Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spliter

malutki000 22 Lis 2008 09:33 12751 86
  • #61 22 Lis 2008 09:33
    stasiekm
    Poziom 29  

poppin:
    chciałeś symetryzować sygnał insertowy, który ma poziom liniowy a w przypadku stopy dodatkowo bardzo dużą wartość szczytową trafkiem skonstruowanym do poziomów małych -nic więc dziwnego, że powstawały zniekształcenia
    poziomy sygnałów ze sceny są znacznie niższe niż sygnału na insercie -w większości przypadków spokojnie obsłuży je małe trafko, np wspomniane NTE1 choć większe będzie zapewne brzmiało deko lepiej
    należy się też zastanowić, Neutrik produkuje trafka NTL (max +19dB) i NTM (max +7dB) różniące się z pozoru tylko maksymalnym poziomem wejśćiowym

• Megger
  • #62 22 Lis 2008 15:03
    miszkoo
    Poziom 28  

Panowie w żadnej def nie ma że poziom liniowy ma większą amplitudę napięcia od sygnału symetrycznego. I tak nie jest dlatego niektóre diboxy mają przełożenie 1:10 bo potrzeba czasami nawet ten sygnał linowy wzmocnić.

• #63 22 Lis 2008 16:04
    malutki000
    Poziom 17  

na kondensatorze to nie jest separacja
    separacje wykonuje sie tylko na transformatorach, a w stołach nie ma separacji ponieważ nie mógłbyś podać phantoma, a jeżeli sterował byś z jednego stołu to ta separacja nie miała by sensu i stół by był cięższy o kilkanaście kilo i droższy o kilkanaście tysięcy.
    podsumowując w stołach nie ma separacji

co do poziomów sygnałów to oczywiste jest że sygnał liniowy jest o wiele mocniejszy od sygnału symetrycznego
    poziom mikrofonu = około 30mV
    poziom linii = około 300mV
    świadczy tez o tym przycisk -20dB na stołach i di-boxach.
    przełożenie 1:10 jest stosowane w drugą stronę aby zwiększyć napięcie a tym samym poziom sygnału

• Megger
  • #64 22 Lis 2008 18:40
    miszkoo
    Poziom 28  

malutki000 bardzo bym Cię prosił o przeanalizowanie schematu mixera zanim mi odpowiesz.
    Kondensator separuje napięcie stałe (phantom) aby nie pojawiło się na wzmacniaczu operacyjnym mixera.

Nie można mówić o sygnale mikrofonowym jako sygnale symetrycznym to dwa różne podziały.

Tutaj z pewnej wypowiedzi zrezygnowałem, podczas poprawy postu.

Kolego proste ćwiczenie myślowe: jakie masz połączenie końcówka mocy - mixer symetryczne-przynajmniej takie powinno być. A poziom sygnału dużo wyższy od poziomu wkładki mikrofonowej.
    Zbijanie maksymalnego poziomu amplitudy sygnału symetrycznego mijało by się z celem, ponieważ chodzi o to, aby ten sygnał był niepodatny na długie odcinki kabli, a zauważ, że czym kabel dłuższy tym większa rezystancja i większe zakłócenia, jeżeli max amp. było by 30mV to żeby to wzmocnić w mixerze mielibyśmy wzmacniacz już około 20mV (przy pycie powiedzmy 30m), a zakłócenia mielibyśmy na poziomie pewnie z 2mV. To są przykładowe poziomy napięć. Fakt faktem muszę swoją wiedzę na ten temat poszerzyć, dlatego wycofałem się z wypowiedzi wcześniejszej.

W ogóle wiązanie maksymalnej amp sygnału z sygnałem symetrycznym bądź liniowym nie ma sensu bo to dwa różne kryteria.

Proszę poprawić post pod kątem błędów ortograficznych, literówek i co do treści merytorycznej.
    Przypominam, że na poziom zakłóceń ma również wpływ rezystancja źródła sygnału...
    (dj-MatyAS)

Poprawiłem przynajmniej mi się wydaje że już jest ok.

• #65 22 Lis 2008 21:13
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Panowie, trafka nte-1 nie nadają się do splitowania sygnałów liniowych. Ich rdzeń się nasyca i bas jest bardzo zniekształcony. Musze poszukać charakterystyk które kiedyś ściągałem, miałem tam wykres zniekształceń w dziedzinie częstotliwości dla kilku poziomów.

