Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec junkers - proszę o pomoc

jagaja 16 Jan 2008 21:34 3929 16
 • #1
  jagaja
  Level 2  
  Poważne pytanie, nie czekam na głupie odpowiedzi. Mam problem z piecem dwufunkcyjnym Junkers. Kiedy podgrzewa wodę wyłącza się jak tylko temperatura na piecu dojdzie do 80 st. Dzieje się to po kilku minutach. Tak jakby odcinał dopływ gazu. Dodam, że grzejąc kaloryfery działa normalnie. Czy ktoś mógłby mi pomóć?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  serwo66
  Level 25  
  opisz czy jest to kocioł ze świeczką czy ma zapłon elektroniczny jeśli świeczka to od momentu awaryjnego wyłączenia świeczki nie będzie moża odpalic jej, nie pozwoli na to czujnik ciągu kominowego umiejscowiony jest na gorze kotła z prawej strony idą do niego przewody prawdopodobnie nie masz właściwego ciągu lub czujnik do wymiany brak ciągu sprawdz przykładając dłoń nad czujnikiem jeśli czujesz ciepło to brak ciągu przy kotle z elektronicznym zapłonem powinno ci wyświetlić błąd na wyświetlaczu bądz na diodach powodzenia
 • #3
  adams987
  Level 35  
  Zobacz do instrukcji , ale ograniczenie temperatury wody w c.w.u. z reguły wynosi 80°C a dla c.u to 90°C . Czyli zadziała wtedy zabezpieczenie by nie przekraczać 80°C ciepłej wody użytkowej.
 • #4
  pgoral
  Level 26  
  Mówisz o temperaturze wody gorącej lecącej z kranu czy o temp. wody w piecu?

  Czy to jest taki przypadek, że w piecu dochodzi do 80, a z kranu leci sporo chłodniejsza?
 • #5
  elgrac
  Level 11  
  szanowny kolego wygląda mi to na zakamieniony wymiennik cw,trzeba rozbierać i czyścić chemicznie jakimś środkiem na odkamienienie.
 • #6
  jagaja
  Level 2  
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. To rzeczywiście był bardzo zanieczyszczony wymiennik cw. Po wyczyszczeniu go odkamieniaczem do czajników piec znowu działa.
 • #7
  pgoral
  Level 26  
  u mnie było to samo - dlatego pytałem czy to ten przypadek :)
 • #8
  jagaja
  Level 2  
  Mój problem powrócił. Piec jest dwufunkcyjny, ze świeczką, nie mam do niego instrukcji. Na pewno jest ciąg kominowy, to już sprawdzaliśmy, wyczyszczony jest wymiennik z kamienia i to pomogło, ale tylko na kilka dni. Od wczoraj znowu zaczął się wyłączać. Świeczka jest na końcu żółta, nie pamiętam czy kiedyś też tak było. Wcześniej wyłączał się, gdy temperatura na piecu dochodziła do 80 st, teraz wyłącza się, gdy świeczka robi się cała żółta.
 • #9
  adams987
  Level 35  
  To raczej zanieczyszczony gaz powoduje żółty kolor.
 • #10
  serwo66
  Level 25  
  zmostkuj czujnik ciągu może czujnik jest do wymiany
 • #12
  pgoral
  Level 26  
  A czy przez wymiennik woda przepływała swobodnie?
 • #13
  jagaja
  Level 2  
  Typ kotła - NOVATHERM ZW 20 KD, wymiennik jest wyczyszczony odkamieniaczem więc myślę, że woda przepływa swobodnie. Jak mam zmostkować czujnik ciągu? Dodam jeszcze, że piec nie wyłącza się przy każdym korzystaniu z gorącej wody. Zauwazyliśmy jeszcze taką prawidłowość - kiedy dzieci korzystają z prysznica dobierają wodę gorącą z zimną i piec przeważnie wtedy się wyłącza. Najbezpieczniej jest odkręcić wodę gorącą i z takiej juz korzystać - ona wcale nie jest goraca.
 • #14
  pgoral
  Level 26  
  No u mnie odkamienianie to nie było wszystko. Wymiennik był płytkowy i po prostu było w nim sporo zanieczyszczeń. Aby to sprawdzić podłączyłem kolejno przeloty wymiennika pod wąż od prysznica. Ten z obiegu wewnętrznego ledwie leciał. A ten od wody użytkowej był ok. W taki sam sposób oczyściłem wymiennik - puszczając wodę w drugą stronę niż normalnie oraz opukując go.

  Nie wiem jaki jest u Ciebie wymiennik. Może poruszyłeś zanieczyszczenia i się na jakiś czas odepchało.

  Jak się piec wyłącza to sprawdź co się zmienia w czujnikach temperatury i przepływu. To może nasunąć jak to uszkodzenie widzi piec.
 • #15
  adams987
  Level 35  
  Istnieje taka możliwość , że zawory zwrotne nie zamykają sie z powodu zużycia lub zanieczyszczenia. Wtedy temperatura w nagrzewnicy wzrasta bo tylko część wody idzie do wężownicy.
 • #16
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Czy na pewno podałeś dobry symbol kotła ?
  Sprawdź jeszcze komin, czy aby nie ma coś w środku, bo mi to pachnie słabym ciągiem, ponieważ:
  przy max mocy się wyłącza, a przy nastawieniu wody ciepłej na niższy parametr, pracuje z mniejszą mocą, przez co produkuje mniej spalin i nie ma kłopotu z ich odprowadzeniem.
 • #17
  igrzelczyk
  Level 21  
  witam kolegow
  o oile dobrze pamietam w novotermie jet termistor jako czujnik ciagu wiec zmostkowanie nic nie da poprostu przy poborze cwu sprawdz reka( ugory kotla gdzie jest czujnik )czy wydobywaja sie gorace spaliny(ale nie sadze .bardziej obstawial bym w dalszym ciagu zakamieniony wymiennik (kamix czasami z mocnym zakamienieniem sobie nie radzi) nie prubuj plukac go kwasami poszukaj na allegro srodkow do odkamieniania ja na codzien urzywam w pracy lapexu
  pozdrawiam i powodzenia