. Obudowa posiada otwory do wentylacji, włącznik i wyjście do oddzielnego potencjometru regulującego częstotliwość błysków. Przy odłączonym potencjometrze układ pracuje z częstotliwością około 3-4 Hz. C11,C12 na razie mam zamontowane elektrolity, ale już zamówiłem poliestrowe.

Wzór płytki

Rozmieszczenie elementów

otwory od str. elementów

No, i kilka zdjęć

Moderowany przez CMS:

Dodałem zdjęcie na początku. Na przyszłość proszę tak robić.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 16 Sty 2008 07:57
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    No fajnie bo zamieszczasz gotowy projekt i jak ktoś chce sobie zrobić stroboskop to ma łatwą sprawę. Dołożył bym do niego sterowanie muzyką - nic nie zastąpi efektu migania stroboskopu w rytm uderzeń ciężkiego bębna ;). Ja swego czasu zrobiłem stroboskop z któregoś z numerów PE. Tamten miał taką wadę że czasem się "zawieszał" i IFK120 potrafiło ciągle świecić nagrzewając się w parę sekund do czerwoności. Tam był przełącznik sterowanie ręczne/muzyka - co jest dobrym rozwiązaniem. Teraz wykonał bym sobie stroboskop tak jak Ty bez rezystora żeby tyle strat nie było na ogrzewanie świata :D mogło by być nawet na kondensatorach ale koniecznie z urywanym błyskiem. Urywany błysk stosuje się powszechnie w lampach błyskowych zarówno tych wmontowanych w aparat jak i tych dołączanych osobno. Miało by to duża zaletę - zapewniało by mocny błysk bo lampa świeciła by przy w pełni naładowanym kondensatorze (kondensator mógłby mieć znaczną pojemność) nie rozładowując go do końca. Kondensator miał by bardziej komfortowe warunki pracy, nie powinny się nawet nagrzewać bo ich okładziny by tak mocno nie pracowały ponieważ napięcie na nim wahało by się w nieznacznym stopniu. Dodatkowym bajerem była by siła błysku zależna od mocy uderzenia bębna (lampa miała by regulowany czas otwarcia). Jak na razie nie znalazłem sensownego schematu który nadawał by się do przeróbek na taki stroboskop.
    Pozdrawiam.

• #3 16 Sty 2008 11:16
    dj.stachu
    Poziom 15  

rozwiązanie o którym piszesz wymaga asynchronicznego sterowania zapłonem.

• #4 16 Sty 2008 11:21
    wojto15-05
    Poziom 18  

Witam!! no no fajny strobolek :D no i inne rozwiązania elektroniczne a najważniejsze że sam zaprojektowałeś wszystko. Co do wykonania obudowy to wyglada całkiem "estetico" :D Ale jak już miałeś zamiar złożyć strobo to ja chyba bym zainwestował w jakiś inny palnik a nie IFK120 (czy chodziło o dostępność w sklepach? ) No i dorzucam się z propozycja tak jak mój przedmówca, przydało by sie sterowanie do muzyki.
    Ja właśnie dzisiaj może skończę swój sterownik w rytm muzyki i pewnie pokażę go w dziale DIY . Poza tym wszystko bardzo pozytywnie, więc moja ocenka 9/10
    Pozdrawiam

• #5 16 Sty 2008 14:43
    Karol966
    Poziom 30  

Witam, czy przy długiej pracy ten malutki transformatorke impulsowy wytrzumuje obciążenie? Oraz jaka jest żywotność tych palników? kiedyś zrobiłem kilka sztuk z jabla i wydaje mi się że większość już się wysłużyła ale nie wiem o tym bo je sprzedałem :D

Pytanie jeszcze jedno; czy palnik można zapaliś na dłuższy czas stałym światłem, czy też conajwyżej ustawić wysoką częstotliwosć zapłonu?

Projekt wygląda ładnie, ja swoje upychałęm w obudowy od chalogenów zewnętrznych 500W, płytki oczywiście się nie mieściły w małej puszce od kabli więć robiłem ostre cięcia ;) rezystor założyłem 12W, był duży i przymocowany do aluminiowej obudowy, gdzieś mam zdjęcia, poszukam i umieszczę.

• #6 16 Sty 2008 15:00
    dj.stachu
    Poziom 15  

Karol966 napisał:
    Witam, czy przy długiej pracy ten malutki transformatorke impulsowy wytrzumuje obciążenie?

Tak, po to sie stosuje transformator impulsowy, żeby służył do impulsowej pracy(masło maślane). Używam już od 5 lat tego samego transformatorka, więc wytrzymuje.

