Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec junkers - proszę o pomoc

jagaja 16 Jan 2008 21:34 3929 16
    jagaja
    Level 2  
    Poważne pytanie, nie czekam na głupie odpowiedzi. Mam problem z piecem dwufunkcyjnym Junkers. Kiedy podgrzewa wodę wyłącza się jak tylko temperatura na piecu dojdzie do 80 st. Dzieje się to po kilku minutach. Tak jakby odcinał dopływ gazu. Dodam, że grzejąc kaloryfery działa normalnie. Czy ktoś mógłby mi pomóć?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    serwo66
    Level 25  
    opisz czy jest to kocioł ze świeczką czy ma zapłon elektroniczny jeśli świeczka to od momentu awaryjnego wyłączenia świeczki nie będzie moża odpalic jej, nie pozwoli na to czujnik ciągu kominowego umiejscowiony jest na gorze kotła z prawej strony idą do niego przewody prawdopodobnie nie masz właściwego ciągu lub czujnik do wymiany brak ciągu sprawdz przykładając dłoń nad czujnikiem jeśli czujesz ciepło to brak ciągu przy kotle z elektronicznym zapłonem powinno ci wyświetlić błąd na wyświetlaczu bądz na diodach powodzenia
    adams987
    Level 35  
    Zobacz do instrukcji , ale ograniczenie temperatury wody w c.w.u. z reguły wynosi 80°C a dla c.u to 90°C . Czyli zadziała wtedy zabezpieczenie by nie przekraczać 80°C ciepłej wody użytkowej.
    pgoral
    Level 26  
    Mówisz o temperaturze wody gorącej lecącej z kranu czy o temp. wody w piecu?

Czy to jest taki przypadek, że w piecu dochodzi do 80, a z kranu leci sporo chłodniejsza?
    elgrac
    Level 11  
    szanowny kolego wygląda mi to na zakamieniony wymiennik cw,trzeba rozbierać i czyścić chemicznie jakimś środkiem na odkamienienie.
    jagaja
    Level 2  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. To rzeczywiście był bardzo zanieczyszczony wymiennik cw. Po wyczyszczeniu go odkamieniaczem do czajników piec znowu działa.
    pgoral
    Level 26  
    u mnie było to samo - dlatego pytałem czy to ten przypadek :)
    jagaja
    Level 2  
    Mój problem powrócił. Piec jest dwufunkcyjny, ze świeczką, nie mam do niego instrukcji. Na pewno jest ciąg kominowy, to już sprawdzaliśmy, wyczyszczony jest wymiennik z kamienia i to pomogło, ale tylko na kilka dni. Od wczoraj znowu zaczął się wyłączać. Świeczka jest na końcu żółta, nie pamiętam czy kiedyś też tak było. Wcześniej wyłączał się, gdy temperatura na piecu dochodziła do 80 st, teraz wyłącza się, gdy świeczka robi się cała żółta.
    adams987
    Level 35  
    To raczej zanieczyszczony gaz powoduje żółty kolor.
    serwo66
    Level 25  
    zmostkuj czujnik ciągu może czujnik jest do wymiany
    pgoral
    Level 26  
    A czy przez wymiennik woda przepływała swobodnie?
    jagaja
    Level 2  
    Typ kotła - NOVATHERM ZW 20 KD, wymiennik jest wyczyszczony odkamieniaczem więc myślę, że woda przepływa swobodnie. Jak mam zmostkować czujnik ciągu? Dodam jeszcze, że piec nie wyłącza się przy każdym korzystaniu z gorącej wody. Zauwazyliśmy jeszcze taką prawidłowość - kiedy dzieci korzystają z prysznica dobierają wodę gorącą z zimną i piec przeważnie wtedy się wyłącza. Najbezpieczniej jest odkręcić wodę gorącą i z takiej juz korzystać - ona wcale nie jest goraca.
    pgoral
    Level 26  
    No u mnie odkamienianie to nie było wszystko. Wymiennik był płytkowy i po prostu było w nim sporo zanieczyszczeń. Aby to sprawdzić podłączyłem kolejno przeloty wymiennika pod wąż od prysznica. Ten z obiegu wewnętrznego ledwie leciał. A ten od wody użytkowej był ok. W taki sam sposób oczyściłem wymiennik - puszczając wodę w drugą stronę niż normalnie oraz opukując go.

Nie wiem jaki jest u Ciebie wymiennik. Może poruszyłeś zanieczyszczenia i się na jakiś czas odepchało.

Jak się piec wyłącza to sprawdź co się zmienia w czujnikach temperatury i przepływu. To może nasunąć jak to uszkodzenie widzi piec.
    adams987
    Level 35  
    Istnieje taka możliwość , że zawory zwrotne nie zamykają sie z powodu zużycia lub zanieczyszczenia. Wtedy temperatura w nagrzewnicy wzrasta bo tylko część wody idzie do wężownicy.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Czy na pewno podałeś dobry symbol kotła ?
    Sprawdź jeszcze komin, czy aby nie ma coś w środku, bo mi to pachnie słabym ciągiem, ponieważ:
    przy max mocy się wyłącza, a przy nastawieniu wody ciepłej na niższy parametr, pracuje z mniejszą mocą, przez co produkuje mniej spalin i nie ma kłopotu z ich odprowadzeniem.
    igrzelczyk
    Level 21  
    witam kolegow
    o oile dobrze pamietam w novotermie jet termistor jako czujnik ciagu wiec zmostkowanie nic nie da poprostu przy poborze cwu sprawdz reka( ugory kotla gdzie jest czujnik )czy wydobywaja sie gorace spaliny(ale nie sadze .bardziej obstawial bym w dalszym ciagu zakamieniony wymiennik (kamix czasami z mocnym zakamienieniem sobie nie radzi) nie prubuj plukac go kwasami poszukaj na allegro srodkow do odkamieniania ja na codzien urzywam w pracy lapexu
    pozdrawiam i powodzenia