Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do stabilnego mierzenia prądu o małych wartościach.

16 Sty 2008 20:35 909 3
 • Poziom 10  
  mam takie pytanie czy może ktoś zna jakiś układ który byłby wstanie stabilnie mierzyć prąd o wartościach od 0 do 100 piko amperów.

  Chcę zbudować układ do pomiaru rezystancji izolacji i potrzebuje takiego układu. Z tego co wiem to jest to wielkość rzędu 1 do -14Ω/cm więc izolacja o grubości 2mm i zasilaniem 100V będzie przepuszczać prąd na poziomie 1 do -13.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 23  
  odpusc sobie, zrobienie nanoamperomierza nie jest łatwe
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  niestety nie mogę potrzebne mi jest to do mojej pracy
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Musisz układ pikoamperomierza oprzeć o wzmacniacz operacyjny z prądami wejściowymi mniejszymi mniej niż 100 fA ( AD 594). Następnie dać opornik 10 GΩ w pętli sprzężenia zwrotnego z kondensatorem (uwaga! wyczynowy z dużą rezystancją izolacji :)) równoległym by tłumić szumy. Tak jak w szkolnym układzie konwertera I na U podać na wejście nieodwracające prąd Ix. Mając w pętli sprzężenia zwrotnego znany opornik 10 GΩ a na wyjściu wzmacniacza zmierzone napięcie woltomierzem, które odpowiada prądowi Ix =Uv/10GΩ :).

  Przykład; Uv- odczytane z miernika wynosi 1 [V],
  to Ix = 1V/10GΩ; = 100pF


  UWAGA :układ pikoamperomierza musi być starannie wykonany.
  Zwróć uwagę na użyty opornik 10GΩ zatem wejścia wzmacniacza (+) i (-) podpowiadam, osadzone powinny być na teflonowy podestach by rezystancja między wyjściem a wejściami była kilkadziesiąt razy większa od opornika w sprzężeniu zwrotnym. Do tego musisz zadbać o odpowiednią wilgotność otaczającego powietrza i czystość wykonania.

  Powinno Ci to na razie wystarczyć!