Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stoper elektroniczny

bartek33 16 Jan 2008 16:27 3634 8
    bartek33
    Level 16  
    Mam problem. Chce zrobić stoper elektroniczny własnej roboty. Czy jest jakiś układ który liczyłby w górę i miał wyjście multipleksowe na min.2 wyśw.
    Jednak nie chodzi mi o układ z wyjściem BCD bo taki spalił mi dekoder :cry:.
    Proszę o pomoc.
    adampyndzel
    Level 16  
    Czyli szukasz gotowego ukladu do którego nalezy podłączyć wyswietlacz. Czyli licznik z generatorem którego czestotliwość jest dla nas znana. A jak kod BCD to bez dekodera.

Pozdrawiam.
    SiemensVOL
    Level 13  
    Witam, czy dobrze zrozumiałem ze mając ten układ i wyświetlacz 7 segmentowy led nic więcej nie potrzeba aby uruchomić stoperem?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi bo mam właśnie zamiar zrobić coś takiego harcerzom na zawody.

Potrzeba stoper odliczający minuty i sekundy, oraz aby wyświetlacz był ultra-czytelny /dlatego lcd jak to ma miejsce w większości popularnych stoperów odpada/
    bartek33
    Level 16  
    Niestety trochę trudno zrobić na tym układzie stoper, bo jak wiadomo liczy on do 9 i zwiększa liczbę o 1 pozycję w lewo, a jak wiadomo minuta ma 60 sekund :| . Możliwe jest, aby wyświetlał on wynik w sekundach, ale to nie jest wygodne :| . Ja bym to zrobił na jakimś uC (np. AT90S2313 albo ATTiny2313) i napisał program w Bascom'ie. Dla uproszczenia dodałbym zegar RTC PCF8583. Niestety dopiero zaczynam programować więc to zadanie mnie przerasta :? .
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Noty należy czytać.
    Stoper elektroniczny

Pzdr.
    SiemensVOL
    Level 13  
    Właśnie czytam te noty i dlatego pytam :D

Jestem elektrykiem a nie elektronikiem, i w sumie chciałem pomoc harcerzom wiec chciałem sprobować coś takiego zbudować. jednym słowem się da?

Po prostu potrzebny jest stoper w którym można wykorzystać wyświetlacz led, który jest znacznie czytelniejszy, szczególnie dla osób o słabym wzroku.

Będę bardzo wdzięczny za każdą okazana pomoc.

Pozdrawiam
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Uwaga była do bartek33 ;) Jakie są założenia projektowe? Minuty i sekundy, czy dziesiąte części sekund?

Pzdr.
    SiemensVOL
    Level 13  
    minuty i sekundy, więcej nie potrzeba, będę baaaardzo wdzięczny za wszelka pomoc.

Pozdrawiam