• Megger
  • #66 22 Lis 2008 23:11
    adambyw
    Moderator Akustyka

Nie. Kondensator w mikserze jest niczym innym jak filtrem dolnozaporowym, który ma za zadanie wyeliminować napięcie stałe (phantom). Natomiast prąd dalej przepływa, tylko w paśmie wyższych częstotliwości. Natomiast przy zastosowaniu transformatora jest możliwość całkowitego odseparowania elektrycznego obwodów, gdyż prąd uzwojenia pierwotnego zmienia się w pole magnetyczne w rdzeniu i z powrotem na prąd w uzwojeniu wtórnym. Pozwala to między innymi pracować na różnych potencjałach punktu odniesienia (masy) dwóch obwodów.
    Przykład - biurkowa lampka 12V z teleskopami przez które płynie prąd do żarówki. Jak dotniesz się jednego lub drugiego teleskopu to cię nie kopie. A wyobraź sobie że nie ma trafa tylko napięcie zbite np na rezystorach. Ja bał bym się dotknąć takiej lampki.

Połączenie galwaniczne = połączenie elektryczne

A tu przykład aktywnego splitera:
    KV2
    ARX

• #67 23 Lis 2008 15:01
    malutki000
    Poziom 17  

Kto mówił coś o zbijaniu sygnału symetrycznego (chodziło o sygnał liniowy).
    z mikrofonu nie dostaniesz 300mV poczytaj sobie specyfikacje mikrofonów
    wiesz dlaczego na duże odległości stosuje sie kable symetryczne ponieważ dzięki przesłaniu dwóch sygnałów na wzmacniaczu operacyjnym na wejściu stołu bądź innego urządzenia zakłucenia się znoszą
    strasznie kiepską pytę masz jeżeli na 30m tracisz 1/3 sygnału. porównaj sobie rezystancję wejściową stołu i rezystancje przewodu rezystancja stołu to kilka kilo ohmów a kabla kilkanaście do kilkudziesięciu ohmów także raczej nie wpływa to na spadek sygnału

• #68 23 Lis 2008 17:28
    398216
    Usunięty  
  • #69 23 Lis 2008 19:38
    Usunięty
  • #70 23 Lis 2008 19:54
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

malutki000 napisał:
    ...
    czepiłeś sie poziomów sygnału symetrycznego który steruje końcówkami, a my o takich sygnałach nie rozmawiamy ponieważ ich się nie separuje...

Jestem zmuszony zainterweniować. To jest nie prawda! Takowe sygnały także się separuje. Poziom sygnału nie ma nic do separacji. Teoretycznie każdy sygnał można separować trafem. Proszę nie podawać przekłamanych "pewników". Cała masa zacnych wzmacniaczy takich jak EV czy Peavey nie mówiąc o Crown-ie posiada na wejściu trafo separujące.

Ogólnie rzecz biorąc zauważam że temat troszkę się "rozmydlił" i mało w nim konkretów oraz solidnych informacji.

• #71 23 Lis 2008 20:23
    malutki000
    Poziom 17  

chodziło mi właśnie o zakłucenia nie wiem dlaczego napisałem inaczej.
    z separacją tak własnie napisałem ponieważ w spliterze zamontowałem separatory na powroty i była straszna lipa bo liniówka ev grała gorzej od wieży hifi
    post poprawiłem żeby nie wprowadzać w błąd

• #73 02 Gru 2008 17:35
    miszkoo
    Poziom 28  

Koledzy ale dlaczego nie używa się w spliterach kondensatorów zamiast transformatorów.

Ktoś mi tak powiedział że kondensator nie odseparowuje galwanicznie. Jak to nie przecież zmienne napięcie jest zamieniane na zmienne POLE ELEKTRYCZNE. Nie ma połączenie galwanicznego.

Dodano po 8 [minuty]:

A właśnie taki rodzaj separacji stosuje się w mixerach audio do odseparowania wzmacniacza operacyjnego od zasilania phantom i od przewodu.

Aha ktoś tam dziwny sposób tłumaczy że zastosowanie trafa pozwala usunąć pętlę mas.
    Bardzo prosił bym o przeanalizowanie di-boxa pasywnego.
    uzwojenie pierwotne podłącza się do masy wejścia a uzwojeni wtórne jest podłączone pod pin 2 i 3 a masa albo jest odłączana od masy uzwojenia pierwotnego albo po prostu jest odłączona i wisi w powietrzu.

