Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MERA-KFAP Rejestrator

16 Sty 2008 19:26 2743 10
  • Poziom 11  
    Bardzo pilnie szukam wszelkich informacji technicznych dotyczacych rejestratorów elektrycznych piszących na tasmie papierowej produkowanych w MERA-KFAP w Krakowie. Jest to okres lat siedemdziesiatych- osiemdziesiatych.Posiadam egz z oznaczeniem typu: 1-6, rocznik prawdopodobnie 87. We wnetrzu znajduje sie silnik napędu z przekładniami, ustrój pomiarowy, i żadnej dodatkowej elektroniki.!!!
    Na tylnej płycie sa zaciski zasilania 220V, jeden zerowy i dwie listwy mające po sześć zacisków śrubowych do podania sygnałow wejsciowych.
    Brakuje mi schematu wewnetrznego ,opisu eksploatacji.opisu połączeń na zaciskach A-B Urządzenie jest w nadzwyczaj dobrym stanie jak to sie mówi prawie nówka wiec chce je wykorzystac. Bede wdzieczny Kolegom za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Jest to rejestrator 6-cio punktowy, na tablicy wskaźnika powinno znajdować się oznaczenie jaki to typ rejestratora (było ich kilka rodzajów) oraz podane parametry sterowania organem wskazującym.
    Może być to rejestrator pod termopary lub sterowany prądowo 0-20mA, 4-20mA, itp... .
  • Poziom 16  
    Witam.Ten typ rejestratora może być wykonany pod czujniki PT 100.Dwie listwy po 6 zacisków sugeruje że linia pomiarowa jest trzy przewodowa.Dawno,dawno temu miałem z takimi urządzeniami do czynienia. :D Andzrzej.
  • Poziom 11  
    Czegoś tu nie rozumiem. Po południu zamiesciłem tu swoja odpowiedź na te dwa posty i załączyłem zdjecia. Teraz widze ze wszystko znikneło wiec moze ktos mi powie o co tu chodzi?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Poczytaj ogłoszenia w tym dziale.
    Post jest tu:
    Forum: Kosz Wysłany: 17 Sty 2008 15:45 Temat: Re: MERA-KFAP Rejestrator
  • Poziom 11  
    Bardzo Wam Panowie dziękuję za odpowiedź, ale mimo niej stoje nadal w punkcie wyjścia ponieważ nic mi nie mówia okreslenia typu: linia pomiarowa jest trzy przewodowa, albo rejestrator 6-cio punktowy.
    Teoretycznie moge sie domyslać znaczenia , ale nie o domysły mi chodzi
    Urządzenie jest sprawne i chce go uzyc do zapisu sygnałów wychodzących z detektora odbiornika wieć musze wiedziec jak go z tym połaczyć. Brak tzw DTR-ki i schematu mi to uniemozliwia wiec szukam podpowiedzi jak z robić aby działało. Na skali miernika mam takie napisy: najpierw oznaczenia rodzaju ustroju pomiarowego dalej jest napis: ERO 1-6e i po prawej są trzy jeden pod drugim: I 1.2 100mV
    II 3.4 100mV
    III mV
    Teoretycznie mógłbym pokusić sie o rozmalowanie schematu, ale tego nie zrobie oponieważ trzeba by cały mienik rozebrac aby dokładnie zobaczyć jak to jest połaczone, bo wewnątrz jest jeszcze układ 2 sztuki jakieś przełaczniki obrotowe napedzane przez mechanizm przewijania papieru.
    Przełaczniki są 6-cio pozycyjne + suwak razem 7 wyprowdzeń. Na bocznej sciance, w układzie elektrycznym sa dwa rezystory drutowe i jak sądze bardzo dokładne. Zadnych elementów jak kondensatory tranzystory transformatory diody czy rezystory masowe. Układ jest prosty i jednoczesnie skomplikowany jak dla mnie.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie, rejestrator 6-cio punktowy znaczy że do niego można podłaczyć 6 np czujników temperatury (termopary np Ni-Cr-Ni) lub innych urządzeń. Ten rejestrator to poprostu miliwoltomierz (czy skala jest w stopniach °C? jeżeli nie to w czym?). Pomiar jest wykonywany po kolei na każdym z wejść i wskazówka uderza w papier przez tasiemke z barwnikiem nabijając punkt. W celu ochrony organu pomiarowego może być założona blokada wskazówki. Jeszcze rok temu miałem DTR do tych rejestratorów, ale chyba wyrzuciłem, jeszcze poszukam.
  • Poziom 11  
    vigo63 napisał:
    Witam ponownie, rejestrator 6-cio punktowy znaczy że do niego można podłaczyć 6 np czujników temperatury (termopary np Ni-Cr-Ni) lub innych urządzeń. Ten rejestrator to poprostu miliwoltomierz (czy skala jest w stopniach °C? jeżeli nie to w czym?). Pomiar jest wykonywany po kolei na każdym z wejść i wskazówka uderza w papier przez tasiemke z barwnikiem nabijając punkt. W celu ochrony organu pomiarowego może być założona blokada wskazówki. Jeszcze rok temu miałem DTR do tych rejestratorów, ale chyba wyrzuciłem, jeszcze poszukam.