Karol966 napisał:
    Oraz jaka jest żywotność tych palników?

Nigdzie nie znalazłem strony producenta, więc nie wiadomo ile tysięcy, czy milionów błysków gwarantuje IFK. Wiadomo tylko, że ma 120J. Mój układ pracuje przy energii błysku 6J, co przy 8-10Hz nie przekracza parametrów znamionowych palnika

Karol966 napisał:
    Pytanie jeszcze jedno; czy palnik można zapaliś na dłuższy czas stałym światłem, czy też conajwyżej ustawić wysoką częstotliwosć zapłonu?

jak chcesz ciągłe światło to weż sobie żarówke żarową, palnik IFK słyży do błyskania, a nie do ciągłego świecenia

• #7 16 Sty 2008 16:07
    Karol966
    Poziom 30  

Oto fotki mojej produkcji,
    W przypadku tego projektu trzeba by zastosować dodatkową, małą obudowę do elektroniki i przykręcić ją z tyłu.

<object width="425" height="350"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/b3y7lbpLh44"> </param> </object>

• #8 16 Sty 2008 16:22
    osvch
    Poziom 11  

A jak wygląda kosztorys? Tak mniej więcej :P Chętnie bym go zmontował :)

• #9 16 Sty 2008 17:34
    drak
    Poziom 19  

Porządny projekt, starannie wykonana płytka. Tylko ta obudowa nie taka. Widać że poprawiłeś staranność od czasu wykonania obudowy. Może spróbował byś zrobić metalową obudowe, albo kupić na allegro uwalony na amen stroboskop i wziąść obudowę.

• #10 16 Sty 2008 18:05
    keeller
    Poziom 11  

Bardzo fajny strob i ciekawy pomysł.

Ja również zaprojektowałem i wykonałem stroboskop, udało mi się rozwiązać jednocześnie problem rezystora ładującego, jak i elektrolitów - ani jedno ani drugie nie jest potrzebne :)

Mianowicie, palnik jest wpięty przez diodę bezpośrednio do 230V :) na mikrokontroler idzie sygnał z deketrora przejścia przez zero, mikrokontroler odlicza czas na podstawie ustawienia potencjometrów (mocy i częstotliwości) i wyzwala palnik na chwile przed końcem dodatniej połówki. Zeby palnik wystartował wystarczy kondensator ok. 0.5 uF, który utrzymuje te 300V potrzebne przez wyzwolenie... Resztę prądu palnik pobiera sobie z sieci, robiąc zwarcie :) Może błyskać naprawdę mocno i szybko, a nigdy nie wybiło mi jeszcze korków. Zastosowałem jakiś palnik z allegro o mocy ciągłej 250W, bo IFK był dla mnie zdecydowanie niewystarczalny.

Zamieściłbym projekt ale pogubiłem schematy, za to stroboskop już dobre 3-4 lata się sprawuje :)

• #11 16 Sty 2008 18:26
    dj.stachu
    Poziom 15  

osvch napisał:
    A jak wygląda kosztorys? Tak mniej więcej :)

kosztorys:

rezystorów i drobnych kondensatorów, które można znaleźc na kazdym smietniku, nie licze
    C11,C12 elektrolit 8
    D1-4 0,8
    D5 0,4
    D6,D7 1
    Q1-3 1,5
    T1,2 6
    Tr1 6
    Tr2 6
    IC1,2 2
    OK1,2 4
    IFK 120 9
    kabel zasilaj 8m 8
    wtyczka 3
    gniazdo jack 1,5
    włącznik jednorzędowy 2

razem w zależności od sklepu 55-65 zeta (kondensatory elektrolityczne), przy zastosowaniu poliestrowych około 80zł

Dodano po 18 [minuty]:

keeller napisał:

Ja również zaprojektowałem i wykonałem stroboskop, udało mi się rozwiązać jednocześnie problem rezystora ładującego, jak i elektrolitów - ani jedno ani drugie nie jest potrzebne :)
    Zamieściłbym projekt ale pogubiłem schematy, za to stroboskop już dobre 3-4 lata się sprawuje :)

Również myślałem nad takim rozwiązaniem, ale najpierw chciałem sprawdzic tradycyjne rozwiązanie. Pomysł z załączaniem lampy w chwili opadania napięcia sieciowego jest spoko. Tylko wtedy trzeba chyba bardzo precyzyjnie uslalic chwile zapłonu, żeby lampa nie pobierała zbyt dużego prądu, może się wtedy znacznie skrócic żywotnośc lampy. Do takiego rozwiązania nie aplilowałbym IFK, tu chyba jedynie nadają się lampy Hansena( chyba nie pomyliłem nazwy)