• #74 02 Gru 2008 20:35
    malutki000
    Poziom 17  

kondensator nie separuje galwanicznie ponieważ dla wyższych częstotliwości stanowi zwarcie, a więc nie separuje (tak mnie uczyli w szkole i tak to rozumiem jak sie mylę nich mnie ktoś poprawi) w stołach stosuje się kondensatory nie po to aby separować tylko po to aby wyeliminować składową stałą co powoduje również wyeliminowanie zasilania phantom a nie jego odseparowania

co do tej pętli mas to z tego co się orientuje to eliminuje się ją poprzez odłączenie masy, a nie separacją ponieważ separacja nic do masy nie ma tak jak napisał miszkoo separator jest podłączony do sygnałów symetrycznych a nie do masy jedynie w sygnale niesymetrycznym jest podłączona masa do transformatora (co nie zawsze jest konieczne) po to aby była różnica potencjałów

• #75 26 Sty 2010 14:58
    kubakasinek
    Poziom 2  

Zrboiłem sobie prosty splitter Y, w obudowie z odłączaniem masy na wyjściu 2. W innym wątku poradzono mi bym użył kondensator 100uf/50V aby usunąć phantoma z drugiego miksera. Czy mam kupić takie kondensatory dwa i wpiać po jednym na pin 2,3 czy może inaczej?

• #76 27 Sty 2010 17:52
    malutki000
    Poziom 17  

jeśli używasz dwóch mixerów to phantoma podajesz tylko z jednego ponieważ dokładając kondensator szeregowo wycinasz niskie częstotliwości bo już takie kondensatory masz zamontowany w mixerze na wejściu.

• #77 03 Lut 2010 15:09
    kryzk
    Poziom 15  

Wszystko zależy od pojemności kondensatorów i poziomu sygnału, jeśli zastosujesz odpowiednio dużą pojemność dla określonego poziomu sygnału to nie wytniesz niskich częstotliwości. Kondensatory są powszechnie stosowane w sprzęcie audio (w szereg z sygnałem) i nie ma problemów z pasmem przenoszenia. Dopiero dając zamałą pojemność można ograniczyć pasmo z dołu.
    Jednak trzeba pamiętać, że jeśli na wyjściu urządzenia z którego podajemy sygnał (na spliter) lub na wejściu urządzenia na które sygnał jest podawany (po spliterze) też mogą być kondensatory, a my dodamy jeszcze kondensator w spliterze to wystąpi nam połączenie szeregowe kondensatorów (ponieważ żaden element aktywny ich nie rozdziela). Wtedy pojemność wypadkowa spada:
    1/C = 1/C1 + 1/C2 + ... + 1/Cx
    czyli mając np 100uF w spliterze i 100uF na wejściu urządzenia na które podajemy sygnał otrzymujemy 50uF, w sytuacji gdyby jeszcze na urządzeniu wyjściowym był kondensator 100uF to robi nam się z tego 33,3... uF.
    Zapewne producenci sprzętu uwzględniają fakt, że sygnał będzie podawany lub pobierany z innego urządzenia i dają odpowiednio większą pojemność (teoretycznie dwukrotnie) na wejściach i wyjściach, jednak my w spliterze dodamy kolejny i w tym przypadku pojemność zastępcza, która wystąpi może okazać się zamała i ograniczać pasmo z dołu. Co innego w aktywnym spliterze, wtedy mogą wystąpić maksymalnie dwa szeregowo połączone kondensatory, co jak wspomniałem wyżej zapewne brane jest pod uwagę przez producentów i nie powinno stanowić problemu.
    Co do phantoma, najlepiej pamiętać o tym żeby go włączać tylko na jednym stole i nie dawać kondensatorów w spliterze.
    Jeśli jednak chcesz zachować ostrożność to daj na pin 2 i 3 czyli tam gdzie występuje napięcie phantomowe (tylko o odpowiednio większej pojemności, tak aby nie miały wielkiego wpływu na pojemność wypadkową szeregowego połączenia, które ewentualnie może wystąpić).

• #78 27 Mar 2010 13:56
    An-2
    Poziom 11  

Może jakiś schemat ktoś przedstawi takiego SPLITERA sam jestem ciekaw jak to jest rozwiazane technicznie.