Bardzo dziekuje za tą informacje. No ja tak myslałem ze 6 oznacza ilość czujników i całkiem jasne dla mnie ze jest on miliwoltomierzem. Tak skala głowna jest w stopniach Celsjusza od 0-200, ale pod spodem ma tez liniową bez miana od 0-12 . Dalej jest tak jak opisujesz. Ja zamiesciłem zdjecia tego ale Moderator był uprzejmy wyrzucić je do kosza wiec jesli tam są a Ty zaglądniesz to bedziesz miał widok bo jest kilka ujeć.
    Ja dostałem DTR-kę w której jest 19 odmian tego rejestratora ale ponieważ dokumentacja jest z 1979 roku a rejetsrator z 1987 to rzeczywisty układ nie pokrywa sie z zadnym z tych schematów w DTR-ce
    no bo to jest 8 lat róznicy wiec producent pozmienaił układy napewno.
    Jesli ktoś miał z tym do czynienia na codzień to oczywiscie połaczenia robił bez tej dokumentacji ,prawie rutynowo a ja niestety nie.
    Z tyłuw skrzynce sa dwie listwy oznaczone jako A i B a kazda ma zaciski oznaczone od 1-6 i jak to dostałem to były tam takie połączenia (krosowe):
    2A-z1B
    4A-z3B
    6A-z5B
    1A,3A,5A oraz 2B,4B,6B nie były z niczym połączone od strony zacisków , natomiast do tych wszystkich punktów dochodza przewody od przełaczników sekwencyjnych, obrotowych. Teraz pytanie gdzie podać napiecie mierzone aby miernik zaczął pokazywać wartość no i wogóle drgnął a jest napewno sprawny.
    Trzymam kciuki abys znalazł swoja DTR-ke bo moze tam bedzie inny schemat pasujacy do mojego.
    Jesali znajdziesz to pdam sobie podwójną insulinę z....... radości::D
  • Poziom 11  
    Witam,
    zrobiłem cos co wydaje sie być herezja w elektronice , bo mówiąc szczerze wykonałem działanie na "ślepo" czyli zupełnie nie wiedząc czy mogę to zrobić i co wyjdzie za takiego postępowania.
    Miałem chyba szczęście!
    Na tylnej ściance miernika sa dwa pionowe rzędy 6-ciu zacisków,które po porostu w każdym rzędzie zwarłem ze sobą. W ten sposób otrzymałem wejście 2 przewodowe i jak podam tam napięcie to wskaźnik sie wychyla proporcjonalnie do wartości tego napięcia. Bijak działa i zapis sie realizuje choć nie jest to pełnym sukcesem bo zapis jest punktowy a nie linia ciągłą.
    W dalszym ciągu jednak nie wiem jak to działa i czemu działa w tej konfiguracji połączeń.
    Przed zwarciem tych zacisków sprawdziłem czy nie pojawiają sie na nich jakieś napięcia no bo nigdy nie wiadomo co by tam mogło być.
    Nikomu nie polecam takiego działania bo to nie prawidłowe.
    No zaczekam czy dostanę jeszcze jakieś infa w tym temacie wiec sprawy nie zamykam. Warto posłuchać kogoś kto będzie miał do powiedzenia coś w sposób fachowy
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam ponownie, DTR-ki niestety nie znalazłem, jeszcze próbuję u znajomych może coś będą mieli. Rejestratory te produkowane były przez 30 lat w prawie nie zmienionej konstrukcji tak że Twoja DTR powinna pasować. Ponieważ Mera- Kfap nie istnieje jej następcą jest:
    APATOR-KFAP
    30-011 Kraków
    ul. Wrocławska 53
    Rejestratory tego typu zakończono produkować w końcu lat 90.
    Ludzie co je robili to albo nie żyją albo tam już nie pracują
    Być może mają jeszcze gdzieś DTR.
    W Twoim rejestratorze masz 6 wejść 100 mV, pomiar następuje na każdym zakresie co 20s z przesuwem papieru 20mm /h.
    Nabijanie pomiaru jest punktowe jak sam zauważyłeś.
    Przekładnia napędza przesuw papieru jednocześnie napędzając przełączniki obrotowe. Tyle mogę powiedzieć jak coś będę jeszcze miał to Ci wyśle. Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda

Post zamykam.
    Poszukiwanie schematu przeradza się w dział porad.
    Zapraszam również do zapoznania się z REGULAMINEM i ogłoszeniami w tym dziale. [hefid]