Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa komputery w sieci LAN - samodzielne wykonanie routera

17 Sty 2008 12:00 2264 10
  • Poziom 18  
    chcę połaczyć dwa komputery siecią lan , ale tak że nawet jeśli jeden z nich będzie wyłączony to drugi będzie miał dostęp do internetu. Będzie mi o tego potrzebny router. Ale nie chce inwestować w starego kompa 100 złotych żeby tylko miał połączenie z netem. Czy jest jakiś prosty sposób na zrobienie routera?
  • Poziom 15  
    Przecież starego grata można za flaszkę wyrwać (jakiś p1mmx), walnąć jakieś nnd lub ipcop (ale ten drugi to lepiej na p2) i po probleme. Sam nie zrobisz routera. Ceny najtańszych routerów na aledrogo zaczynają się już od 60zeta więc sam sobie przelicz co warto. Jak zaaplikujesz jakiegoś grata to i tak będzie miał więcej możliwości niż nie jeden gotowy router, przy okazji linucha troche poznasz, minusem jest hałas i koszta prądu. Ale żeby samemu router zrobić sprzętowo to nie słyszałem...
  • Poziom 13  
    Też racja, switch nie zawsze przechodzi "u nich" :P Routery na allegro zaczynają się od 45 zł na dzień dzisiejszy jeszcze nie tak dawno był za 35 zł, ale przepadło :). http://www.allegro.pl/item298128293_t41e90_tenda_router_wan1_lan4_best_offer_.html
    Przesyłka 11-14,50zł.
    Myślę, że robienie własnego routera to gra nie warta świeczki. Na google pod pytaniami "diy router" pojawiają się tylko jak sobie ze słabego kompa router zrobić, ale zbudowanie tego urządzenia to normalnie tajemnica rządowa :)
  • Poziom 22  
    Nie jest to żadna tajemnica rządowa... Taki router w sumie można byłoby porównać do telefonu komórkowego... Odpowiedni procesor z dedykowanym oprogramowaniem umożliwiającym pełnienie określonych funkcji...
    Sprzętowy router to jest taki malutki specjalizowany komputerek o bardzo wąskiej funkcjonalności.
    Więc raczej ciężko było by zbudować coś takiego w domu... Już nawet pomijając stronę sprzętową, takiego stworka trzeba było by jeszcze zaprogramować...
    Ale czy opłaca się tak kombinować gdy za 50zł można mieć gotowy produkt z gwarancją że będzie działać? :)

W chwili obecnej i tak większość routerów, access pointów i podobnego sprzętu pracuje pod kontrolą dedykowanych dystrybucji linuxa :)
  • Poziom 18  
    do podłączenia bezpośrednio dwóch komputerów jest potrzebny kabel prosty czy cross?? Bo ja mam prosty ale mi coś nie wychodzi
  • Poziom 22  
    Jeśli bezpośrednio 2 komputery to koniecznie cross. (chyba że masz jakąś lesiejszą sieciówkę która automatycznie to wykrywa i sama w sobie jest w stanie zrealizować "cross")
  • Poziom 11  
    c
    ciekawe to z routerem, ale roboty wiecej niz korzysci :)
  • Poziom 12  
    Ze zbudowaniem routera faktycznie jest dużo komplikacji (jeśli się nie zna linuxa).
    Niewątpliwie wielkim plusem jest to, że na routerze własnej roboty możesz zainstalować sobie bazy danych-sql, serwer www, ftp a nawet drukarkę czego w ostatnim przypadku przy routerze za 50 zł raczej nie zrobisz. Dodatkowo swój router może służyć jako dysk sieciowy.

Natomiast jeśli nie potrzebujesz takich funkcji to polecam zakup jakiegoś routerka aczkolwiek nie jestem przekonany to najtańszego sprzętu.
  • Poziom 22  
    Danielcom napisał:
    Ze zbudowaniem routera faktycznie jest dużo komplikacji (jeśli się nie zna linuxa).
    Niewątpliwie wielkim plusem jest to, że na routerze własnej roboty możesz zainstalować sobie bazy danych-sql, serwer www, ftp a nawet drukarkę czego w ostatnim przypadku przy routerze za 50 zł raczej nie zrobisz. Dodatkowo swój router może służyć jako dysk sieciowy.

O ile mnie pamięć nie myli to w temacie chodziło o zbudowanie DIY routera sprzętowego, a nie przerobienie komputera na router (bo to akurat każdy średnio zorientowany zrobi majac w ręku HowTo).