• #12 21 Sty 2008 12:08
    dj.stachu
    Poziom 15  

keeller napisał:

Mianowicie, palnik jest wpięty przez diodę bezpośrednio do 230V :) na mikrokontroler idzie sygnał z deketrora przejścia przez zero, mikrokontroler odlicza czas na podstawie ustawienia potencjometrów (mocy i częstotliwości) i wyzwala palnik na chwile przed końcem dodatniej połówki. Zeby palnik wystartował wystarczy kondensator ok. 0.5 uF, który utrzymuje te 300V potrzebne przez wyzwolenie... Resztę prądu palnik pobiera sobie z sieci, robiąc zwarcie :) Może błyskać naprawdę mocno i szybko, a nigdy nie wybiło mi jeszcze korków. Zastosowałem jakiś palnik z allegro o mocy ciągłej 250W, bo IFK był dla mnie zdecydowanie niewystarczalny.

juz zrobilem projekt dzialający identycznie jak twój, tyle ze bez mikrokontrolera:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic923660.html

• #17 25 Sty 2008 21:35
    dj.stachu
    Poziom 15  

Ludzie, przecież IFK to nie lampa do stroboskopu, IFK jest przystosowana do błyskania co kilkadziesiąt sekund, to przecież lampa do aparatów fotografocznych. A wżócanie ja do steroboskopu to tylko zabieg doraźny. Żeby sie nie paliła, trzeba zredukowac moc błysku. tylko niska cena skłania do używania IFK. W zależności od mocy błysku starcza na kilka do kilkudziesięciu imprez, potem trafia do kosza. jak kotoś chce strob z prawdziwego zdażenia, to niech kupi sobie lampe XOP

• #18 25 Sty 2008 22:16
    arek59
    Poziom 29  

Zgadzam się z kolegą. Palniki nie wytrzymają. Po zdjęciach widać wyrażnie że za dużą mocą wyzwalasz palniki. Jedną impreze przeżyje, co dalej to pozostanie ci palnik jako zabytek na półce i trzeba nowy. Lepiej kupić palniki z zapasem mocy. Np ifk120 ma moc 120W max to bezpieczne wyzwalanie wyniesie ok max 50W tak żeby imprezke wytrzymał.

• #19 26 Sty 2008 03:05
    dj.stachu
    Poziom 15  

arek59 napisał:
    Zgadzam się z kolegą. Palniki nie wytrzymają. Po zdjęciach widać wyrażnie że za dużą mocą wyzwalasz palniki. Jedną impreze przeżyje, co dalej to pozostanie ci palnik jako zabytek na półce i trzeba nowy. Lepiej kupić palniki z zapasem mocy. Np ifk120 ma moc 120W max to bezpieczne wyzwalanie wyniesie ok max 50W tak żeby imprezke wytrzymał.

Nie 120W, a 120Dżuli, a to zasadnicza różnica.

• #20 26 Sty 2008 09:47
    leszek222
    Poziom 9  

Witam ,nie chciałem zaczynać nowego tematu więc ,dołączyłem sie tutaj ,chciałbym sie dowiedzieć czy można podłączyć lampę od stroboskopu, w taki sposób żeby cały czas świeciła. Jakie było by potrzebne do tego napięcie na końcówkach lampy ,żeby po jednym impulsie z transformatora impulsowego świecenie było podtrzymane i lampa nie gasła. Z.G za odpowiedz

• #21 26 Sty 2008 12:49
    dj.stachu
    Poziom 15  

leszek222 napisał:
    Witam ,nie chciałem zaczynać nowego tematu więc ,dołączyłem sie tutaj ,chciałbym sie dowiedzieć czy można podłączyć lampę od stroboskopu, w taki sposób żeby cały czas świeciła. Jakie było by potrzebne do tego napięcie na końcówkach lampy ,żeby po jednym impulsie z transformatora impulsowego świecenie było podtrzymane i lampa nie gasła. Z.G za odpowiedz

musisz zrobic przetwornik AC-AC lub DC-AC w zaleznosci z kad to zasilasz, na 85V który podtrzyma wyladowanie. tak jak to sie robi w lampach samochodowych.
    http://www.tuning-design.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=51

• #22 26 Sty 2008 15:50
    leszek222
    Poziom 9  

Wydaje mi sie ze napięcie podtrzymania 85v bedzie za niskie przecież w stroboskopie kondensatory naładowane są do ok 400 v,czyli na końcówkach lampy jest ponad 300v napięcia ,po wyładowaniu lampy nieco spada ale po chwili wraca do normy i cykl sie powtarza jednak jeśli odłączymy transformator impulsowy lampa nie będzie świecić. Wydaje mi sie ze lampy stroboskopowe potrzebują znacznie wyższego napięcia niz xenony samochodowe ,ponieważ odległość miedzy elektrodami jest większa.

Dodano po 48 [minuty]:

Czy nikt nie wie nic na ten temat żeby mi pomóc ?

• #23 26 Sty 2008 16:11
    oj
    Poziom 42  

Nie ma takiej możliwości , żeby z palnika stroboskopowego zrobić lampę xenonową - chodzi o samą budowę lampy i przeznaczenie tego palnika

• #24 26 Sty 2008 18:16
    dj.stachu
    Poziom 15  

ja mówie tylko o możliwosci rozwiązania problemu, w linku który podalem wyzej jest napisane jak to działa. a napięcie podtrzymania IFK wynosi okolo 60-70V

• #26 26 Sty 2008 20:48
    leszek222
    Poziom 9  

Każdy z kolegów pisze coś innego i jeden zaprzecza drugiemu. Napięcie 400v
    z tego co pisze kolega karol966 służy do zapłonu .Do zapłonu palnika to słuzy napięcie około 12000v które jest podawane impulsowo z transformatora impulsowego na środkową nóżkę palnika. Natomiast napiecie zmagazynowane w kondensatorach służ do wywołania łuk elektryczne miedzy elektrodami po wcześniejszym impulsie z transformatora impulsowego. Przy 85v podejrzewam ze taki łuk elektryczny by nie powstał ponieważ odległość miedzy elektrodami jest zbyt duża przynajmniej w lampie ifk 120. Zastanawia mnie jedno o ile spada napięcie na kondensatorach po wyładowaniu lampy.Bo może jeśli napiecie utrzymywało by sie na stalym poziomie to łuk elektryczny był by utrzymany i lampa by nie gasła.

Dodano po 19 [minuty]:

Pomimo długiego stażu na forum mylisz sie kolego <oj> twierdzac ze niema takiej możliwości. Zasada działania xenonowej lampy samochodowej i lampy stroboskopowej jest taka sama ,pomimo tego ze różnią sie one trochę swoja budowa to działają na takiej samej zasadzie.

• #28 26 Sty 2008 22:01
    oj
    Poziom 42  

leszek222 napisał:
    Zasada działania xenonowej lampy samochodowej i lampy stroboskopowej jest taka sama ,pomimo tego ze różnią sie one trochę swoja budowa to działają na takiej samej zasadzie.

To czemu się pytasz jak wiesz, że można zrobić. A nie działają dokładnie na takiej samej zasadzie

• #29 26 Sty 2008 22:38
    leszek222
    Poziom 9  

Na początku trochę żle sformułowałem pytanie nie chodziło mi o to czy lampa będzie świeciła czy niem ,tylko o to przy jakim napięciu łuk ten po podaniu impulsu będzie w stanie sie utrzymać tak aby lampa świeciła. Samochodowe lampy xenonowe mają bardzo małą odległość między elektrodami w porównaniu z lampami stroboskopowymi ,dlatego wystarczy tam napięcie 85v do uzyskania łuku elektrycznego. Jest to jak przypuszczam pewnie zrobione celowo po to aby uniknąć w samochodzie niebezpiecznego napięcia. przetwornice do lamp samochodowych maja napięcie 85v i moc 35w, wiec jest to napięcie w miarę bezpieczne dla ludzi którzy chcieli by pogrzebać sobie przy pracującej lampie, doznali by lekkiego porażenia. Natomiast gdyby było to napięcie 500v imocy 35w lub wyższe tak jak jest to potrzebne w lampach stroboskopowych było by to znacznie większe zagrożenie! I tu właśnie jest ta różnica poza tym sa to lampy wyładowcze zarówno te samochodowe jak i stroboskopowe wypełnione w środku ksenonem.

• #30 27 Sty 2008 03:25
    dj.stachu
    Poziom 15  

Ale wy głupoty piszecie, człowieka nie razi napiecie 85V czy jak se tam chcecie, tylko prąd. Jak dobrze podłączysz akumumator 12V do serca i popłynie ze 30-100mA to trup gwarantowany, a jak dotkniesz transformatora mpuslowego 11KV, czy świecy zapłonowej od motoru to cię nie zabije, bo tam nie ma takiej wydajności prądowej-proste