• #79 27 Mar 2010 15:08
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    A ja od bardzo poważnych ludzie wiem, ze spliter separowany potrzebny jest tylko wtedy, gdy do zasilania urządzeń będą służyły więcej niż jedno źródło zasilania, czyli np: sieć energetyczna i agregat, albo dwa agregaty. O ile wiem, małe aparatur nagłośnieniowe nie będa tak zasilane, zatem po co saparatory??
    Wystarcza zwykły "galwaniczny", czyli bez transformatorów, bez kondensatorów, na wprost połączone gniazda miedzy sobą.
    I panowie, nawet gdyby załączyć z obu stołów równocześnie phantom, to co sie stanie?
    NIC...., No chyba że któryś mikser ma na masie "plus", czyli odwrotnie niż wszystkie.., to ok wtedy na odbiorniku, może być za niskie napięcie, bo sie zniosą, a normalnie albo minimalnie to napięcie wzrośnie, albo minimalnie zmaleje, i to mierzone w miliwoltach...
    Znam duże poważne firmy, które mają właśnie takie splitery, bez transformatorów, itd, i nie ma żadnych drumów, i innych sugerowanych tu przez co niektórych niespodzianek.
    pozdro

• #80 27 Mar 2010 18:07
    An-2
    Poziom 11  

No dobra moze ktos teraz mi podpowie jak podlączyć coś takiego jiesto to transformatorek symetryzujący 1:10.
    Chodzi mi o ten odczep nr 4 czy to do masy ma byc podłączone??
    Może jakiś schemat ktoś ma?

Dodano po 4 [minuty]:

Spliter

• #81 27 Mar 2010 21:56
    toma2005
    Poziom 16  

Po stronie wtórnej wybierasz zależnie od kaprysów (lepiej od pożądanego przełożenia) 3-5, 3-4 lub 4-5. Masa idzie do obudowy i najlepiej jak jest z opcją podniesienia (Lift Ground) czyli przerwania pętli.

• #82 30 Mar 2010 00:06
    An-2
    Poziom 11  

Poco jest ten odczep właściwie?
    Czyli jak podłącze do 3-4 lub 4-5 to przełożenie jest w tedy 1:5?
    Dlaczego jest przydźwięk jak podłączyłem mikser do innego wzmacniacza jest przydźwięk?
    W kościele padła koncówka mocy w zmacniaczu i tymczasowo wypiełem końcówke mocy i wykorzystalem mikser tego wzmacniacza a jako końcówke mocy podłączyłem inny wzacniacz (eltron) kablem ekranowanym. Zaznaczam ze yjscie i wejscie sa asymetryczne. Dlaczego czasem słychać radio w głośnikach. Gdzie jest przyczyna?

• #84 30 Mar 2010 18:14
    toma2005
    Poziom 16  

An-2 napisał:
    Poco jest ten odczep właściwie?
    Czyli jak podłącze do 3-4 lub 4-5 to przełożenie jest w tedy 1:5?
    Dlaczego jest przydźwięk jak podłączyłem mikser do innego wzmacniacza jest przydźwięk?
    W kościele padła koncówka mocy w zmacniaczu i tymczasowo wypiełem końcówke mocy i wykorzystalem mikser tego wzmacniacza a jako końcówke mocy podłączyłem inny wzacniacz (eltron) kablem ekranowanym. Zaznaczam ze yjscie i wejscie sa asymetryczne. Dlaczego czasem słychać radio w głośnikach. Gdzie jest przyczyna?

Odczep niekoniecznie będzie "w połowie" - jeśli tak jest to będzie 1:5.
    Słychać radio bo asymetryczny kabel odpowiedniej długości działa jak antena radiowa.

• #85 30 Mar 2010 19:54
    An-2
    Poziom 11  

Nie jest taki długi bo tylko 5m. Jest jakiś sposób na zlikwidowanie tych zakłuceń radiowych?

???
    (dj-MatyAS)

• #86 04 Kwi 2010 15:37
    dipol
    Poziom 33  

Zakłócenia radiowe -Dławik 100mikrohenrow +- i kondensatory 200-500p filtr dolnoprzepustowy,sprawdź styki w złączach(aluminium/miedź),rezystor w szereg z sygnałem-dobrać.W transformatorze wykonać masę dla w cz - spinamy kondensatorem stronę pierwotną z wtórną.Stary temat nagminny w modulatorach nadajników. Przewód nawinąć na pierścionku toroidalnym np. F1001.F2001.
    73!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME